Bayerni turpëron Barcelonën, Atletico eliminohet! Napoli e Liverpooli nuk falin

Kemajl Goca Nga Kemajl Goca Më 26 tetor 2022 Në ora: 21:04 Përditësuar në ora: 23:10 më 26.10.2022
Pamje nga ndeshja Barcelona - Bayerni

Të gjitha grupet e Championsit, 12 klube që u kualifikuan

Barcelona dhe Atletico Madridi i thonë lamtumirë Champions League në futboll.

Tani dihen 12 skuadra që janë kualifikuar, vetëm Grupi D është ende i paqartë po ashtu edhe E dhe F.

Skuadrat që u kualifikuan: Napoli, Liverpooli, Club Brugge, Porto, Bayern Munihu, Interi, Chelsea, Real Madrid, Manchester City, Dortmundi, PSG, Benfica,

Grupi B
Atletico M. - Bayer Leverkusen 2:2 (1:2)

Liverpooli bindës

Bayerni Munihu ka treguar forcën edhe në “Camp Nou”, duke e mposhtur me rezultat 3:0 Barcelonën e demoralizuar.

Barcelona është eliminuar nga garat e Champions League, e cila tani do të luajë në Europa League.

Golat i realizuan Sadio Mane (10’), Eric Maxim Choupo-Moting (31’) e Benjamin Pavard (90+5').

Tabela

Atletico Madridi dështon si vendas, duke barazuar me rezultat 2:2 me Bayer Leverkusenin. Atletico eliminohet nga garat e Champions League.

Për Atleticon shënuan Carrasco (22’), de Paul  (50’) dhe për Bayerin shënuan Diaby (9’), Hudson-Odoi (29’) e Liverpooli ka shënuar fitore të thellë me rezultat 3:0 ndaj Ajax-it, në takimin që u zhvillua në stadiumin “Johan Cruijff Arena” në Amsterdam.

Carrasco i Atleticos është figura tragjike, dështon nga penalltia në minutën e 90-+8.

Golat i realizuan Mohamed Salah (42’), Darwin Nunez (49'). Harvey Elliott (52’).

Napoli vazhdon me fitore, e mposhti me rezultat 3:0 Rangers-in, në takimin që u luajt në stadiumin “Diego Armando Maradona”. Giovanni Simeone shënoi në minutën e 11-të dhe të 16-tën dhe Leo Ostigard (81’).

Tottenhami ka barazuar me rezultat 1:1 me Sportingun e Lisbonës.

Futbollisti Edwards në minutën e 22-të shënon për Sportingun dhe Rodrigo Bentancur në atë të 81-tën ka barazuar rezultatin 1:1.
Eintracht ka triumfuar me rezultat 2:1 Marseilles, Për Eintracht shënuan Daichi Kamada (3’), Kolo Muani (27’) dhe për Marseillen Matteo Guendouzi (22’).

Bayerni fiton

(E plotësuar) - 81'  Leo Ostigard (realizon, Napoli- Rangers 3:0.

81' Rodrigo Bentancur ka barazuar rezultatin 1:1 ndaj Sportingut.

77' Ndeshjet shkojnë nga fundi.

67' Napoli ka epërsinë.

65' Barcelona mundohet por pa sukses.

56' Gnabry shënon por anulohet, pozitë jashtë loje, fat për Barcelonën.

52' Harvey Elliott (Liverpool) shtonë epërsinë në 0:3.

Eintracht - Marseille 2:1 (2:1)

49' Darwin Nunez realizon për 0:2 për Liverpoolin.

50' Rodrigo de Paul (Atl. Madrid) shënon dhe barazon rezultatin 2:2.

49' Pritet edhe më shumë gola në pjesën e dytë.

46' Fillojnë pjesët e dyta.

Përfundojnë pjesët e para.

44' Nuk ka penallti për Barcelonën, pasi që gjyqtari shikoi VAR-in.

42' Ajaxi po pëson humbje, Mohamed Salah shënon për Liverpoolin.41' barcelona synon të shënojë sa më parë.

36' Bayerni po luan me komoditet.

31' Bayerni fuqi, Eric Maxim Choupo-Moting shënon për 0:2.

29' Atletigo në presion, Bayer avancon me 1:2 me golin e  Callum Hudson-Odoi.

27' Kolo Muani (Eintracht Frankfurt) kalon në epërsi (2:1) ekipin e tij.

25' Barcelona n; presion.22' Marseille barazon rezultatin, 1:1! Autor i golit Guendouzi.

22' Edwards shënon për Sportingun, 0:1 ndaj Tottenhamit.

22' Carrasco shënon për Atleticon, barazon shifrat 1:1.

21' Bayerni synon të përfundojë me të gjtiha fitoret në grup.

15' Napoli nuk ndalet, shtonë epërsinë në 2:0 me golin e Giovanni Simeones.

14' Efikasitet.

11' Nappli po tregon fuqinë, Giovanni Simeone shënon për 1:0.

10' Sadio Mane ndëshkon Barcelonë, 0:1.

10'  Moussa Diaby kalon në epërsi Bayer Leverkusenin.

7' Nuk ka gola në Barcelonë.3' Eintracht në eprërsi, shënues Daichi Kamada.

4' Nuk ka gola.

Barcelona pa shpresë ndeshet me Bayernin.

Asllani 19 minuta, Interi kualifikohet! Goditje e rëndë për Barcelonën

Barcelonës i shuhen shpresat e fundit, eliminohet nga gara e Champions League.

Fitorja e Interit me rezultat 4:0 ndaj Plzen-it, i jep goditje të rëndë Barcelonës e cila sonte ndeshet me Bayernin.

Për fitoren e Interit shënuan futbollistët Mkhitaryan  (35'), Dzeko (42' e 66'). Lulaku (87').

Shqiptari Kristijan Asllani u paraqit nga minuta e 71-të për Interin.

Bayerni kryeson me 12 pikë në Grupin C të Champions League, pasojnë Interi 10, Barcelona 4 dhe Plzen është në fund me 0 pikë.

Bayerni dhe Interi kualifikohen në të tetën e finales një xhiro pa përfunduar faza e grupeve.

Club Brugge pëson debakël

Porto i ka shkaktuar debakël me rezultat 4:0 Club Brugge-s, në kuadër të xhiros së pestë të Grupit B të Champions League në futboll.

Porto ka marrë tre pikë që i japin gjasa reale për kualifikim.

Golat i realizuan Taremi (33' e 70'), Evanilson (57'), Eustaquio (60'),

Lang i Club Brugge dështoi nga penalltia në minutën e 51-të. Club Brugge

Kryeson me 10 pikë, pasojnë Porto me 9, Atletico Madrdi 4 dhe Leverkusen 3.

Live: Barceloan sfidohet nga Bayerni

Barcelona ka ende një fije shprese për të siguruar një vend në 16 më të mirat në Ligën e Kampioneve. Por kompanitë e basteve duket se ua kanë hequr vizën katalanasve.

Kështu, kompania “FiveThirtyEight” e llogarit Barcelonën të “rënë” në Ligën e Europës, duke e konsideruar skuadrën e Ksavit favoriten numër një për fitimin e këtij kompeticioni.

Sipas kësaj faqe parashikimesh, skuadra e Ksavit ka vetëm 7% shanse për t’u kualifikuar në Ligën e Kampioneve, ndonëse për të arritur deri atje do të duheshin një sërë kombinimesh të favorshme.

E njëjta faqe ueb-i e jep Barçën favorite të madhe për të fituar Ligën e Europës me 24% shanse. Pas saj vjen Arsenali (14%), Ajaksi (10%) dhe Man. Junajtid (6%).