Shqipėria

Parku Logjistik i Tiranės, mė i madhi nė Ballkanin Perėndimor

Bota Sot | 09.10.2012 14:33
Parku Logjistik i Tiranës, më i madhi në Ballkanin Perëndimor
Kryeministri Berisha nė ceremoninė e inaugurimit tė nisjes sė punimeve tė Parku Logjistik i Tiranės

Berisha : Inaugurojmė njė megagjerantor tė punėsimit tė qytetarėve

Kryeministri, Sali Berisha ishte i pranishėm nė ceremoninė e nisjes sė punimeve pėr ndėrtimin e Parkut Logjistik tė Tiranės.
“Moment i rėndėsishėm pėr jetėn kryeqytetit, pėr jetėn e qytetit tė Kamzės, i 6 ndėr qytetet mė tė mėdha tė Shqipėrisė, pėr jetėn e vendit nė tėrėsi. Ne inagurojmė sot njė megagjerantor i punėsimit tė qytetarėve tė Kamzės dhe tė mbarė Shqipėrisė”, vuri nė dukje Berisha.
Nė vlerėsimin e kreut tė ekzekutivit, duke iu referuar pikėrisht kėtij projekti, numri i tė punėsuarve qė do tė punojnė nė tė, do tė kalojė parashikimet e planifikuara nga vetė kompanitė qė ndėrtojnė njė park tė tillė.
“Para ēdo pėrpjekje qoftė dhe minimale gjeja e parė qė shoh dhe konsideroj ėshtė vendi i punės dhe punėsimi. Kjo ėshtė rruga e zhvillimit tė sigurt, rruga e prosperitetit tė familjeve shqiptare dhe vendit nė tėrėsi. Koha ėshtė njė kohė krize nė botė. Globalizimi ka efektet e tij pothuaj natyrale. Do bėjmė gjithēka qė tė ndjekim tik-takun e tij. Garantoj investiorėt e pranishėm dhe mbarė investitorėt shqiptarė se qeveria konsideron jetike dhe vendimtare mbėshtetjen tyre si mburojė pėr vendin”, u shpreh, Berisha, gjatė fjalės sė tij.
Madje nė kėtė kontekst, shefi i qeverisė ritheksoi dhe njėherė faktin se qeveria do tė realizojė uljen e taskave pėr biznesin.
“Ata qė premtojnė rritjen e taksave le t’i lėnė nė traktet e Marksit, sepse ne vetėm do t’i ulim ato. Kemi besuar dhe besojmė se paratė nė kontot e agjentėve privat janė mė tė vlefshėm se nė arkėn publike”, deklaroi ai.
Njėkohėsisht, nuk mund tė mungonte nė kėtė fjalė dhe falėnderimi pėr kampanitė qė do tė bėjnė tė mundur njė investim tė tillė nė vendin tonė.
Nga ana e tij, pėrfaqėsuesi i Fondit Shqiptaro-Amerikan, Michael Granof shpjegoi arsyet qė sollėn investimin nė njė tjetėr projekt madhor nė vendin tonė.
“Ėshtė kėnaqėsia ime qė ndodhem kėtu nė emėr tė Fondit Shqiptaro-Amerikan tė Ndėrmarrjeve. Jemi miq tė vjetėr me Samir Manen dhe ky ėshtė projekti i dyti pas TEG, na mbledh sė bashku vizionin ynė ideja pėr t’i dhėnė Shqipėrisė mė tepėr mundėsi jo pėr evolucion por pėr revolucion. Ky ka qenė dhe motivi kryesor i partneritetit dhe investimeve tona, tė bėjmė gjėra revolucionare qė ndikojnė nė pėrmirėsimin e jetesės sė shqiptarėve dhe suksesi do tė jetė tek partneriteti publik-privat”, vuri nė dukje Granof.
Sipas tij, partneriteti me zotin Mane dhe Kryeministrin Berisha ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr t’i ēuar gjėrat para.
“Ky projekt ėshtė shtyllė ekonomike pėr Shqipėrinė. Shtyllė ekonomike qė do tė sigurojė jo vetėm shpėrndarjen dhe transportin pėr Shqipėrinė por dhe nė rajon nė mėnyrė tė sigurtė. Pas njė viti nuk do bėni foto betoni, por foto se ēfarė do tė pėrfitojmė tė gjithė sė bashku”, deklaroi ai.
Ndėrkohė qė pėr Manen ky ėshtė investimi mė i madhi nė Ballkanin Perėndimor, i cili kap shifrėn e 40 mln euro. Sipas tij, pėrfundimi i ndėrtimit tė kėtij parku do tė mundėsojė 1.100 tė punėsuar. Gjithashtu, gjatė fjalės sė tij Mane shprehu falėnderimet e tij pėr mbėshtetjen e qeverisė vendore dhe asaj qendrore, e sidomos tė bashkisė Kamėz, qė mundėsuan vėnien nė jetė tė njė investimi tė tillė.
Parku Logjistik i Tiranės ėshtė njė nga investimet mė tė mėdha qė po zhvillohet nė Shqipėri nga shoqėritė Balfin Group i cili ėshtė aksioneri kryesor dhe mė i madh, bashkė me Fondin Shqiptaro-Amerikan tė Ndėrmarrjeve dhe AlbStar Shpk. Ky park ėshtė i vendosur mbi njė siperfaqe prej 200.000m2 dhe nė tė janė parashikuar ndėrtimi i magazinave tė stilit Europian me njė siperfaqe prej 80.000m2.
Ky projekt i vendosur nė njė rajon me popullsi rreth 8 mln banorė, do ta kthejė Tiranėn nė njė nyje lidhėse rajonale, do t`i shėrbej tregut tė Shqipėrisė, Maqedonisė, Kosovės e mė gjerė si dhe do t`i mundėsojė kompanive tė krijojnė nė vendin tonė bazė pėr prodhimin apo shpėrndarjen e produkteve tė tyre nė tė gjithė kėtė treg. Disa nga aktivitet kryesore tė tij:
Shėrbime tė ndėrlidhura magazinimi
Shėrbime prodhimi pėr industrinė e lehtė ( ushqimore , tekstile etj )
Shėrbime shpėrndarjeje
Krijimi i njė Zone tė Lirė pėr prodhime dhe eksport
Magazina doganore
Kjo strukturė logjistike krijon mundėsinė pėr shfrytėzimin efiēent dhe pėrdorimin dinamik tė hapėsirave duke i shpėrndarė mjetet deri nė 4-5 nivele brenda njė strukturė. Ka njė pozitė gjeografike strategjike pasi ka akses me Autostradėn Tiranė - Durrės, Rrugėn e Kombit,Aksin e Veriut, Portin e Durrėsit dhe Hekurudhėn Shqiptare si dhe do tė zotėroj teknologjinė mė tė fundit.
Gjatė ndėrtimit tė saj dhe pėrgjatė funksionimit do tė punėsohen rreth 1,100 persona.
Investimi pėr fazėn e pare te punimeve ėshtė 25 Milion Euro ndėrsa n total investimi projektit kap vlerėn 40 milion Euro!comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria