Shqipėria

Decentralizimi fiskal, Arvizu: Burime vendorėve. Berisha: Grantet i rritėm disa herė

Bota Sot | 04.10.2012 11:29
Decentralizimi fiskal, Arvizu: Burime vendorëve. Berisha: Grantet i rritëm disa herë

Gjatė fjalės sė tij nė konferencėn pėr decentralizimin fiskal, tė organizuar nga USAID nė Tiranė, ambasadori amerikan nė vendin tonė, Aleksander Arvizu, theksoi se decentralizimi do tė sigurojė qė qeveritė vendore tė kenė burimet e nevojshme pėr t’iu pėrgjigjur kėrkesave tė qytetarėve.

“Decentralizimi fiskal ėshtė i rėndėsishėm pėr Shqipėrinė, sepse do tė sigurojė qė qeveritė vendore tė kenė burimet e nevojshme pėr tė pėrmbushur detyrimet e tyre ligjore. Progresi nė decentralizimin fiskal kėrkon qė tė ndėrtohet besimi, mirėbesimi dhe respekti reciprok. Nxis kryetarėt e Bashkive dhe kėshillat vendorė qė tė ngrenė diskutime mbi decentralizimin fiskal.”- u shpreh ambasadori Arvizu.
Berisha
Kryeministri Sali Berisha pėrshėndeti punimet e konferencės pėr decentralizimin fiskal ku theksoi se qeveria ka rritur disa herė grantet pėr pushtetin vendor.
“Ata e dinė se 6 vite mė parė, granti qė parashikohej ishte 7 mild lekė gjithsej, ky grant ėshtė rritur disa herė dhe kjo jo si mėshirė apo mirėsi ndaj qeverisė vendore, jo kjo ishte njė domosdoshmėri se rrugė tė tjera pėr zhvillimin e vendit nuk kishte pėrveē kėsaj”.

Me tej, kreu i qeverise vuri ne dukje se rėndėsi ka mbledhja e taksave, nė tė kundėrtėn, kjo vlerėsohet si mosdisiplinim.
“Nė tė gjitha hapat dhe pėrcaktimet tona ne tė vetmen gjė qė nuk duhet tė pranojmė ėshtė dėshtimi i disiplinės fiskale dhe mbledhjes sė tė ardhurave. Nuk ėshtė vetėm mungesa e fondeve nė buxhet, por nė tė gjitha rastet ėshtė njė atak i rėndė pėr ekonomitė".

Ne fjalen e tij para krereve vendore dhe perfaqesuesve te USAID, Berisha vleresoi se, njė nga taksat nė botė sjell tė ardhura tė majme pėr buxhetin, ėshtė taksa e pasurisė.
“Dhe kjo taksė ėshtė e pasurisė, nė vendet e zhvilluara, kjo pėrbėn njė nga burime mė tė fuqishme tė tė ardhurave pėr burimet vendore, kurse nė Shqipėri kjo taksė, tė ardhurat e saj janė rudimentare”.

Berisha shtoi se “taksa e biznesit tė vogėl, qė kaloi nė tėrėsi nė qeverinė vendore, nuk mund tė them se ishte njė histori suksesi”.

Sipas kreut tė qeverisė, decentralizimi ėshtė njė nga parimet me themelore pėr funksionimin e demokracisė.
“Nė kėtė kontekst, konsolidimi, i kėtij procesi dhe avancimi i tij ėshtė njė domosdoshmėri madhore, nė mėnyrė qė qytetarėt shqiptarė tė kenė qeverisje mė tė mirė, shėrbime mė tė mira dhe taksat e tyre tė pėrdoren nė mėnyrėn mė eficente”.

Berisha falėnderoi krerėt e pushtetit vendor pėr investimet qė kanė bėrė nga mbledhja e taksave dhe pėr partneritetin e suksesshėm me qeverisjen qendrore.comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria