Kosova

Kuēi insiston prapė nė traktatin e paqes

Bota Sot | 21.10.2012 23:06
Kuçi insiston prapë në traktatin e paqes

Procesi i filluar me takimin e parė nė Bruksel ndėrmjet kryeministrit tė Kosovės Hashim Thaēi, dhe atij tė Serbisė Ivica Dacic, do tė pėrfundojė me njė traktat paqeje nė mes tė Republikės sė Kosovės dhe Serbisė, ka thėnė zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi.
“Nuk do tė kishte kuptim qė ky dialog tė mos pėrfundojė me njė marrėveshje historike”, thotė Kuēi, “e cila do tė parashihte njė paqe tė pėrhershme dhe njohje reciproke nė mes tė dy shteteve.

Komentet

Komente (4) | Kthehu

Marreveshje historike! Shtrohet pyetja qfare marreveshje historike. Traktati paqesore behet ne mes dy shteteve te Barabarta, Serbia neve nuk na konsideron si te barabart.

melsha @ 22/10/2012 13:49

Une e dij pse Nikolliq e ka dhan at deklarat. Ai e din se Serbija ska qare per pa e njoft Kosoven shtet. Mirpo ai me ket deklarat don me i frigesue shqiptart dhe me i bo kajl ata qe me u pajtue per me e nda Kosoven ne mes te Shqiperis dhe Serbis. Derisa veriut ia kan msy gjithqysh me e marr. Edhe me kta shulat e ton ne rrug te mir jan qe me e legalizue okupimin.

sinishi @ 22/10/2012 08:57

po qfar traktati te paqes or hajvan. Po ti ma se pari nuk ki ushtri, e deri sa nuk ki ushtri ti as nuk mundesh as me bo paq e as me luftue. O sakata te PDKse te cilt jeni duke e perfunduar shqiptarin e jo vetem shtetin e Kosoves see ju nuk ndaleni kurr ne mrapshtinat e njerzve te qmendur te shitur hajduta e psikopata. Juve vetem dini me ju hakmerr shqiptarve sipas diktateve te Serbijes. Ju lumt per zgjuasin tuaj te nji heroit.

veselinovi @ 22/10/2012 08:35

Z, Kuqi po she ėndrra nė mesin e dites. Me pasardhsit e Sheshelit dhe Millosheviqit nuk do tė ketė njohje reciproke por do tė ketė humbje kohe pėr Kosoven. Serbija po tė kishte mundėsi do ta kerkonte edhe Dursin. Nikoliqi ishte i qartė nė deklaraten e tijė pas takimit Thaqi-Deēiq kur tha se edhe 100 vjetėt e ardhshem nuk do tė lindė sėrbė qė do ta njohė Kosoven shtetė. Pas kėsaj deklarata negociatat janė vetėm humbje kohe pėr Kosoven.

ken30 @ 22/10/2012 07:41