Danimarka fitoi sfidën dramatike ndaj Suedisë!

Nga: K.G. Më: 19 janar 2024 Në ora: 22:41

Kampionia e botës, Danimarka, vazhdoi serinë e fitoreve në Kampionatin Evropian që po mbahet në Gjermani dhe festoi ne 28:27 ndaj kampiones së Evropës, Suedisë, në derbin fqinj.

Suedezët nuk patën një realizim të mirë në pjesën e parë, ndaj Danimarka e drejtuar nga Gidsel që kishte epërsi me katër gola, (16:12).

Në fund të pjesës, kampionët e Europës u rikthyen në lojë dhe ngushtuan rezultatin në 17:15.

Në pjesën e dytë, avantazhi i danezëve shkonte nga një deri në tre gola, deri në minutën e 55-të.

Më pas Danimarka shkoi në katër gola, 28:24.

Suedia zvogëloi epërsinë në 28:27 në dy minutat e fundit.

Hendbollisti Lagergren pati një rast për të barazuar, por Nielsen bëri pritjen.

Danimarka hyri në sulmin e fundit, ku shënuan për 29:27. Ky gol solli konfuzion mes gjyqtarëve, dy pankinave, ndaj VAR-i u rishikua për faull.

Koha u kthye pas, goli u anulua dhe Suedia kishte 17 sekonda për të barazuar. Bergendahl gjuajti, shënoi, por edhe ai gol u anulua për shkak të një faulli, kështu që danezët festuan.

Danimarka kryeson në Grupin 2 me 6 pikë, ka dy më shumë se Suedia.