Chelsea-Manchester Utd, ndahen baras

Nga: Kemajl Goca Më: 7 shkurt 2016 Në ora: 18:54

Chelsea-Manchester Utd, përfundojë pa fitues (1:1), në derbin e madh të luajtur në stadiumin ‘Stamford Bridge’, në kuadër të takimit të javës së 25-të në Premier League. Futbollistët e Manchester Utd dëshmuan shpirt luftarak dhe vazhduan serinë e mirë të rezultateve, duke mbajtur hapin në luftë për kreun e tabelës. Portieri i Manchester Utd, David de Gea pati disa intervenime të mira sidomos në minutën e 68-të ka pritur një goditje që nuk pritej të Ivanoviqit. De Gea ishte më i merituari që Manchester Utd importoi një pikë të mëdha dhe që ia sigurojnë qetësinë trajnerit Louis van Gaal. Në minutën e 59-të, Zouma i Chelseat për shkak të lëndimit u desh të largohej nga fusha. Pas dy minutave (61’), një veprim i mirë i ‘Djajve të Kuq’, topi shkon deri te Jesse Lingard i cili nga rreth 12 metra nga një pozitë e vështirë godet fortë dhe shënoi gol të bukur për epërsinë e skuadrës së tij. Diego Costa shpëtoi nga humbja Chelseat, kur barazoi rezultatin 1:1 në minutën e 90+1.

Manchester Utd renditet i pesti me 41 pikë, kurse Chelsea është i 13-ti me 30 pikë.