Shqipėria

FRD: Greva e urisė sukses, brenda tre viteve kompensim tė plotė ish-tė pėrndjekurve

Bota Sot | 23.10.2012 23:44
FRD: Greva e urisë sukses, brenda tre viteve kompensim të plotë ish-të përndjekurve

Fryma e Re Demokratike vlerėson lart aktet e kurajės dhe protestės demokratike tė ish -pėrndjekurve politikė. Zėdhėnėsi i FRD tha pėr shtypin se “ėshtė e qartė se greva e urisė nuk ishte qėllimi primar i grevistėve, por pasojė direkte e imponuar e qėndrimit antihuman, antinjerėzor dhe antidemokratik tė qeverisė shqiptare, e cila bashkė me modelin e Lukashenkos mbetet e para dhe e vetmja qeveri nė Evropė qė refuzon dialogun me qytetarėt”.

“Shteti e shoqėria shqiptare u ka borxhe tė shumta morale, politike dhe ligjore shtresės sė ish– tė pėrndjekurve politikė, tė cilėt sakrifikuan rininė dhe jetėn e tyre nė mbrojtjen gjallė tė aspiratave tė lirisė, demokracisė dhe Shqipėrisė Evropiane. Braktisja e tyre nga ana e qeverisė aktuale, refuzimi i Kryeministrit pėr zbatimin e ligjit tė miratuar nga vetė ai nė parlament, si dhe fushata denigruese e klikės nė pushtet kundėr martirėve tė gjallė tė lirisė pėrbėjnė aktin e dėshpėruar tė njė klase tė vjetėr politike qė hyri nė politikė nga dera e Ramiz Alisė dhe po del nga politika duke u sjellė njėsoj si ai me shtresėn e ish – tė pėrndjekurve dhe tė burgosurve politikė.

FRD deklaron publikisht se me rotacionin e pashmangshėm tė pushtetit mė 2013 dhe me dhėnien fund tė modelit tė pėrfaqėsuar nga dy partitė e vjetra parlamentare, do ta shndėrrojė ēėshtjen e ish – tė pėrndjekurve politikė nė prioritet politik e parlamentar. Ashtu siē e kemi bėrė tė ditur edhe mė parė brenda tre viteve tė para tė qeverisjes, FRD do tė realizojė kompensimin e plotė financiar tė kėsaj shprese dhe do tė bėjė integrimin e tyre tė plotė moral e institucional nė shtetin e shoqėrinė shqiptare. Koha kur klikat komuniste merrnin vendime dėnimi apo denigrimi ndaj tė pėrndjekurve ka marrė fund njėherė e mirė dhe FRD ėshtė nė politikė pėr ta bėrė kėtė premtim realitet,” thuhet nė deklaratė.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria