Kosova

Atė qė nuk e bėjnė institucionet e bėjnė qytetarėt

Bota Sot | 07.10.2012 16:12
Atë që nuk e bëjnë institucionet e bëjnë qytetarët

Ndėrsa, dhjetėra pjesėtarė tė tė ashtuquajturės “Mbrojtje territoriale serbe” tė pranishėm nė tendėn pėrskaj urės janė tubuar menjėherė pranė barrikadės. Mirėpo, Policia e Kosovės, pėr kėtė rajon, thotė se bėhet fjalė pėr njė person me probleme psikike.

Megjithatė, zyrtarėt e Komisionit Parlamentar pėr Siguri, iniciativėn e qytetarėve e shohin mungesė tė veprimit tė institucioneve pėr tė krijuar siguri dhe lėvizje tė lirė nė tėrė territorin e Republikės sė Kosovės.

Kryetari i kėtij komisioni, Ahmeti Isufi, i tha Radio Kosovės se neglizhenca e institucioneve, qė janė pėrgjegjėse pėr siguri dhe lėvizje tė lirė, po bėnė qė qytetarėt marrin vetė iniciativė.

“Ėshtė mungesė e veprimit konkret tė institucioneve, sepse 13 vjet pas luftės kemi njė vend tė izoluar nė mes tė Evropės, vėnie tė barrikadave dhe mosfunksionim tė shtetit nė njė pjesė tė territorit. Prandaj, largimi i barrikadave ėshtė obligim i institucioneve dhe nėse institucionet nuk e realizojnė atėherė lejohet qė nė mėnyrė anarkike tė veprojnė vet qytetarėt”, tha Isufi.

Barrikadat nė pjesėn veriore ishin vendosur nga serbėt e asaj pjese pas 25 korrikut tė vitit 2011, nė shenjė kundėrshtimi pėr vėnien e reciprocitetit nga ana e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės me Serbinė.

Megjithatė, KFOR-i disa herė kishte ndėrmarrė aksione pėr largimin e tyre, por, pa rezultate. Komandanti i KFOR-it, Volker Halbauer ka deklaruar mė herėt se kjo barrikadė ka domethėnie politike, prandaj kėrkon zgjidhje politike.

Komentet

Komente (3) | Kthehu

Kur isha te miku i imė nė Mitrpvicėn veriore te Destan Begu ishim bashkė me te te kjo urė,KFORI i kishte zyret afėr urės dhe bėnin roje aty nga ana kėndej urės.Pinin duhan e knaqeshin duke biseduar ne mes veti.Pėr atė kohė kur janė vu kėto ndoshta ka qenė mė mirė,sepse ishim tė revoltuar me vrasjen e Enver Zyberit.Por deri sot tė jenė aty ėsht gabimi i atyre qė e kanė nė kujdesje mbrojtjen e kufirit.Pra Kforit dhe Eulexit.Ndėhyraj e popullit pėr ti larguar do tė ishte prap luftė,sepse populli nuk janė tė durueshėm dhe kėrset nė mes veti.Sa ma gjatė tė shkonė kjo punė aq mė shpejt zbutėn gjakrat.Pa deshirėn e tė dy palėve kurrė nuk arrihet paqa nė mes veti.

Zef Doda Ch @ 08/10/2012 10:47

pa e largue ket qeveri anti kombtare veshtir se do te ket levizje pozitve ne ket drejtim ,ne ma par te organizohmi me püermbys ket ESAT PASH HASHIMIN e pastaj me ju kt5hye pjeses veriore te KOPSOVES

Guri i madh @ 07/10/2012 16:52

policija shkoni bre mytuni. per mendimin tem burat si ky duhe te bahet hero per se jalli

krasniqi @ 07/10/2012 16:21