Kosova

Rexhepi: Krasniqi Ishte i Vonė nė UĒK

Bota Sot | 18.10.2012 10:53
Rexhepi: Krasniqi Ishte i Vonë në UÇK

(I plotėsuar) Ministri Bajram Rexhepi i ėshtė pėrgjigjur thirrjeve tė kryeparlamentarit Jakup Krasniqi pėr tė dhėnė dorėheqje duke i thėnė se ai ishte i vonė nė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK).

Dallimet Brenda Partisė Demokratike tė Kosovės (PDK) nė pushtet janė thelluar tė enjten pas polemikave nė Parlamentin e vendit.

Kryeparlamentari Jakup Krasniqi e ka bėrė pėrgjegjės Ministrin e Brendshėm Bajram Rexhepi pėr “rrethim tė Parlamentit” me policė.

Krasniqi ia ka ndėrprerė mė vonė fjalėn Rexhepit kur ai filloi tė fliste nė sallėn e Parlamentit duke nisur me “Kryetari i Kuvendit e ka keqpėrdorur pozitėn e tij…”.

Nė shenjė proteste, ish-Kryeministri Rexhepi qė vjen nga partia e njėjtė me Krasniqin, ka dalė jashtė seancės.

“Udha e mbarė tė qoftė”, i ka thėnė Krasniqi, duke i treguar se ai ėshtė shefi i Kuvendit. Mė pas Krasniqi i ka thėnė Adem Grabovcit, shefit tė grupit parlamentar tė PDK-sė, “kėshtu e keni kur sillni ministra rrugaēė”.

Krasniqi shtoi se Rexhepi do tė duhej tė ofronte dorėheqjen e tij nė Parlament pėr shkak tė veprimeve tė policisė.

Mė vonė gjatė ditės, Rexhepi ka mbajtur konferencė pėr gazetarė nė tė cilėn ka thėnė se nuk do tė japė dorėheqje, se kėtė mund t’ia kėrkojė vetėm Kryeministri dhe se Krasniqi ėshtė afruar me parti tė caktuara opozitare.

“Po ashtu Krasniqi ka qenė i vonė nė UĒK, ka hyrė diku nė fund tė 1998-tės. Unė kam qenė aty qė nė fund tė 1996-tės”, ka thėnė Rexhepi.

Krasniqi Grabovcit: Mos emėroni ministra rrugaē

Rifillimi i pasdites i seancės sė sotme tė Parlamentit tė Kosovės pėrfundoi ende pa filluar mirė. Pėr fjalė u paraqit sė pari ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, i cili filloi me sulme kundėr kryeparlamentarit Jakup Krasniqi. Ky pastaj urdhėroi regjinė qė t’ia ndėrpresė mikrofonin, gjė qė edhe u bė. Pas kėmbimit tė fjalėve midis kėtyre dyve, ndėrhyri edhe kreu i grupit parlamentar tė PD-sė, Adem Grabovci, i cili “falėnderoi” Krasniqin pėr qasjen e tillė ndaj ministrit Rexhepi dhe PDK-sė. Krasniqi iu pėrgjigj qė PDK-ja duhet tė kujdeset qė tė mos emėrojė ministra rrugaēė. Pas edhe njė ndėrhyrje nga ulėsja e deputetit Grabovci, Krasniqi iu pėrgjigj me fjalėt: mblidhi 80 nėnshkrime dhe mė shkarkoni nga posti i kryetarit tė Kuvendit. Pas kėtyre fjalėve, deputetėt e PDK-sė filluan tė braktisin punimet e seancės, kurse Krasniqi shpalli pėrfundimin e seancės dhe vazhdimin e saj ditėn e premte.

* * * * *
Krasniqi: Kosova s’ka nevojė pėr shtet policor (Video)

- Kuvendi i Kosovės rifilloi seancėn pas ndėrprerjes njė orėshe tė punės. Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi kėrkoi qė tė largohet Policia e Kosovės nga rrethojat e Kuvendit.

Ai kritikoi ashpėr Ministrin e Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi pėr mėnyrėn se si ėshtė sjellė njė ditė mė parė me protestuesit. Krasniqi, porositi Rexhepin se nuk ėshtė ai qė e bėn drejtėsinė nė vend.

Komenti i tij vjen njė ditė pas pėrplasjeve ndėrmjet aktivistėve tė Lėvizjes Vetėvendosje dhe pjesėtarėve tė njėsive speciale tė Policisė sė Kosovės para ndėrtesės sė qeverisė.

* * * * *

Kuvendi i Kosovės po vazhdon punimet pas njė shtyrje diku njė orėshe pėr shkak tė pranisė sė policėve brenda hapėsirave tė Kuvendit.

Kėrkesėn pėr largimin e policėve e bėri kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, i cili nė fillim tė seancės tha se nuk janė respektuar rregullat procedurale meqė nuk ėshtė kėrkuar leje nga ai.

Krasniqi tha se nuk ka informata se kush i ka urdhėruar policėt tė qėndrojnė sot nė Kuvend, por theksoi se ministrat nuk mund tė japin urdhra tė tillė pa respektuar rregullat.

“Ky vend nuk ka nevojė pėr dhunė policore, as forcė policore e as shtet policor. Ky vend ka nevojė pėr drejtėsi dhe drejtėsinė nuk e bėn Bajram Rexhepi qė dėshiron ta burgos edhe presidentin, edhe kryetarin e Parlamentin dhe krejt. Kush ia dha atė tė drejtė?”, tha ai.

Komenti i tij vjen njė ditė pas pėrplasjeve ndėrmjet aktivistėve tė Lėvizjes Vetėvendosje dhe pjesėtarėve tė njėsive speciale tė Policisė sė Kosovės para ndėrtesės sė qeverisė.

Protesta e lėvizjes kundėr privatizimit tė Distribucionit dhe Furnizimit me Energji Elektrike (KEDS) rezultoi me disa persona tė lėnduar e tė arrestuar.

Urdhri pėr ndėrhyrjen e policisė dhe largimin edhe tė deputetėve tė Vetėvendosjes u dha njė ditė mė parė nga vet ministri i brendshėm, Bajram Rexhepi.

Nė rend tė ditės se seancės sė sotme ėshtė dhe shqyrtimi i Propozim-Rezolutės pėr normalizimin e marrėdhėnieve ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė.

* * * * *

Seanca e Kuvendit tė Kosovės ėshtė shtyrė pėr shkak tė pranisė sė policėve brenda hapėsirave tė Kuvendit.

Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, kėrkoi largimin e menjėhershėm tė pjesėtarėve tė policisė nga objekti i legjislativit tė vendit duke thėnė se nuk janė respektuar rregullat procedurale meqė nuk ėshtė kėrkuar leje nga ai.

“Kėrkoj nga kabineti qeveritar-kryeministri dhe ministri mos t’i keqpėrdorin ata djem dhe vajza qė janė pėr ta mbrojtur demokracinė, lirinė dhe dinjitetin e vet dhe dinjitetin e institucionit tė Kosovės- tė mos i pėrdorim pėr interesa private tė askujt”, u shpreh Krasniqi.

Komenti i tij vjen njė ditė pas pėrplasjeve ndėrmjet aktivistėve tė lėvizjes “Vetėvendosje” dhe pjesėtarėve tė njėsive speciale tė Policisė sė Kosovės para ndėrtesės sė qeverisė.

Protesta e lėvizjes kundėr privatizimit tė Distribucionit dhe Furnizimit me Energji Elektrike (KEDS) rezultoi me disa persona tė lėnduar e tė arrestuar.

Urdhri pėr ndėrhyrjen e policisė dhe largimin edhe tė deputetėve tė “Vetėvendosjes” u dha njė ditė mė parė nga vet ministri i brendshėm, Bajram Rexhepi.

Krasniqi tha se nuk ka informata se kush i ka urdhėruar policėt tė qėndrojnė sot nė Kuvend, por theksoi se ministrat nuk mund tė japin urdhra tė tillė pa respektuar rregullat.

“Ky vend nuk ka nevojė pėr dhunė policore, as forcė policore e as shtet policor. Ky vend ka nevojė pėr drejtėsi dhe drejtėsinė nuk e bėn Bajram Rexhepi qė dėshiron ta burgos edhe presidentin, edhe kryetarin e Parlamentin dhe krejt. Kush ja dha atė tė drejtė”?

Seanca pritet tė vazhdojė punimet nė orėn 11, ndėrsa nė rend tė ditės do ta ketė debatin pėr projekt-rezolutėn e Partisė Demokratike tė Kosovės pėr normalizimin e marrėdhėnieve nė mes tė Kosovės e Serbisė.


Komentet

Komente (82) | Kthehu

po boll mir tha jakupi vallahi bash rrugaq te keqinj jan keta ministra , po me qen un nvend tjakupit e limes hiqna nga berlloku i thaqit sa ma par shpeton nga ki rexhim famkeq ,se se shpejti ka me fillu konflikti i brendshen nndermjet pdk-s

Trimoriasi @ 18/10/2012 21:20

Jakup Krasniqi osht HERO i gjall i Kosoves. Rrofte e qoft Jakup Krasniqi !

ekremi @ 18/10/2012 21:18

shume mire eshte ber qe eshte miratuar kjo rezolut, sepse keshtu e ka deshiru amerika dhe evropa ne aspektin gjeostrategjik e politik, sa i perket policise ajo eshte polici e ksoves, jakupi nuk ka afetsi te e zotenon ket vend si kryetar i parlamentit, po edhe ne shtet me shume vjet demokraci veprojn po ne te njeten menyr ne qofte se situata nuk eshte normale, sepse duhet me u siguru kuvendi si organi me i lart i nje vendi e jo te ndodhin gjera te pa hjeshme si ne shtet sllave ruse, jakup krasniqi po vepron sipas tekave te inatit, kjo nuk esht ne rregull

ZEUSI I PELLAZGVE,@ @ 18/10/2012 21:02

une e njoh BAJRAM REXHEPIN prej 20 qershorit 1985, eshet nji mjek kirurg, i cili kurr nuk e ka ngrit zerin kur regjimi i athershem i bente diferencimet ne spitalin e mitrovices, nuk e ka ngrit zerin kur e largun urologun MUSA MIFTARIN, nuk e ka ngrit zerin kur e largun kirurgin te ndjerin qe ende eshte i zhdukur ADEM ADEMIN kur them i zhdukur ka qen i zhdukur, ndoshta ma von eshte ndrique rasti i te ndjerit, ky BAJRAM REXHEPI ka qen ne mesin e poshteni allbancave me BASTRI PLLANEN e vllaun e bastriut SADRI PLLANEN, urolog ky mundet me shit patriotizem e me tregue se si eshte fshehur, por kur JAKUPI ka mbajt burg ky ka pie shlivovic me shkjet qe kan punue nė spitalin e MITROVICES NUK JAM VOTUS I JAKUPIT, AS QE ME SHKON MENDJA ME JA QIT VOTEN po BAJRAMI eshte zero per vlerat qe i ka JAKUPI

Guri i madh @ 18/10/2012 20:53

Sikur te mendonte Jakup Krasniqi shtruet se kjo polici speciale nuk eshte e huaja, pra nuk eshte e shkive nuk do reagonte ne ket menyre. Sherbimi i puneve te brendshme eshte ne nivelin e ruajtjes se marvajtjes se Kuvendit, jo per ta friksue ate. Indikacionet qe e kan shtie ne ket gjendje eshte desht ti dij kryetari i kuvendit nese nuk kane qene teper sekret, te sqarohen ma vone, kur do referonte ministri apo dr ma vone, kur do referonte ministri apo Drejtori, mvaresisht se kush ka dhene urdher. Sjelljet e meparshme ne kuvend, teket me te drejt dhe pa te drejt kane vazhdue edhe sot ne menyre shume te vrazht. Si duket Krasniqi eshte ngop me pushtet dhe se pasi se propopzuen per President, ka fillue te dal nga razia dhe po e harron partin ne te cilen i muerr kembet, titujt, pasurin, shkollen,.. Mendoj se kjo eshte ligesi dhe nje tradheti parekselanc.H

Halit @ 18/10/2012 20:48

Kupo,tash po e marr vesh pse ke dal nga ldk-ja.Ok shko lakmia e prish njeriun,ke hy si arsimtare(large qoftė ti nenqmoj arsimtaret tjerė)po shkonė si doktorė made in Kosova.Ka pdk doktorė bollė.U bofshė president tu Kosoves.

Avni Kabashi @ 18/10/2012 20:12

hallall te qoft jakup se qeshtu duhet me ja ber ktyre trimav te pdk ,qe kan dhen urdher qe te sillet ne kuvend policia ,sikr ne kohen e serbis , ti jakup e meriton postie ne kryeministrit

kaqaniku.90 @ 18/10/2012 19:57

o jakup o ik prej pisav se je i rrethum prej tyne edhe prej hajnav e kriminelav po ti je ka e man at parti po largohu me limen e me do te tjer se u mush kullera e kengtar e misa manikena largohu perj tyne

memo @ 18/10/2012 19:40

JAKUPI KRASNIQI DIKUJNA MUD TJU DOKET HAJGARE KJO SIKUR thaqit e bajram regjepit veq specjalsat leti qon ne veri e jo ne TEMPULLIN E E REPOBLIKES SE KOSOVE ata kan pun ne veri

krasniqi @ 18/10/2012 19:20

mos emroni ministra rrugeqe, pra ketu shihet qe ku e kan pru keta rrugaqet kosoven tone te mjere, buze gremines, po ku ke pa qe rrugaqet mujne me ta udheheqe shtetin o njerz, pra koment me vend i krasniqit e topi nuk e lune, parlamenti dhe qeveria e rrugaqeve nuk mujne me e qu perpara kombin dhe vendi, kurre nuk ka fole ma me vend sesa sot i nderuari dhe atdhetari jakup krasniqi, ket ska mujte me e perul serrbia e as jugosllavia e po lune bajram qyrrani me te, bravo kryeparlamentari i kosoves, shpresojme qe rrugaqet dhe kriminelet e tradhtaret nuk dot gjejne ma strehe ne qeverine e thaqit dhe ne parlamentin e kosoves

kapuqi @ 18/10/2012 19:19