Kosova

Barazimi i xhelatit me viktimėn!

Bota Sot | 21.10.2012 18:49
Barazimi i xhelatit me viktimën!

A mund tė barazohen krimet serbe me ndonjė krim nga shqiptarėt? A mund tė barazohen 12 mijė vrasje shtetėrore me dhjetėra vrasje nga forca vullnetare shqiptare? Kjo ėshtė pyetja qė para se tė hyhej nė bisedime duhej tė zgjidhej me bashkėsinė ndėrkombėtare, qoftė edhe duke paguar ēmimin e izolimit nga vendet e BE-sė pro Serbisė?
Kosova nuk ka pėr tė sqaruar me Serbinė vetėm njė luftė dhe vetėm njė situatė apo ashtu siē pretendon Serbia dhe miqtė e saj, pakėnaqėsinė se serbėve nė veri. Serbia nuk duhet tė jap llogari vetėm pėr luftėn e fundit, pėr 12 mijė tė vrarėt e tė masakruarit, pėr rreth dy mijė tė zhdukur dhe rreth tre mijė tė dhunuar, dhe pėr qindra mijėra pasuri tė shkatėrruara, shtėpi, plevica, automjete dhe pasuri tjetėr tė paluajtshme, por ajo ka hesape tė pashlyera me Kosovėn qe njė shekull e gjysmė, qė kur dėboi me qindra mijėra shqiptarė duke ua rrėmbyer edhe gjėnė e gjallė se tokėn dhe jetėt po se po. Dhe kėta shqiptarė vetėm nė Kosovė pėrbėjnė disa qindra mijėra veta, e mbase mė shumė se njė milion nė Turqi. Dhe kėta shqiptarė i kanė tapitė e tyre pėr tokat e tyre nė Serbi, nė gjithė atė territor deri tek Nishi qė ishte i dominuar absolutisht nga shumica shqiptare autoktone. Pra, derisa kryeministri i Serbisė Daēiq i tha simbolikisht kryeministrit tė Kosovės se ai ishte...


(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė hėnėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Kosova