Kultura

Arlinda Dudaj: Nuk tėrhiqem, “Vargjet satanike” do tė botohet nė shqip

Bota Sot | 20.09.2012 09:18
Arlinda Dudaj: Nuk tërhiqem, “Vargjet satanike” do të botohet në shqip

Arlinda Dudaj e Botimeve “Dudaj”, e cila ka ekskluzivitetin e botimeve tė shkrimtarit Salman Rushdie, nuk ka asnjė dilemė qė romani mė i diskutuar i tij, “Vargje satanike”, do tė botohet sė shpejti edhe nė gjuhėn shqipe. Pavarėsisht valės sė dhunės qė ka pėrfshirė disa vende pas shfaqjes sė filmit “Pafajėsia e myslimanėve” dhe reagimit tė shkrimtarit Salman Rushdie nė njė intervistė tė dhėnė dje nė BBC, Dudaj shprehet se kjo nuk e ndalon atė qė tė botojė “Vargjet satanike” tė Rushdies. Nė intervistėn e tij, Rushdie shprehet ndėr tė tjera se pėr tė botuar sot romanin “Vargje satanike” nė ato vende qė ende nuk ėshtė botuar, duhet njė guxim nga ana e botuesve. “Unė nuk mendoj se botimi i kėtij libri do tė jetė njė problem nė Shqipėri. Nė intervistėn e tij pėr BBC-nė, Salman Rushdie pėrcjell mesazhe guximi pėr botuesit. Nėse dikush tė kėrcėnon dhe ti pėrulesh, ai mė shumė do tė tė shtypė, - thotė ai. Kjo valė dhune qė ka ndodhur dhe po ndodh, gjithsesi mua nuk mė pengon qė ta botoj librin ‘Vargje satanike’ edhe nė shqip, sepse mendoj se nė Shqipėri jo vetėm nuk ėshtė, por as nuk mund tė krijohet kurrė njė situatė e tillė dhune. Unė e kam bindje se ne jemi vendi i fjalės sė lirė dhe i tolerancės fetare. Nuk besoj se mund tė ketė reagime tė tilla, aq sa tė mė detyrojnė mua si botuese qė tė tėrhiqem nga botimi nė shqip tė ‘Vargje satanike’”, – shprehet pėr “Mapo”-n botuesja Arlinda Dudaj. Nė librin me kujtime “Joseph Anton”, qė do tė dalė nesėr nė tregun e librit shqip nga Botimet “Dudaj”, Salman Rushdie rrėfen pikėrisht historinė e jetės sė tij pas botimit tė romanit “Vargje satanike”; sesi iu desh tė fshihej pėr vite me radhė nėn njė emėr tė rremė pasi kishte marrė dėnimin me vdekje. “Ne vėrtet jemi njė vend me shumicė myslimane, por e theksoj sėrish se unė nuk mendoj se te ‘Vargje satanike’ Salman Rushdie shprehet kundėr Islamit. Kur lexuesi shqiptar tė lexojė “Joseph Anton”, do ta kuptojė se libri “Vargje satanike” ėshtė keqkuptuar dhe ekzagjeruar pikėrisht pėr shkak tė ‘fatwa’-s (dėnimit me vdekje) qė iu dha shkrimtarit Salman Rushdie”, – tha Dudaj. Nė librin biografik “Joseph Anton” qė ėshtė botuar njėkohėsisht mė 18 shtator nė disa vende europiane (ndėrkohė nė shqip romani del nesėr nė treg), Rushdie i referohet shumė librit “Vargje satanike”, sepse e gjithė beteja e tij pėr fjalėn e lirė merr shkas pikėrisht nga ajo qė ndodhi me botimin “Vargje satanike”. “Kjo ėshtė njė arsye mė shumė pėr tė sjellė nė shqip “Vargje satanike” me tė drejta autori tė plota qė i ka vetėm Shtėpia Botuese ‘Dudaj’”, – thotė botuesja. Krahas kėtij romani, Botimet “Dudaj” kanė sjellė nė shqip nga ky shkrimtar edhe romanet: “Psherėtima e fundit e Arapit”, “Furia”, “Haruni” dhe “Magjistrica e Firences”. “Vargje satanike” ėshtė njė novelė satirike dhe ėshtė frymėzuar pjesėrisht nga jeta e Profetit Muhamed.

Komentet

Komente (66) | Kthehu

Selam alekym Fati vjen QKA JON QU PESH MOR KETA KAURRA Mos i ka trimeru Rshid tradhtari i kombit te vet hahaha klm fati

ISLAMI DRENICE @ 11/10/2012 21:44

E moj arlinad po me dhimbesh se don me hi ne problem vete me dor tande ,shkruje ma mir nje pozi Dashurie ,e mos e shti therren ne kemb te shendosh ,Po hiqu keti shejtani selami rushida ky me kan i mir kishte qen per komb te vet , ky far tradhtari ,alinda te uroj sukese ?

ISLAMI DRENICE @ 11/10/2012 21:39

Bravo Zonjush,mos u frigo nga keta te pa kultur e me pak vetdije. Jetojm ne demokraci cdo ikush mund te shkruaj qka te doj, Per diken esht Muhameti vet dreqi e per dike tjeter esht Jezusi.Mos u beni budall si arabet per nje filme me kall cdo gje, benu njerz te tolerances. Kalofshi mir

arsil_Peja @ 21/09/2012 10:41

"Fati", merresh me parapsikologji apo ke filluar te zevendesosh profetet me intuiten tuaj marroqe. Mund ta marr me mend se paragjykimet tuaja, ndaj botes femerore shqiptare, jane te atilla saqe te bejne te dyshosh ne kapacitetet (lexo. lajthitjet) tuaja perceptuese- mendore. Fatkeqesisht, sipas nje pjese te te rinjeve shqiptare, te kategorise me poshte se zero, ne jemi te denja vetem si amvise dhe skllave (roberesha) te nenshtruara deri ne poshterim, te burrave. Turp!

Shpresa @ 21/09/2012 09:58

@Shpresa ti "person i gjinise femrore" a? Sa jam une Papa i Vatikanit aq je ti "person i gjinise femrore". Guxim duhet te kete per ēdo veper, nese synon lirine e fjales. Une ia ofrova nje veper tjeter shume interesante qe ta botoje, nese do liri te fjales: "Jezui dhe gruaja e tij prostitute besuan ne Satanin". Kete veper le ta botoje!

Fati (Vjene) @ 21/09/2012 09:11

Ndiej veten te turperuar si person i gjinise femerore, te lexoj gjithe kete jargim te terbuar shtazor, vetem e vetem pse nje njeri guxuaka te bej perkthimin e nje libri. Mund ta kuptoj se fjala e lire dhe opinioni demokratik i shprehur pa asnje censurim, nuk bejne pjese ne shoqerite anakronike dhe primitive islamike. Ne si shqiptare, edhepse me nje rini qe le shume per te deshiruar nga aspekti kulturor dhe intelektual, do te duheshim te mbajme nje qendrim me parimor dhe qyteterues.

Shpresa @ 21/09/2012 08:46

Jo vetem antikombetar por edhe perqares "mir e ka pas selman ruzhdi, islami duhet .... nga globi se eshte ka... i njerzimit... njerzimi po vuen .... llapjani @ 21/09/2012 00:03". Ja qka botoni.

Trashegemia @ 21/09/2012 08:11

Ne baz te disa komentimeve po del qe kjo fare Arlinda qenka njeri i zgjedhur sepse po e boton nje kvaziveper letrare pa kurrfare vlere.Jam i bindur qe shumica e komentueseve nuk kane as 10 vepra te lexuara e tash komentojne per perkthimin e nje vepre kurse zonja Arlinda bene marketing.Hajde kulture shqiptare hajde. Merrni more lexoni per historine e kombit shqiptar.Sa prej jush keni lexue Kadarene,Nolin,Frasherit,Fishten,Mjedjen etj.E mori Dardani te muer pusi me keta Injoranta.Lavdi budalakis

Trashegemia @ 21/09/2012 07:55

KA DY LLOJ TE SATANVE (shejtanve)SATAN GJIN DHE SATAN NJERZ, ATA SATAN NJERZ JAN ME TE RREZIKSHEM SE SA SATANT GJIN PUNA E SATANVE ESHTE MI NDA FEMIJT NGA PRINDERIT; MI NDA DY QYFTE MARTESORE; MI NDA VELLEZRIT; E TI SATANIC DHE AJ SATANI YT NUK KENI VEND NE KOSOV SEPSE POPULLI I KOSOVES 100% JAN BESIMTAR EDHE E DIN QE SATANI ESHTE ARMIKU NUMER NJE I NJERIUT EDHE TE GJITHA TE KSHIJAT BUROJN NGA PERSHPERITJET E TIJ

KOSOVA @ 21/09/2012 00:28

mir e ka pas selman ruzhdi, islami duhet .... nga globi se eshte ka... i njerzimit... njerzimi po vuen ....

llapjani @ 21/09/2012 00:03