Kosova

Buxhovi, PDK-nė e pret fat mė i zi se LDK-nė

Bota Sot | 07.10.2012 10:25
Buxhovi, PDK-në e pret fat më i zi se LDK-në

Lidhja Demokratike e Kosovės duhet tė mbajė njė kuvend tė ri zgjedhor thotė Jusuf Buxhovi nė njė intervistė, njėri nga njerėzit kryesor nė themelimin e LDK-sė Buxhovi thotė se skena politike ėshtė kapluar nga klanet ekonomike dhe mafioze, dhe nė kėtė kontekst ai parasheh njė fat mė tė zi pėr PDK-se sa ai me tė cilin ėshtė ndeshur LDK-ja. “Nuk kam kurrfarė ambiciesh tė merrem me politikė, ngaqė jam krijues i pavarur dhe shkencėtar, tė cilit i duhet liria e veprimit dhe e tė menduarit, nga tė cilat politika tė privon. Kėtė e kam thėnė shumė herė dhe e kam pėrsėritur shumė herė. Aq mė pak qė tė jem kryetar i LDK-sė, sepse unė jam larguar prej politikės nė kohėn kur unė e kam konsideruar se ėshtė e domosdoshme nė vitin 1993, kur ėshtė mbyllur njė proces shumė i rėndėsishėm i konstituimit tė LDK-sė, pas Kuvendit tė Parė qė ėshtė mbajtur nė maj tė vitit 1991. Pėr mua, ky ka qenė largim i pėrhershėm nga politika. Nė politikė nuk kam hyrė se kam pasur ambicie qė tė jem politikan. Pėrkundrazi, nė politikė jam futur si intelektual, sepse kanė qenė rrethanat e tilla, ku kanė kėrkuar kyējen e intelektualėve nė politikė”, thotė Buxhovi
Ai po ashtu thotė se nuk ka kurrfarė ambicie pėr tė udhėhequr LDK-nė, por ai thotė se vendi ka nevojė pėr ndryshime tė thella nė qeverisje.
I pyetur se nga doli ideja qė ai tė bėhej kryetar i LDK-sė pas njė dorėheqje tė Isa Mustafės, Buxhovi kėto i quan spekulime shumė tė ulėta, qė bėhen nga qarqe tė caktuara. “Ndoshta ishte spekulim i disa qarqeve brenda LDK-sė, por mund tė jenė nė pėrgjithėsi nė kuadėr tė kėsaj skene politike nė Kosovė qė ėshtė jostabile, qė ėshtė para degradimit tė plotė politik, moral dhe intelektual”, thotė ai. Buxhovi thotė se nė vend se tė merren me pėrgjegjėsitė aktuale, siē janė bisedimet me Serbinė, situata qė e ka sjellė Pakoja e Ahtisaarit, qė faktikisht Kosovėn e sjell para njė gjendjeje shumė tė pavolitshme, partitė merren me gjėra tė tjera. “Prapė po e them, Jusuf Buxhovi s’ka pasur dhe nuk ka ambicie kurrė tė merret me politikė, aq mė pak tė jem lider i LDK-sė. Edhe pse pas vdekjes sė Rugovės, kam pasur vazhdimisht oferta, edhe prej faktorit ndėrkombėtar, por kam oferta edhe nga baza e LDK-sė. Pėr ēdo ditė marr kėrkesa, letra tė sinqerta nga njerėzit nė bazė, qė janė shumė tė dėshpėruar me gjendjen jo vetėm nė parti”, thotė ai.

I pyetur pėr pėrfshirjen ose jo nė LDK, Buxhovi thotė se ka shumė kėrkesa, “jo vetėm tash, por prej se jam kthyer prej Gjermanisė”. BS

Komentet

Komente (13) | Kthehu

@Prekazi i merguar shko lexoje 80-90% te Expressi ku ta kishin bere hore PDK-ne. Haha.

Fati (Vjene) @ 08/10/2012 16:36

Me tendenca subjektivizem e hile nuk ecet para. Shikone kete artikull 80-90% shkruan per mbar)vajtjen e LDK-s e vetem 10-20% per PDKen dhe titulli i eshte vendos nga ky 10-20%-insh. Keshtu e ka kur kembesori ja mban hallin kaloresit.

Prekazi i mėrguar @ 08/10/2012 13:53

O BUGJOVI SHQIPTART IKEBA ORTODOKSA NE LIBRIN TAN SHQIPTART JAN SHQIPTAR SI KA THAN VASO PASH SHKODRANI FEJA E SHQIPTARIT ESHT SHQIPTARIA TI PAK MA IMEQEM SE PASH SHKODRANI PO NA DEL

BANULLA LIPJAN @ 07/10/2012 22:15

Sa i menqur koka qeky`` BLERIMI `` po duka me e bo ne vent te Thaqita...

Bali @ 07/10/2012 19:38

Je largu pasi ja ke kry argatin shefave tu. E dime se ti neper zyrat e UDB-es ke marre ne pyetje shqiptaret me 1981. Formimi i LDK-se esht ba me urdher te UDB.

Blerimi @ 07/10/2012 18:13

PDK nuk shkatrrohet lehte se I LIDHIN MILIONAT, kete ta kemi te qarte. Nuk hidhrohen mes veti PDK-ja sepse jane 90% hajna, e hajnat nuk dine hidherim sepse nuk kane seder fare qe te hidhrohen. Po ku hidherohet ai qe fare nuk ka fytyre o djem?! @cali nga zvicrra "ne emer te gjakut te derdhur me shekuj per lirine e Kosoves" lutet ai qe eshte munduar kete derdhje te gjakut ta ndale, lutet ai qe kur e ka pare zjarrin e ka marre bile nje kofe me veti, e nuk ka shkuar te shikoje seri se si po perhapet zjarri. Prandaj lutjet tua jane si te dikujt qe fare nuk e di historine e pasperdes se UDB-es. Nje dite do ta kafshoni gjuhen tuaj per fjalen "shkencetar" dhe "krijues" qe po e perdorni sot. KLM.

Fati (Vjene) @ 07/10/2012 16:03

Oj xhenaze!Po sheh ėndrra.PDK-ja nuk do tė shkaterrohet,Vetem LDK-ja ėshtė shkaterrue por ajo do te reformohet dhe do ti largon disa argat te dreqit,si,Buzhalen,Xhavitin,Zharkun etj.

shemsiu @ 07/10/2012 14:01

Pershendetje Zoti Jusuf Buxhovi, si krijus dhe shkenctar qe jeni nuk ju pershtatet politika, mirepo Kosova ka nevoj per JU edhe pse kjo pune ju privon nga krijimtaria e JUAJ. Ju lutem qe te sakrifikoni veprimtarin tuaj ne emer te gjakut te derdhur nder shekuj dhe LIRISE SE KOSOVES... Ju faliminderit.

cali nga zvicrra @ 07/10/2012 13:59

zotri BUXHOVI, LDKja e ka pas kuvendin zgjedhor po ju nuk keni qen aktiv nė LDK e nuk po ju kujtohe, po thuju atyre qe tani te kan aktivizue per me i arrijt qellimet e veta anti LDK siq esht aktivi i GJAKOVES me FATMIR SEJDIUN e disa llapjan se HAZDRETI, ISA ka fitue me votat e shumices sė LDKes e keni koh me u pergadit per zgjedhjet e radhes

Guri i madh @ 07/10/2012 13:41

Respekt per Jusuf Buxhovin.

Jashar.H.Selmanaj. @ 07/10/2012 13:30