Kosova

MPJ dėnon aktin vandal tė dėmtimit tė simboleve tė Kosovės nė Frankfurt

Bota Sot | 07.10.2012 14:32
MPJ dënon aktin vandal të dëmtimit të simboleve të Kosovës në Frankfurt

Ministria e Punėve tė Jashtme e Republikės sė Kosovės dhe ministri Enver Hoxhaj, dėnojnė aktin vandal tė kryer nga persona ende tė paidentifikuar mbi simbolet e Konsullatės sė Republikės sė Kosovės nė Frankfurt.

Tė shtunėn pasdite, zyrtarėt e Konsullatės nė Frankfurt kanė vėrejtur se janė dėmtuar simbolet shtetėrore tė Republikės sė Kosovės, stema dhe shenja e Konsullatės nė derėn kryesore tė hyrjes.

Me kėtė rast ėshtė grisur me mjete tė forta stema e Republikės sė Kosovės, ndėrsa nė gjuhėn serbe ėshtė shkruar: “Kosova ėshtė Serbi”.

Pas evidentimit tė rastit, pėrveē Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Kosovės, zyrtarėt e Konsullatės menjėherė kanė njoftuar Policinė gjermane dhe autoritet relevante, tė cilėt kanė dalė nė vendin e ngjarjes dhe kanė proceduar me rastin.

Pas kontrolleve mė tė detajuara, ėshtė evidentuar se pjesėt tjera tė objektit, nuk kanė ndonjė shenjė tė ndonjė ndėrhyrje tė dhunshme dhe se akti ėshtė kryer vetėm jashtė objektit.

Autoritetet e policisė gjermane po kryejnė tė gjitha procedurat e nevojshme pėr zbardhjen e plotė tė kryerėsve dhe motiveve tė kėtij akti.

Me kėtė rast, MPJ e Kosovės shpreh indinjatėn e saj pėr kėtė akt tė ulėt tė kryer ndaj simboleve shtetėrore tė Republikės sė Kosovės, duke ritheksuar vendosmėrinė e misioneve diplomatike e konsullore dhe tėrė shėrbimit tė jashtėm tė Kosovės pėr fuqizimin e mėtutjeshėm tė subjektivitet ndėrkombėtar tė Republikės sė Kosovės dhe avancimin e vazhdueshėm tė shėrbimeve konsullore pėr qytetarėt e Kosovės me qėndrim jashtė vendit.

MPJ e Kosovės shpreh konsideratat mė tė larta pėr autoritetet gjermane pėr angazhim qė po bėjnė pėr zbardhjen e kėtij rasti, duke shprehur besimin e plotė se shumė shpejt do tė gjenden edhe kryerėsit e kėtij akti vandal dhe se ata do tė ballafaqohen me drejtėsinė.

MPJ e Kosovės thekson se akte tė tilla tė ulėta nuk kanė kurrfarė ndikimi nė punėn dhe imazhin e fuqishėm shtetėror tė Republikės sė Kosovės nė ēdo pjesė tė botės, ku pėrfaqėsohet me misione diplomatike dhe konsullore. BS

Komentet

Komente (12) | Kthehu

ilirida eu me vend e ke fol kete fjale, po sigurim ndoshta ka, po ata te sigurimit ndoshta edhe me qene aty vallahi ik nga gruja dhe e gjen nje dashnore e te dashnorja nate per nate sduhet me huq si me rujt nje konsulat me mir nje grua te huje se amanet e ka dhe tenden gjuaje ku e ke qu dhe ja kjo eshte puna e sigurimit, se shqiptaret jane qu pesh pas grave edhe po te jete vejushk me mir ka ushtrue shume bile.

hajdari @ 08/10/2012 18:19

Nukė ėshtė kurfar befasije.Kėta janė vllezrit e atyre qė dėmtonin Flamurin Dardan.

Gjyshi @ @ 07/10/2012 23:31

Ske faj o Mesues,qe t'ėshtė ngri-t gjaku,nuk e thua keq,por na ėshtė bėr teper ,mohimi i flamurit dhe i kombit.Nese eØshtė me zėnė fill edhe kombi me daten e flamurit,atėher ju takojn vetem ata heronj qe vdiqen per e me ket Flamur,ti do duhej shkrua si: `ū sefte kishna marrun okolla 1 melun kosovar etj. Shih Mpk_i ka denua,po si ,kėndė,ata thon se nuk u zun,akti nuk denohet,ai ėshtė krye.por duhet zėnė e pastaj denoj,sikur qe na e bėjn ata,na denojn vetem kur na fusi brenda.

nika @ 07/10/2012 23:27

po ki xhest qe po ndodh neper konsuullata te kosoves neper evrop ,po befasohem athua a nuk ne at shtet qe ka ndodh ki xhes a nuk ka as nje sigurim qe kujdeset per keto konsulata athua...

ilirida @ 07/10/2012 22:35

PO -per MESUESIN -e more mesues po mjert ata femij qe ti i meson -se ti kaka anti shqiptar-se keto simbole qe naj kan prue evropjant ne paketa nuk na duhen neve se kombi shqiptar me shekuj ka luftue mej rujt simbolet qe i kishim para ketyre te ahtisarit-se per keto simbole nuk kemi luftue jo po ti a e din sa shqiptari asht vra e rre e zhduk e persekutue vetem pse e kishim ne trup ni simbol komtar apo ne shtepi qe i mbanim apo neper manifestime komtare e kishim te ndalune ti gezonim simbolet tona-se sa per keto simbole te evropes me pas dasht na mei pranue -nuk kish pas nevoj as ni dit me luftue me shkaun se naj kish lejue meniher keto simbole se jan anti komtare shqiptare -e nese ti je trim merre ni flamur me shqiponje e shko ne serrbi e shiko qka ka mete gjet-e merre ni flamur tash te kosoves as kush as qe te shikon se konsiderohesh nje njeri pa shtet e pa vler komtare pra ky asht ai simboli yt -e asht turp per ty nese je mesues e i meson femit ,,

ballisti @ 07/10/2012 21:32

eh, kur veprojn jo kahe e drejta, nje ddjale e pata dhe nuk ma murren ne pune aty dhe tashe do mshilet se kosova ska nen serbi gati hyni me kete gjest dhe po ju kallxojn shqiptarve duaje djalin pastaj te do zoti ty.

arta @ 07/10/2012 20:57

po dikush kur e pate te ndluar te hyje aty e kane lyp dhe ska me u que pesh dalldisu me femra ska konsulat. besa edhe numer skam mut kurr te lidhem aty ska shqiptari e lyp kur luan me dikend shum dhe prite kur se do gjen me te shtrejt ske rahati as ti.

hajrija @ 07/10/2012 20:00

une se pari i kisha marr dikun rreth 1 milion shqiptar e jav kisha spjegu se si bahet shteti, ju qe po kumentoni kunder simboleve ashte ni akt ma i rand se ai se kan ba serbet,ju lutem vetdisohuniu pak ose lexoni e mesoni se si lind ni shtet i ri .ju them une se ni shtet pa simbole te veta edhe stemen e vet edhe hymnin e vet nuk pranohet nuk quhet shtet, e ju dalloni flamurin kombtar me ate te republikes te kosoves, edeh fundi fundit per ket shtet qe so i gezon keto simbole u dha mund e gjak, e ju duhet ti keni respekt, edhe pu ju them ni gje, se deri ne bashkim me shqiperin ne do ta kemi keto simbole, edhe i gezoft kosova, po tjetra ashte se keto simbole nuk po e rrenojn kosoven, kosoven po e rrenojm ne vet populli saj, kur nivelin e shkollimit edhe te dijes e kemi ne zerooo.

Msusi @ 07/10/2012 19:35

Keto simbole nuk i dua, vetem po me vijka inat valla. Shkiet me munde e me i rrjep mire kish me qene. Ne vet i heqim simbolet e vejme te verteta, por shkiet me i preke po me vijka inat. @SHABAN ARUSHA nuk kemi demtuar asnje, disa nuk jemi trima, e disa jemi tutsa. Kjo qe kane bere shkiet duhet te quhet veper terroriste, s“di cka po bejne ambasadori dhe stafi yne atje!! KLM.

Fati (Vjene) @ 07/10/2012 18:25

-po mir ja kan ba kti flamuri se nuk asht flamur i kosoves ky asht flamuri i pkicave e flamur i evropes qe na ka fye me ket simbol te ndyr-e keta far majmuna qe ka prish e kan shkrue veq e kan prish flamurin e tyre se si duket nuk po ju pelqen as pakicave ky flamur se ne -shqiptaret pa marr parasysh ku jemi dhe ku jetojm kemi vetem ni flamur keim flamurin -kuq e zi me shqiponje dy krenare -

ballisti @ 07/10/2012 18:08