Shqipėria

Gara pėr kreun e KQZ-sė, karriera juridike e kandidateve

Bota Sot | 07.10.2012 17:04
Gara për kreun e KQZ-së, karriera juridike e kandidateve

Nė seancėn e sė enjtes pritet tė formėsohet struktura e re e Komisionit Qėndoror tė Zgjedhjeve. Ndėrsa janė pėrcaktuar kandidatėt pėr anėtar tė kėtij komisioni nga partitė politike, mbetet pėr tu votuar pėr kryetaren e re tė Komisionit Qėndror tė Zgjedhjeve.
Nė garėn pėr tė marrė tė paktėn 71 vota nė parlament janė Marsida Xhaferllari dhe Lefteri Lleshi, tė cilat kanė njė eksperiencė tė gjatė profesionale nė fushėn e drejtėsisė.

Marsida Xhaferllari ka mbaruar studimet e larta nė fakultetin juridik dhe mban tashmė titullin magjistrate, ndėrsa nė kurrikulumin e saj janė njė sėrė trajnimesh e kursesh profesionale brenda dhe jashtė shtetit.

Aktualisht qė prej vitit shtatorit tė 2008, Xhaferllari mban postin e drejtores nė drejtorinė e pėrgjithshme tė ministrisė sė drejtėsisė, ndėrsa mė herėt pėr njė vit kėshilltare e ministrit tė drejtėsisė. ndėrsa pėr 8 vjet qė prej vitit 1999 deri nė 2007 Xhaferllari ka punuar si gjyqtare nė gjykatėn e Fierit, periudhė nė tė cilėn e ka shfrytėzuar pėr dy vite nga 2003 deri nė 2005 pėr tu bėrė anėtare e komisionit tė etikės nė konferencėn gjyqėsore kombėtare. Marsida Xhaferrlari zotėron tre gjuhė tė huaja anglisht, italisht dhe frėngjisht.

Ndėrkaq nė garėn pėr drejtimin e KQZ-sė ėshtė edhe Lefteri Lleshi e cila ka pėrfunduar studimet e larta nė fakultetin e drejtėsisė nė Tiranė ndėrsa aktualisht mban edhe postin e anėtarės sė Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė si dhe nė Kuvendin e Shqipėrisė Drejtore nė Shėrbimin Juridik.

Mė herėt Lefteri Lleshi gjatė viteve 1992-2000 ka punuar si juriste nė drejtorinė qėndrore tė Shėrbimit Informativ Kombėtar,ndėrsa qė prej vitit 2000 deri nė vitin 2006 nė agjencinė Kombėtare tė Privatizimit, si pėrgjegjėse e Sektorit Juridik. Lleshi ka marrė pjesė nė njė sėrė kursesh dhe trajnimesh profesionale ndėrsa zotėron dy gjyhė tė huaja anglisht dhe italisht.

Ndėrsa tė dyja kandidtatet mbajnė njė kurrikulum tė pasur nė fushėn e drejtėsisė do tė jenė parlamenatėt ata qė do tė vendosin se kush do tė ulet nė postin e drejtueses sė insititucionit mė tė lartė tė administrimit tė zgjedhjeve. Nė fakt kjo ėshtė hera e parė qė klasa politike ia beson drejtimin e kėtij institucioni njė gruaje, ndėrsa pėr mė shumė se 20 vjet demokraci ky institucion ėshtė shigjetuar fort nga pala humbėse nė proceset zgjedhore.comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria