Shqipėria

AK nė Tiranė do ta presė me protesta kryediplomatin serb

Bota Sot | 21.10.2012 12:38
AK në Tiranë do ta presë me protesta kryediplomatin serb

AK reagon ashper kunder fshehjes nga qeveria shqiptare per me shume se nje jave te vizites dhe axhendes se ministrit te jashtem Serb Ivan Mrkiē ne Tirane. Aleanca KuqeZi Shpreh shqetsimin e saj te thellė per menyren e organizimit te kesaj vizite dhe mungesen e transparences te disa takimeve radhasi te shtetasit Berisha me diplomacine rajonale.

Ak denoncon para oponionin publik se ka disa te dhena qe negociatat per viziten e minitrsit te jashtem Serb Ivan Mrkic jane kryer nga pazarxhiu i Ballkanit Damir Fazllic. Sipas kėsaj lėvizjeje konsiderohet i pa tolerueshėm fakti qe mardheniet Shqiperi Serbi jane te pakushtezuara nga pala shqipetare. Pavarsisht faktit se Serbia nuk njeh shtetin e Kososves,
nuk respekton te drejtat e shqiptareve ne Luginen e Presheves dhe kur nuk kane kerkuar ende falje per genocitin e kryer dhe krimet kunder popullates shqiptare.
Gjithashtu kjo parti njofton mbare opinonin publik se do ta prese ministrin e jashtem serb Ivan Mrkic me protesta

Ministri i Jashtėm serb, Ivan Mrkic viziton nesėr Tiranėn

Ministri i Punėve tė Jashtme tė Serbisė, Ivan Mrkic, ka paralajmėruar se tė hėnėn do tė zhvillojė njė vizitė nė Tiranė, e para vizitė kjo e njė shefi tė diplomacisė serbe nė Shqipėri, pas shumė vitesh.

Pritet qė ditėn e martė Mrkic tė takohet me homologun e tij shqiptar, Edmond Panariti.

“Nesėr do tė shkojė nė Tiranė. Shumė vjet atje nuk ka shkuar ministėr serb i Jashtėm. Me siguri do tė krijojmė bazat pėr bashkėpunim mė tė mirė”, tha Mrkic, pėr gazetėn serbe “Politika”.
Sipas medieve serbe, shefi i diplomacisė sė Serbisė do tė vizitojė gjatė kėtyre ditėve shumicėn e vendeve tė rajonit.

Komentet

Komente (6) | Kthehu

Shteti ynė udhėhiqet nga njerzė labila,njerzź nėnshtrues qė kanė pasion pasurinė dhe kulltuqet,ketyre maskarenjeve si ka mbetė edhe nji pikė ndergjegje!!!!! Pėr Shqiperinė,Aleanca kuq e zi

Donik @ 21/10/2012 23:42

Zotrinj dhe vllezer te Kosoves;Mos bini pre e trillimeve te Ak se nuk mund te jetoje nje shtet qe te luftoje me komshinjet Me kryeministrin serb u takue Thaci .Sipas Ak qe mashtron ne nuk duhet te takojme as ministri Grek per Camrine as Serbin per Kosoven As te Malit Zi per Ulqin Plave e Guci aste maqedonise per Diber e manastir.Po Spahija vete eshte Turk puro por eshte i futur per te paraqite shqiptaret ekstremist per te punue kunder interresave shqiptare te mbeshtjedhe me nacionalizem

keli @ 21/10/2012 20:07

Qė nga takimet e udhėheqjes Kosovare me serbėt e tė gjitha fushave,pse tė atakohėn udhėheqja e shtetit tė Sqhqipėrisė.Sot jemi nė tė njejtėn pozitė,kur na e kėrkonim bashkimin me shqipėrinė e ishė komunisti Enver Hoxha bashk punonte me serbinė.Sot po shifet kjartė tjetra anė e medaljes.Nėse Shqipėria e kėrkonė Kosovėn kurse vetė udhėheqja Kosovare po bashkpunojnė me serbinė.Nuk ka mundėsi tė bashkohėn popujt,kur qdo ditė e ma shum qeveria punojnė me serbinė,dhe e mashtrojnė popullin se nuk kemi qare nga tjerėt,pėr tė bashkpunue me serbinė.Prandej Ak ėsht pėr Bashkim dhe Trojet e veta por duhet tė rritet edhe do vite,gjer sa ta pėrkrahin populi me shumicė nė tė dyja anėt.Rrnoftė Ak dhe rritu shpejt e shum nė krejt anėt.

Zef Doda Ch @ 21/10/2012 19:06

JO DANI FATIT VJENES APO PERKTHY SHQIP NUK VJEN FATI juka kan kercnu bijt e polarit te drenices jan ra nbela qashtu duhet me uru prej udbashav si hashimi qashtu nji nat i tregoj preng sherri FATI VJEN NUK FRIGOHET SE EKA DOST TE MIR LEGJENDEN E BOKSIT SHQIPTARIN QE JAVKA LADRU MAMICEN RUSVE NE LOJNAT OLIMPIKE AZIZ SALIHU NGA BANULLA QE JA KA MNU FLAMURIN E SHQIPTARVE LUAN KRASNIQES TE KADRI MEHMETIT

banulla lypjan @ 21/10/2012 18:59

frrok mos ja fut kot. nuk besoj si je fati vjene se ajo femer eshte shume inteligjente veq shume arrogante

dani @ 21/10/2012 18:14

ajde shki ajde me vllaznin e juve don me u taku berisha o pari trathtari ky tjetri asht me ja dhan serbijes edhe nojnja pasuni se gerrkit ja dhan detin serbija e ka marren telekomin mirupafshmi.

frrok domi @ 21/10/2012 13:37