Kosova

Vendi nė krizė institucionale tė pakapėrcyeshme!

Bota Sot | 09.10.2012 19:02
Vendi në krizë institucionale të pakapërcyeshme!

Kryetari i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Isa Mustafa, kėrkon zgjedhje tė parakohshme, ndėrkohė qė e ka nisur bashkimin e tė djathtės. Mustafa ka deklaruar se pėr tė kaluar kjo situatė nė tė cilėn gjendet Kosova, duhet tė ketė zgjedhje tė parakohshme.
Ndwrkohw, analisti Sadri Ramabaja thotė se nė ēdo vend normal, pas krejt kėsaj performance tejet diskredituese tė Qeverisė, rėnia e saj do tė ishte krejtėsisht nė frymėn e rrjedhės logjike politike. Por, meqė vendi ynė nuk ka njė demokraci normale, ai nuk pret qė tė ndodhė ndonjė gjė e kėtillė. “Tashmė vendi ėshtė nė krizė institucionale. Qeveria ė seancėn e fundit tė Parlamentit, pėr ta shpėnė projektin e pėrfaqėsuesve tė korporativizmit tutje, qė nėnkupton privatizimin pa kushte tė aseteve tė vendit, organizoj bojkotimin e Kuvendit nė prag tė votimit tė misionit tė opozitės, qė shihej nga diskutimet e deputetėve, se do tė kalonte”, thotė ai.

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė mėrkurėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (2) | Kthehu

Vendi eshte ne krize te thelle instucionale,po fajin e ka vete Aga Ise pehlivani i cili pa ndalur e shpetoj te keqen e Kosoves e Thaiqn nga renja,tani kur atije po i kanoset nga vete partija e tije pozita te cilen e vodhi,i duhet nje ndihme e re nga AgaIse Pehlivani,dhe ky ben nje gafe te re dhe e pambulese,ne njeren ane vetem e vetem qe tu qes hi syve opnionit,e sidmos te ul paksa tensionet gjithnje ne ngritje kunder tije,e ne anen tjeter ti jap rastin hajduteve te vjedhin serish dhe kryehajni te shpetoj,ne fakt te rizgjidhet serish me hajni. Kjo te kujtone tragjiokomedit Shekspiriane . Tmerr.

Mustafe-Shabani @ 10/10/2012 12:26

KOSOVA ESHTE NE KRIZE TE THELLE INSTITUCIONALE NGA QEVERISJA E KEQE E PDK.ZGJEDHJET JANE TE DOMOSDOSHME

LOJA @ 09/10/2012 21:59