Holanda barazon me Portugalinë

Nga: K.G. Më: 23 janar 2024 Në ora: 19:51

Kombëtarja e Portugalisë ka barazuar me rezultat 33:33 me Holandën në duelin e fundit të fazës së Grupeve të Kampionatit Evropian në hendboll, që po mbahet në Gjermani.

Danimarka është në gjysmëfinale të Kampionatit Evropian.

Skuadra e Stefan Olsson ishte më specifike në pjesën e parë, në të cilën kombëtarja portugeze barazoi rezultatin në gjashtë raste (1:1, 2:2, 5:5, 6:6, 7:7, 10:10), por ai asnjëherë nuk ka dështuar të udhëheqë.

Ndonëse në formacionin e Holandës nuk ishte një nga lojtarët kryesorë, Dani Bayens, nuk ka krijuar asnjë problem për

“Tulipanët” për të pasur një rezultat të mirë.

Në fillim të pjesës së dytë arriti ta rrisë diferencën në tre gola, 19:16.

Me deficit 21:20 në minutën e 38-të, portugezët nuk shënuan për barazim, por golin e dëshiruar e arritën në minutën e 42-të kur shfrytëzuan gabimet e rivalit dhe me golin e Frades barazuan në 24:24.

Pas barazimit 26:26, pati një kthesë, kombëtarja portugeze kaloi në epërsi duke kaluar me 27:26. Ndeshja përfundoi baras (33:33).

Portugalia është në vend të katërt me 5 pikë dhe Holanda është me vetëm një pikë.

Portugalia do rë luftojë për vend të 5-të në Euro 2024.