Shqipėria

Tiranė: Vazhdon greva e ish tė pėrndjekurve politikė

Bota Sot | 21.10.2012 19:13
Tiranë: Vazhdon greva e ish të përndjekurve politikë

Nė Tiranė sot u bėnė 30 ditė nga greva e urisė e ish tė pėrndjekurve politikė tė Shqipėrisė.

Kjo grevė po vazhdon pėrkundėr vendimit tė njė gjykate nė Tiranė pėr ndėrprerjen e saj. Pjesėmarrėsit nė grevė nuk kanė pranuar tė lėvizin nga tendat, ku po e zhvillojnė grevėn, prej mė tepėr se katėr javėsh, ndėrsa kanė pretenduar se greva po zhvillohet nė kushte terrori.

Sipas pjesėmarrėsve nė grevė, policia nuk i lejon ata tė marrin lėngje dhe ilaēe.

Pjesėmarrėsit e grevės sė ish tė pėrndjekurve politikė nė Tiranė i ka vizituar edhe Avokati i Popullit, Igli Totozani, i cili tha se gjendja e grevistėve ishte shumė e rėndė.

Ai theksoi se kishte marrė informacione nga grevistėt se nuk u lejohen lėngjet, ilaēet apo serumet. “Kam kėrkuar me shkrim nga drejtori i policisė qė nė ēadėr tė lejohen familjarėt, mediat, serumet, ilaēet”, tha Totozani, dhe shtoi se njė urdhėr i tillė ėshtė “vepėr penale, qė dėnohet nga Konventa Evropiane e tė Drejtave tė Njeriut”.

Policia e Tiranės ka reaguar lidhur me akuzat e Avokatit tė Popullit duke kumtuar se “shprehim keqardhje pėr deklaratat e Avokatit tė Popullit, grevistėve nuk u janė ndėrprerė as ilaēet dhe as lėngjet”.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria