Kosova

Hoxhaj falėnderon USAID-in pėr pėrkrahjen e dhėnė pėr Kosovėn

Bota Sot | 07.10.2012 18:52
Hoxhaj falënderon USAID-in për përkrahjen e dhënë për Kosovën

Ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj, ėshtė takuar me Asistent Administratoren e Zyrės pėr Evropė dhe Evroazi tė Agjencisė pėr Zhvillim Ndėrkombėtar tė Shteteve tė Bashkuara (USAID), Paige Alexander.
Gjatė takimit, Ministri Hoxhaj ka falėnderuar znj. Alexander pėr ndihmėn dhe kontributin e jashtėzakonshėm qė SHBA-tė kanė dhėnė pėr popullin e Kosovės, pėrmes USAID-it.

Hoxhaj pėrmendi ndihmėn e madhe qė USAID-i ka dhėnė pėr Kosovėn qė nga fillimi i asistencės pėr Kosovėn deri te shpallja e pavarėsisė dhe proceset e krijimit dhe fuqizimit tė shtetit, nė tė gjitha aspektet.

Ai veēoi ndihmėn qė ka dhėnė USAID-i me programet e fuqizimit tė sektorėve civil dhe ekonomik, ndėrtimit dhe forcimit tė institucioneve demokratike ekzekutive, legjislative e gjyqėsore tė Kosovės.

Hoxhaj falėnderoi Znj. Alexander edhe pėr gatishmėrinė e USAID-it qė tė mbėshtesė Ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Kosovės nė disa iniciativa qė kanė tė bėjnė me forcimin e diplomacisė dhe subjektivitetit ndėrkombėtar tė Republikės sė Kosovės.

Nė anėn tjetėr, Asistent Administratorja e Zyrės pėr Evropė dhe Evroazi, tė Agjencisė pėr Zhvillim Ndėrkombėtar tė Shteteve tė Bashkuara (USAID), Paige Alexander, ka vlerėsuar progresin qė po arrihet nė Kosovė nė shumė drejtime, duke premtuar mbėshtetjen e mėtutjeshme tė USAID-it pėr fuqizimin e institucioneve dhe shoqėrisė civile nė shtetin e Kosovės.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Kosova