Kosova

Varroset heroi i Koshares, eprori i Brigades “Agim Ramadani" - Skėnder Rexhahmetaj

Bota Sot | 21.10.2012 20:43
Varroset heroi i Koshares, eprori i Brigades “Agim Ramadani" - Skënder Rexhahmetaj

Oficeri i karrierės Skėnder Rexhahmetaj, ndėrroi jetė tė shtunėn, ndėrsa sot u varros me nderime ushtarake nė vendlindjen e tij nė Isniq. Ai ishte nė mesin e oficerėve qė kishin pranuar tė bėheshin pjesė e organizimit ushtarak pėr Kosovėn, prej momentit kur kishte braktisur forcat jugosllave. Gjatė luftės ai u shqua veēanėrisht nė betejėn e Koshares, si pjesė e strukturės udhėheqėse tė Brigadės 138 ”Agim Ramadani” dhe themeluesi i njėsitit tė parė tankist tė UĒK-sė nė veri tė Shqipėrisė, Skender Rexhahmetaj.
Ai ishte bėrė pjesė e luftės ēlirimtare qė nė vitin 1998 duke qenė pjesė e strukturės udhėheqėse tė forcave institucionale, FARK-ut, kjo edhe do ti kushtonte pas luftės duke mbetur pas largimit nga TMK-ja, pėr vite tė tėra i pa punė, tė paktėn deri nė vitin 2009 (sa ka informacione redaksia).
Pas pėrfundimit tė luftės ai ėshtė angazhuar nė trupat e mbrojtjes tė Kosovės e mė pastaj kur me Deēanin qeverisi LDK-ja, ishte Drejtor i Drejtoratit pėr Siguri Civile dhe Gatishmėri Emergjente nė Komunėn e Deēanit.
Por, ai u bė i njohur nė Dukagjin edhe pėr mbrojtjen me dinjitet tė vlerave tė luftės dhe Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, nė Tribunalin e Hagės nė Procesin gjyqėsor Haradinaj.
Sė fundi ai punonte nė detyrėn e shefit pėr planifikim dhe koordinim emergjent, nė kuadėr tė Drejtoratit pėr Mbrojtje dhe Shpėtim tė Komunės sė Deēanit.
Ndėrsa, sot pasdite ėshtė mbajtur mbledhje komemorative nė Kuvendin Komunal tė Deēanit, ku u vlerėsua kontributi i Rexhahmetajt i dhėnė gjatė luftės dhe pas ēlirimit tė Kosovės.
Kryetari i Deēanit Rasim Selmanaj tha se Rexhahmetaj tha kontribut tė madh profesional nė vijat e frontit. “Ishte mjaft aktiv nė zonat e luftės, duke dhėnė kontribut tė madh profesional nė vija tė frontit. Pas takimit tė mbajtur, me 24 maj1998 nė Gllogjan, nė komandėn e zonės operative tė Dukagjinit, mori pėrgjegjėsinė e organizimit dhe pėrgatitjeve ushtarake nė pjesėn veriore tė komunės sė Deēanit, pėrkatėsisht pėr 12 fshatra. Ishte themelues i njėsitit tė parė tankist tė UĒK-sė nė veri tė Shqipėrisė dhe u mor me stėrvitjen e ushtarėve tė kėtij njėsiti, tė cilėt mė pas treguan shkathtėsi tė larta nė vija lufte. Nė vazhdimėsi tė aktiviteteve ushtarake qėndroi stoikisht nė zhvillimet e luftės nė betejėn e Koshares, nė cilėsinė e komandantit tė batalionit tė katėrt tė Brigadės 138 Agim Ramadani dhe deri nė fund u pėrballė mė luftėn pėr Ēlirimin e Kosovės”, tha Selmanaj.
Rexhahmetaj la pas vetes pesė fėmijė dhe bashkėshorten. BS

Komentet

Komente (18) | Kthehu

O zot ,spo muj mo besua,per vdekjen e keti xhigandi te kosoves!!!lavdi i qoft ,e i ndruar per mija vjet MOS u harroft burrnia e ti!!!!

Xhevdet Drenica @ 22/10/2012 14:45

Ngushllime familjareve Rexhahmetaj. Nuk mund te bindi veten per kete humbje.Nuk mundem dhe nuk dua te besoj ne vdekjen natyrore. Shoku i gjenerates.

adnan emini @ 22/10/2012 14:36

Kjoshi vet e paci kivet familiare, miq e dashamiras te ktij heroi!. Per mot past lavdi, e i kjoft i leht dhue!

Luiz SHkodrani @ 22/10/2012 09:55

Ngushllime familjarve.

samiri @ 22/10/2012 07:42

Ngushllime familja Rexhahmetaj.Qe te flas per komandantin e ndjer tani nuk mundem se ka shumč gjera te mira per te:Por ne Isniqasit duhet te mburrem me te,njashtu edhe e ter kosova. Ngushllime te gjithve.

kushtrimi @ 22/10/2012 00:58

Axha Skender, i lehte te qofte dheu i Kosoves. Mburremi qe te patem. Do te perkujtojme gjithmone per bemat tua, familja jote, Rexhahmetaj.

Besfort Rexhahmetaj @ 22/10/2012 00:55

Ngushllime familje e nderuar ngushllime per ju shoket e luftes ngushllime kosove per humbjen e ketij biri tuaj qe u rreshtua ne momentet mete renda per lirin e vendit te tij ,mbeteni i nderuar i pa harruar nder breza per vepren tende edhe kuntributin qe dhe ne luft e paqe.

haliti @ 21/10/2012 22:58

ngushllime familjes rexhahmetaj. i leht i qoft dheu i kosoves qe aq shum e,deshti qe aq shum punoj per te. gjithmon dote jesh ne kujtesen ton. lavdi

ismeti @ 21/10/2012 22:49

Vdekja e bashkevendasit, shokut te shkolles dhe gjenerates me tronditi pa mase. Qdo veper e Skenderit eshte histori dhe qe duhet te kujtohet me shekuj. Trimerite dhe angazhimet e Skenderit ne luften per clirimin e Kosoves jane te pa numerta. Une ne emrin tim personal dhe te familjes sime e ngushelloj perzemersisht familjen Rexhahmetaj dhe gjithe Isniqin. Kurse Skenderit i qofte i lehte dhe i Isniqit.

Avdyl Mehaj @ 21/10/2012 22:20

Te nderuar familje Rexhahmetaj me pikllim te thell murem ket lajm per humbjen ebirit te Juaj skenderit icili ishte nje njeri me vertyte te mire dhe bir i kombit ku dhe n'a mesoi dhe n'a tregoi se si mbrohet dhe duhet vatani.i loft ileht dheu i isniqit e kosoves ton

Selmon LYbeniqi @ 21/10/2012 22:04