Shqipėria

KE: OK reformat, kujdes me zgjedhjet

Bota Sot | 03.10.2012 20:41
KE: OK reformat, kujdes me zgjedhjet

Vlerėsimi i vjeshtės i Komisionit Evropian karakterizohet nga njė gjuhė mjaft pozitive pėr Shqipėrinė, veēanėrisht lidhur me rezultatet e dialogut politik pozitė-opozitė pėr votimin nė Parlament tė disa reformave.

Por nuk lihet mėnjanė nėnvizimi i sfidave me tė cilat pėrballet vendi, pėr gjyqėsorin, korrupsionin, administratėn publike, pronat apo pavarėsinė e institucioneve. Ndėrsa zgjedhjet e ardhshme vlerėsohen si njė test i rėndėsishėm.

Njė javė para publikimit, Top Channel siguroi projekt-dokumentin e brendshėm tė Komisionit: pėrmbledhjen e pėrvitshme tė raport-progreseve qė hartohet pėr vendet anėtare dhe Parlamentin Europian nėn titullin ‘Strategjia e Zgjerimit’.

“Marrėveshja politike e nėntorit 2011 mes shumicės qeverisėse dhe opozitės shėnoi fundin e njė periudhe tė gjatė ngėrēi politik qė rridhte nga zgjedhjet parlamentare tė vitit 2009. Kjo marrėveshje u bė pėr adresimin e reformave parlamentare dhe zgjedhore dhe pėr krijimin e klimės politike me pėrpjekje tė pėrbashkėta pėr reforma nė fusha tė tjera. Si rezultat, bashkėpunimi dhe dialogu politik ėshtė pėrmirėsuar shumė duke mundėsuar progres nė fushat e reformave kryesore. Zgjedhjet presidenciale u zhvilluan nė pėrputhje me Kushtetutėn, por procesi politik qė mbėshtolli zgjedhjet nuk i ndihmoi dialogut ndėr-partiak pozitiv qė kishte nisur nė nėntor. Pavarėsisht nga episodet e shkurtra tė retorikės konfrontuese mes qeverisė nga njėra anė, dhe opozitės dhe institucioneve tė shtetit nga ana tjetėr, si dhe pas njė ngadalėsimi tė pėrkohshėm tė reformave, marrėveshja politike ėshtė zbatuar plotėsisht,” thuhet nė dokument.

‘Strategjia e Zgjerimit’ ėshtė ende njė projekt-dokument dhe formulimet nuk janė pėrfundimtare. Nė pėrmbledhjen pėr ecurinė e Shqipėrisė, vėrehen pjesė reformash ku nėnvizohet qė “priten pėr t’u konfirmuar”, para se tė pėrfshihen apo jo nė vlerėsimin zyrtar tė 10 tetorit.

“Shqipėria ka shėnuar progres tė mirė drejt pėrmbushjes sė kritereve politike pėr anėtarėsim nė BE, duke dorėzuar njė numėr reformash lidhur me prioritetet kyēe tė Opinionit tė Komisionit. Nė pėrgjithėsi, Shqipėria ka vijuar tė zbatojė pa pengesa Marrėveshjen e Stabilizim-Asociimit dhe tė luajė njė rol konstruktiv nė rajon. Dialogu ndėrpartiak mundėsoi arritjen e njė progresi tė mirė nė fushėn e reformave kyēe politike, si miratimi i ligjeve me shumicė tė cilėsuar, emėrimi i Avokatit tė Popullit dhe procesi i dėgjimit dhe votimit nė Parlament pėr emėrimet nė gjykatat e larta, duke ēuar nė pėrmbushjen e prioriteteve kyēe pėrkatėse. Koordinimi i mirė i procesit tė integrimit tė BEsė nga qeveria dhe bashkėpunimi efektiv i opozitės mundėsuan njė farė progresi nė zbatimin e reformės nė drejtėsi, duke reformuar sistemin e imuniteteve tė zyrtarėve publikė dhe tė gjykatėsve dhe me futjen e reformave pėr Gjykatėn e Lartė. Progres u arrit gjithashtu nė luftėn kundėr krimit tė organizuar, politikave anti-diskriminim, pėrmirėsimit tė trajtimit tė tė paraburgosurve, si edhe pėr reformėn e pronave dhe pėr tė drejtat e gruas,” thuhet mė tej.

Pas vlerėsimeve pozitive, nė pjesėn pėrmbledhėse tė projekt-dokumentit tė brendshėm tė Komisionit, vijojnė sfidat e detyrimet pėr vendin.

“Shqipėria duhet tė ndėrtojė mbi kėtė progres duke pasur parasysh sfidat e rėndėsishme qė ka pėrpara, tė shpejtojė reformėn e gjyqėsorit dhe luftėn kundėr korrupsionit dhe tė ndėrmarrė hapa konkretė nė lidhje me pėrfundimin e reformės sė administratės publike dhe tė reformės pėr pronat, si dhe pėr forcimin e institucioneve tė pavarura. Vėmendje mė e madhe pėr zbatimin kėrkohet ende, veēanėrisht sa i pėrket kushteve tė jetesės sė komunitetit rom. Vazhdimi i dialogut politik pėr reformat mbetet i nevojshėm pėr funksionimin e qetė dhe pėr forcimin e mėtejshėm tė institucioneve demokratike tė vendit. Zgjedhjet parlamentare tė vitit 2013 do tė pėrbėjnė njė test tė rėndėsishėm tė Kodit tė ri Zgjedhor dhe tė angazhimit tė vazhdueshėm ndėrpartiak pėr reforma. Ruajtja e ritmit tė reformave, me fokus tė veēantė mbi zbatimin e ligjeve dhe tė politikave nė fushėn e shtetit tė sė drejtės, do tė jetė thelbėsore,” thuhet nė pjesėn pėrmbledhėse.

Projekt-dokumenti nuk pėrmban ende asnjė formulim mbi rekomandimin pėrfundimtar tė Komisionit pėr dhėnien apo jo tė statusit kandidat pėr Shqipėrinė. Ai ėshtė objekt ndryshimi deri nė momentin e publikimit zyrtar.

‘Strategjia e Zgjerimit’ publikohet mė 10 tetor, e shoqėruar nga raport-progreset individuale pėr vendet e pėrfshira nė procesin e zgjerimit tė Bashkimit Evropian.comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria