Kosova

Kuqi: Jemi tė gatshėm kurdo ta takojmė Kurtin

Bota Sot | 24.10.2012 00:42
Kuqi: Jemi të gatshëm kurdo ta takojmë Kurtin

Drejtuesit e Qeverisė sė Kosovės kanė shprehur gatishmėrinė tė takohen me udhėheqėsit e Lėvizjes Vetėvendosje dhe tė bisedojnė pėr ēdo shqetėsim tė tyre.

Zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi ka thėnė edhe ai edhe kryeministri Hashim Thaēi janė tė gatshėm pėr takim me liderin e Vetėvendosjes, Albin Kurti.

“Kudo, nėse kanė gatishmėri tė takohen shkojmė edhe nė selinė e tyre. Ne nuk jemi ata qė pėr hirė tė Serbisė tė konfrontohemi mes vete. Po u bėj ftesė publike tė takohemi kurdo dhe kudo qė duan”, ka thėnė Kuēi nė Interaktiv nė KTV.

Ai ka thėnė se ėshtė shumė e pahijshme, qė bota ta sheh njė skenė tė tillė nė rrugėt e Prishtinės pėr njė veprim qė ka tė bėjė me relacionin Kosova me Serbinė. “Veprimi i dialogut ėshtė autorizim i Kuvendit tė Kosovės. Shumė shpesh do tė ketė vendime qė nuk na pėlqejnė, por i merr shumica”, ėshtė shprehur ai.

Kuēi ka folur edhe pėr protestėn e fundit dhe asaj tė disa ditėve mė parė, kur deputetėt nuk u lejuan tė hyjnė nė qeveri. “Tė gjithė deputetėt e Vetėvendosjes sa herė tė duan mund tė hyjnė nė qeveri. Por ligji duhet tė sfidohet me ligj. Logjika e sjelljes, nė raste tė tilla nuk respektohet ligji. Qė nesėr para orės 8, kushdo nga deputetėt e Vetėvendosjes mund tė hyjnė nė Qeveri”, ka thėnė zėvendėskryeministri Kuēi.

Ndėr tė tjera, ai ka thėnė se kryeministri Thaēi i ka dėrguar letėr Kuvendit tė hėnėn dhe ka shprehur gatishmėri tė informojė pėr takimn me Daēiqin. Ai tha se ky ka qenė takim publik ku ka qenė edhe baronesha Ashton dhe se atje nuk ka pasur asnjė temė qė e dėmtojnė vendin.

Procesin e dialogimit, Kuēi e ka cilėsuar si mė tė pėrgatiturin nė histori, teksa ka thėnė se Kosova e ka platformėn e saj, tė shkruar, ndėrsa i ėshtė referuar Kushtetutės sė Kosovės dhe Pakos sė Ahtisarit. “Ka platformė tė shkruar, por ėshtė gjithnjė nė kuadėr tė asaj qė duhet tė harmonizohet me SHBA-nė dhe BE-nė”, ka thėnė Kuēi.

Komentet

Komente (8) | Kthehu

FATI VJENES AUSTRIS FLM se edhe pak po nisem ne nahin e Prizrenit per do vizita te shkurta.E kysmet naten do ta kaloj ne Nashec mish rki rrushi e kang me qifteli kysmet allah deri ne sabah te gzum...Ju klm ku do qe jeni o Fati...Vjens Austris..

SHABAN ARUSHA @ 24/10/2012 14:44

zotri Kuqi per tu takuar me Kurtin mundesh veten ne rrugen nan tereza aty dikun e gjan mirpo mus harro me marr mevete faculeta se kurtit poi shkojshin hunt far gripi a kuta dij

fazi @ 24/10/2012 14:30

@SHABAN ARUSHA, Hajredi Pasha, kembet e trasha, mendet e holla, sikur bolla, behet engjull e eshte dreqi vet. Tek se ky si minister i drejtesise asnje fjale mbrojtese per Ramushin nuk e ka folur, kuptohet se kush eshte. Qofshi me shendet SHABAN ARUSHA kahdo qe jeni, ju jeni ai qe e ka kuptuar mire Fatin (Vjene) qe nuk e ka ngaterruar me gjithfare analfabeti. Jeni burre i vertete malesie, prandaj ju pershendes. KLM.

Fati (Vjene) @ 24/10/2012 13:12

Hajredin pasha kamt e trasha kujtoj cubat se esht pasha...Ju kur e shifni se ju ka rreziku posti ateher ofroni bisedime njejt siq pranuat takime me Serrbi...Problemet me demostrata nuk qojn ne dobi por edhe perdorimi i dhunes tej mase esht jasht ligjore.

SHABAN ARUSHA @ 24/10/2012 12:37

Biseda bejshit para se ti vidhshit votat ne menyre industriale, tani vetem mundeni kete vjedhje industriale ta pranoni dhe te dorehiqeni, te dilni jasht parlamentit (edhe Fatmir Limaj ju tha jo vetem une). Kuēi, ti nuk je naiv te mos e dish kete vjedhje te shekullit. Kaq.

Fati (Vjene) @ 24/10/2012 10:54

juve injoranta, vetem kur tju rrezikohet karriga juve veq ateher jeni te gatshem me bisedue. Edhe ate poqese nuk ua merr nji grusht eurosh, juve pas shpines ja jepni nji thik. Apo ma shum.

zidane @ 24/10/2012 09:11

Hashimi e Kuci skan nevoj mu taku me Kurtin sepse Kosova dhe Toka e Kosoves nuk negociohen as me Kurtin as me Hashimin e as me Dacicin...Kosova eshte e Popullit dhe kjo kushtetut edhe ashtu e dobet siq eshte me Privilegje per serb dhe e humbur ne decentralizime, eshte shkel me Fusnot, dhe shkilet prap duke ndexhuar Amerik e Europ...1912 ishte poashtu nji shkelje e Europes mbi te drejtat Tona...prandaj keti vendi ,kesaj Toke ose i Thuhet KOSOV ose berene usa coloni dhe nete shkel e drejta amerikane duke e drejtu dalngadal ne Gjirin serb e pastaj absorbue ne ate BE,por jo me sikur se mendonim ,por do te jete fjala e fundit e te huajve VALIDE..jo e shqiptarit.

Nusret @ 24/10/2012 07:07

Konfrontimi ndodhi pasi qė policija e Kosovės drejtohet nga njerzit e rrugėve tė SHIK-ut qė e rikthej sheshin Nėnė Tereza nė Palestin dhe BE-ja dhe bota demokratike e panė live se nė Kosovė nė shtetin e ri po instalohet njė regjim i llojit tė Sirisė dhe Libisė qė po i terorizojnė edhe tė rinjtė qė janė Europian tė rinjė sikurse Europijanet tjerė tė Brukselit dhe qė nuk kanė pėrjetuar luften.

ken30 @ 24/10/2012 01:00