Shqipėria

Prezencė e fuqishme e investimeve kanadeze nė Shqipėri

Bota Sot | 14.09.2012 17:18
Prezencë e fuqishme e investimeve kanadeze në Shqipëri

Ministri Haxhinasto i ka ftuar biznesmenėt kanadezė tė shtojnė investimet

Nė Shqipėri operojnė kompani prestigjoze kanadeze nė sektorė strategjikė si energjia, minierat, infrastruktura, tė cilat kapin njė total investimesh qė i kalon tė 600 milionė dollarėt. Pėr tė shfrytėzuar sa mė mirė potencialet e mėdha qė ofron vendi ynė nė kėta sektorė ministri i Ekonomisė Edmond Haxhinasto ka ftuar investitorėt kanadezė tė jenė sa mė prezent me investimet e tyre.

"Unė jam optimist se kompanitė kanadeze nė Shqipėri kanė njė mundėsi tė madhe pėr njė angazhim tė shėndetshėm nė sektorėt nė tė cilėt kompanitė janė duke operuar aktualisht apo edhe nė sektorėt e tjerė qė do tė eksplorohen nė tė ardhmen.
Dhe sigurisht ka realizėm mbrapa kėtij optimizmi, falė burimeve tė mėdha qė vendi ofron dhe pėr tė cilėt ju jeni nė dijeni. Kjo ėshtė edhe arsyeja qė ju jeni kėtu, duke qenė prezentė nė industrinė energjetike, minerare, agroushqimore dhe shėrbimet financiare. Tė gjitha kėto fusha kanė sfidat e tyre, por unė jam plotėsisht i sigurt qė do t’i arrijmė qėllimet dhe objektivat tona, edhe me kontributin, ekzpertizėn dhe teknologjinė tuaj:-deklaroi Haxhinasto.

Gjatė takimit tė Kėshillit tė Biznesit Kanada-Shqipėri, ministri Haxhinasto theksoi se, biznesi kanadez njeh histori suksesi tė investimeve nė vendin tone. Sipas tij, konsolidimi i bashkėpunimit dhe pėrmirėsimi i klimės sė biznesit nė vend, krijon mundėsi pėr investime nė sektorė tė ndryshėm, si energji, miniera, turizėm, infrastrukturė, e tė tjera. Duke iu drejtuar biznesmenėve dhe sipėrmarrėsve kanadezė, ministri i Ekonomisė nėnvizoi rėndėsinė e realizmit konkretė tė sa mė shumė projekteve.comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria