Lajme

Beogradi merr kritika pėr ndalimin e paradės sė homoseksualėve

Bota Sot | 04.10.2012 16:47
Beogradi merr kritika për ndalimin e paradës së homoseksualëve

Beogradi po pėrballet me kritika tė ashpra ndėrkombėtare pas ndalimit tė tė gjitha aktiviteteve publike pėr tė shtunėn, ditėn kur ishte planifikuar tė mbahej parada e homoseksualėve.

Navi Pillaj, komisionerja e lartė e Kombeve tė Bashkuara pėr tė Drejta tė Njeriut tha se Beogradi duhet t’i ndihmojė organizatorėt qė ta riplanifikojnė kėtė manifestim, nė vend tė ndalimit tė tij.

Ndėrkohė edhe ministri pėr Evropė i Britanisė sė Madhe, David Lidington tha se Beogradi ėshtė duke dėshtuar nė mbrojtjen dhe promovimin e tė drejtave tė tė gjithė qytetarėve tė vet.

Ministri i Brendshėm serb, ndalimin e paradės sė homoseksualėve, e ka quajtur ndalesė pėr “shkaqe sigurie”.

Organizatori i paradės, Goran Miletiq tha se aktivistėt janė duke planifikuar gjatė fundjavės njė tubim nė ambiente tė mbyllura dhe se do tė bėjnė pėrpjekje qė ta organizojnė paradėn sėrish vitin e ardhshėm.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Lajme