Shqipėria

Gati transferimi i gjykatėsve

Bota Sot | 24.10.2012 09:35
Gati transferimi i gjykatësve

Ministri i Drejtėsisė Eduart Halimi ka njoftuar se sė shpejti do tė nisė rishpėrndarja e gjyqtarėve sipas njė studimi tė kryer nga misioni Euralius, qė pėrcakton se gjykatat me mė shumė volum pune duhet tė kenė mė shumė toga tė zeza.

Sipas ministrit, bėhet fjalė pėr pothuajse 320 gjyqtarė nė gjykatat e shkalles sė parė dhe nė Apel, qė pritet tė transferohen. Ministri i Drejtėsisė preku edhe ēėshtjen e inspektimit tė disa dosjeve, qė sipas tij qėndronin prej dy vjetėsh tė fjetura nė KLD.

“Pėrgėzoj nėnkryetarin aktual tė KLD-sė qė bėri tė mundur qė dosjet e fjetura pėr proēedim disiplinor mbi gjyqtarėt u vunė nė lėvizje duke iu dėrguar ministrit pėr tė proēeduar gjyqtarėt”, deklaroi Halimi.

Ndėrsa ambasadori britanik Nicholas Cannon u shpreh se njė nga ēėshtjet mė kryesore pėr momentin ėshtė miratimi sa mė shpejt i ligjit pėr Gjykatėn e Lartė.

“Mirėpres faktin qė ligji pėr Gjykatėn e Lartė ėshtė bėrė gati nga palėt. Shpresoj qė ky ligj tė miratohet nė Parlament dhe tė hyjė nė fuqi sa mė shpejt tė jetė e mundur”, deklaroi zoti Cannon.

Kėto deklarata u bėnė gjatė publikimit tė njė sondazhi tė kryer nga Qendra pėr Transparencė dhe Informim tė Lirė dhe ambasda britanike nė 14 gjykata, me tema si korrupsuioni, pavarėsia e gjyqėsorit dhe integriteti i sistemit tė drejtėsisė.

Nė kėtė sondazh janė anketuar 177 gjyqtarė tė cilėt u kanė dhėnė pėrgjigje pyetjeve mbi korrupsionin, influencėn e politikės, si dhe arsyet pėrse zvarriten proēeset gjqyėsore.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria