Kosova

Selim, projektrezolutėn pėr bisedime do ta votojnė deputet nga LDK-ja

Bota Sot | 17.10.2012 23:41
Selim, projektrezolutėn pėr bisedime do ta votojnė deputet nga LDK-ja

Deputeti i PDK-sė Behar Selimi ka pohuar se projektrezoluta pėr normalizimin e marrėdhėnieve me Serbinė e propozuar nga PDk-ja do tė kalojė nesėr nė Kuvendin e Kosovės, pasi pėr tė do tė votojnė edhe deputetė tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės.

Komentet

Komente (4) | Kthehu

Duhet tė jemi korrektė resoluta ėshtė politike pėr normalizimin e marrdhanjeve me Serbijen. Mirpo kjo resolutė do tė ketė njė kontra-resolutė nga Serbija pėr mos pranimin e shtetit tė Kosovės dhe problemi ndermjet Kosoves dhe Serbies po thellohet edhe mė tepėr. Platforma e Serbijes po propozonė modele tė Tirolit jugor etj nėn Resoluten 1244 tė KS tė KB. Serbija po dėshiron qė ta rikthejė procesin mbrapa nė OKB qė nėnkupton se statusi pėrfundimtarė i Kosovės ende nuk ėshtė i zgjidhur. Politikanėt tanė tani duhet ta kuptojnė se Serbija e ka pėrkrahjen e Putinit dhe tani nuk ėshtė Rusija e Elcinit e vitit 1999. Ēdo rikthim i bisedimeve nėn resoluten 1244 siq po pretendon Serbija e bllokon Kosoven si shtetė dhe mbesim pėrjetsishtė tė lidhur me Serbijen. Ajo mua qė mė pengon ėshtė se me votimin e resolutes pėr normalizimin e mardhanjeve me Serbijen po ja hapim deren Serbijes qė tė propozojnė Platformė nėn resoluten 1244 dhe gjithqka do tė rikthehet mbrapa gjthqka bllokohet.

ken30 @ 18/10/2012 01:29

ti z.Guri i madh qenke shumė i zoti si dukesh, nėse ėshtė e vertetė ajo ēka po flitet-lidhja e E.Sekiraqės[sekira] me LDK-nė e me Ismet Beqirin, kjo nuk ėshtė shantazhė, por marria e tyre dhe qė unė jam i,e sigurt qė Sekiraqa i ka ndihmuar I.Mustafes pėr ta rrėzuar F.Sejdiun...

hatemja-nechatel @ 18/10/2012 00:18

Ne zgjedhjet e 2010, Gani Geci ne nje debat i pate then Arben Gashit, tasht eshte deputet i LDK-se, Qe Isa Mustafa i ka jep 37 mij marka me urdher te Bujar Bukoshit qe te vritet Ahmet Krasniqi, kete e ka pranu Kadri Veseli dhe Xhavit Haliti, Ju kthye e tha Arben Gashi, Por qka kom une me kete pune dhe faj? tha ti jo kurgjo, por ka Isa Mustafa qe eshte ne krye te LDK-se. Nje gje edi, SHYQYR qe jom dal prej LDK-se, prej vdekjes se Rugoves, e kan shkatrru LDK-en, njerzit te paditur, njerzit qe nuk e jetojn jeten e nje qytetari te thjesht, Mendimi ime eshte Isa Mustafa, eshte agjent i ShIK-ut. Mos te harrojna, vitin 2004, qe flitet, per xhipa te presidences, Uke Rugova dhe Enver Sekiraqa, qe kan ble per te blinduar. E kan dal Ndryshe.

leoni @ 18/10/2012 00:08

nese LDKja e voton kete rezolut ISA MUSTAFA duhet te jap dorheqje nga kryetari i LDK-es, edhe perkunder presionit te EULEXIT nepermjet ENVER SEKIRAQES se ka lidhje me ISMET BEQIRIN e me LDK-en, LDKja nuk duhet te dorzehet para ktyre shantazheve, kete rezulut me e bojkotue, me lshue sallen e parlamentit

Guri i madh @ 17/10/2012 23:45