Kosova

Asselborn: Serbia do ta njohė Kosovėn

Bota Sot | 17.10.2012 22:04
Asselborn: Serbia do ta njohë Kosovën

E rėndėsishme ėshtė qė tė normalizohen marrėdhėniet ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit, ndėrsa Serbia njė ditė do tė vijė nė situatė kur do t’i duhet ta njohė pavarėsinė e Kosovės, ka thėnė pėr mediat serbe ministri i jashtėm i Luksemburgut, Jean Asselborn.
Ministri i jashtėm i Luksemburgut ka thėnė se ėshtė nė interesin e dy vendeve, Kosovės dhe Serbisė qė tė normalizojnė marrėdhėniet mes veti.

Nė kuadėr tė kėsaj, Asselborn, ka thėnė se ėshtė plotėsisht i pranueshėm rekomandimi i Komisionit Evropian, qė Serbia tė respektojė integritetin territorial tė Kosovės, transmeton “Novosti”.

“Dialogu ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit duhet tė vazhdojė dhe tė jetė mė pėrmbajtėsor. Bisedimet janė mėnyra e vetme qė do tė sjell deri te normalizimi i marrėdhėnieve mes dy vendeve dhe stabilitetit tė Rajonit, kurse jam i bindur se njė ditė Serbia do ta njohė pavarėsinė e Kosovės”, ka thėnė Asselborn.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Kosova