Shqipėria

“Tirana Vrapon”, Berisha: Ogur i mbarė pėr zgjedhjet e 2013

Bota Sot | 21.10.2012 10:42
“Tirana Vrapon”, Berisha: Ogur i mbarë për zgjedhjet e 2013

Maratona, Kryeministri e kryebashkiaku Basha pėrshėndesin garuesit

Tirana ėshtė zgjuar plot jetė kėtė mėngjes tė 21 tetorit. Nė sheshin “Skėnderbej” 3000 vrapues nga 16 shtete tė botės marrin pjesė nė maratonėn e parė ndėrkombėtare tė kryeqytetit tė Shqipėrisė, nė moton “Tirana Vrapon”.
Nė ceremoninė e fillimit tė kėsaj ngjarje historike pėr kryeqytetin mori pjesė edhe kryeministri i vendit i shoqėruar nga organizatori kryesor i kėsaj gare simbol, kryetari i bashkisė sė Tiranės, Lulzim Basha.
Pjesėmarrėsve nga e gjithė bota i uroi mirėseardhjen kryebashkiaku Basha duke e cilėsuar plot shpresė kryeqytetin nė kėtė ditė.
“Tirana ėshtė sot njė qytet plot shpresė. Iu uruar suksese tė gjithė garuesve tė mbledhur sot nė Tiranė nga e gjithė bota. Garantoj pėrkushtimin e institucionit qė drejtoje se qė Tirana do tė kthehet nė njė qytet modern evropian”, deklaroi kryetari i Bashiksė sė Tiranės.
Pjesėmarrėsit morėn edhe pėrshėndetjet e qeverisė shqiptare. Kryeministri Berisha duke e vlerėsuar si njė perlė nė kollanin e aktiviteteve pėr 100 vjetorin e pavarėsisė sė Shqipėrisė.
“E organizuar nė kuadėr tė 100-vjetorit vjen si njė perlė e vėrtetė nė kurorėn e kėtij 100-vjetori. Tė tregohet dėshmi e njė vullneti tė hekurt nė njė maratonė si nė ēdo proces tė vėshtirė, nuk fiton mė i shpejti, mė i forti, fiton vullneti dhe mė i vullnetshmi. Sot sytė e gjithė shqiptarėve janė drejtuar tek ju, tek lajmėtari i fitores. Kjo maratonė organizohet gjithashtu nė prag tė njė viti elektoral dhe ėshtė njė ogur i mbarė”, vuri nė dukje Berisha.
Tashmė tė gjithė janė gati pėr tė nisur garėn e madhe tė kryeqytetit tė vendit.
Kryeministri Berisha dha sinjalin qė startoi maratonėn e parė ndėrkombėtare tė Tiranės.
Kjo maratonė e parė pėr kryeqytetin numėron mė shumė pjesėmarrės se maratona e parė nė Berlin nė vitin 1974 ku morėn pjesė vetėm 272 garues, apo nė Nju Jork 1970, vetėm 500 vetė.
Bashkė me vrapuesit merrnin pjesė edhe njerėzit me aftėsi tė kufizuar me tė njėjtėn distancė gare.
Kjo shėnon dhe startin e maratonave tė pėrvitshme qė do tė zhvillohen nė kryeqytetin e Shqipėrisė, ku pėrkrah Berlinit, Nju Jork, Londrės, Cikagos, Parisit, Amsterdamit dhe mjaft qyteteve tė tjera tė botės renditet edhe Tirana me Maratonėn e saj ndėrkombėtare.comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria