Kosova

Qeveria rrit pensionet pėr tė gjitha kategoritė

Bota Sot | 04.10.2012 16:38
Qeveria rrit pensionet për të gjitha kategoritë

Prioriteti kryesor i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės ka qenė, ėshtė dhe do tė mbetet rritja e mirėqenies sociale pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės, ka deklaruar tė enjten kryeministri Hashim Thaēi para kabinetit tė tij qeveritar, duke komunikuar vendimin pėr rritjen e pensioneve.

Nėn drejtimin e Kryeministrit Hashim Thaēi, Qeveria e Republikės sė Kosovės ka zhvilluar mbledhjen e vet tė rregullt, nė tė cilėn ka miratuar projektligje, rregullore dhe vendime nga fushat e veta tė pėrgjegjėsive kushtetuese dhe ligjore.

Nė hapje tė mbledhjes, kryeministri Hashim Thaēi ka prezantuar para kabinetit qeveritar vendimin e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės pėr rritjen e pensioneve pėr tė gjitha kategoritė e pensionistėve nė Republikėn e Kosovės.

Kryeministri ka theksuar se ky ėshtė vazhdim i angazhimeve tė kabinetit qeveritar pėr tė pėrmirėsuar pozitėn sociale dhe materiale tė tė gjitha kategorive pėrfituese nga buxheti i Kosovės, duke pėrkujtuar rritjen e pagave tė arsimtarėve, shėrbyesve civil, punėtorėve shėndetėsorė, pjesėtarėve tė policisė dhe tė punėsuarve tjerė qė pėrfitojnė paga nga buxheti i Kosovės.

“Me kėtė vendim kemi pėrmirėsuar standardin jetėsor pėr tė gjithė kėta tė punėsuar qė paguhen nga buxheti i shtetit, dhe njėkohėsisht bėmė hap tė madh qė pagat e tyre tė jenė tė dinjitetshme, dhe tani kemi arritur nivelin e mesatares sė pagave tė vendeve nė rajon” ka thėnė kryeministri Hashim Thaēi dhe ka vazhduar se “e gjithė kjo do tė ishte e pamjaftueshme sikur sot tė mos merrnim edhe vendimin pėr rritjen e pensioneve”.

Sipas vendimit tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, pėr pensionistėt kontribut pagues pensioni rritet pėr 40 pėr qind. 26.45 pėr qind e rritjes do t’iu paguhet nga janari 2012 ndėrsa pjesa tjetėr nga janari 2013.

Pensionet bazė, do tė rriten nė vlerė prej 33.3 pėr qind. 11.1 pėr qind e rritjes do t’u paguhet shfrytėzuesve qė nga 1 janari 2012, kurse lartėsia tjetėr e rritjes do t’iu paguhet qė nga janari 2013.

Edhe pensionet e aftėsisė sė kufizuar do tė rriten nė lartėsi prej 33.3 pėr qind. 11.1 pėr qind e kėsaj rritje do t’u paguhet shfrytėzuesve qė nga 1 janari 2012, kurse lartėsia tjetėr e rritjes do t’iu paguhet qė nga janari 2013.

Nga kjo rritje e pensioneve do tė pėrfitojnė 164 mijė e 200 pensionistė. 112 mijė pėrfitues tė pensioneve bazė, 35 mijė pensione kontributdhėnėse dhe 17 mijė 200 pėrfitues tė pensioneve pėr aftėsi tė kufizuar.

“Kjo rritje e pensioneve ėshtė ndėrmarrė gjatė pėrgatitjes sė procesit buxhetor, si dhe pas analizave tė detajuara me Ministrinė e Financave dhe Ministrinė e Punės dhe Mirėqenies Sociale, dhe duke mos rrezikuar fare qėndrueshmėrinė buxhetore dhe stabilitetin financiar tė vendit” ka thėnė kryeministri Thaēi.

Kryeministri Hashim Thaēi ka shprehur mirėnjohjen dhe falėnderimin pėr kontributin e madh qė e kanė dhėnė gjeneratat e pensionistėve gjatė dekadave tė tėra pėr zhvillimin e vendit, nė tė gjitha etapat e tij.

Nė mbledhje kabineti qeveritar ka aprovuar edhe Projektligjin pėr Agjencinė e Regjistrimit Civil dhe Projektligjin pėr Zonat Ekonomike.

Duke vazhduar punėn pėr kompletimin akteve nėnligjore pėr zbatimin e Ligjit pėr Shėrbimin Civil, Qeveria ka miratuar sot Rregulloren pėr Punėn Vullnetare tė Nėpunėsve Civil pas Pensionimit dhe Rregulloren pėr Avancim nė Karrierė tė Nėpunėsve Civil.

Qeveria e Kosovės ka miratuar edhe Rregulloren pėr Pėrcaktimin e Kualifikimeve tė Veēanta, Shpėrblimin dhe Kompensimin dhe pėr Procedurat e Licencimit tė Administratorėve Falimentues.

Nė mbledhje ėshtė aprovuar edhe Strategjia kundėr Falsifikimit dhe Piraterisė si dhe vendimin pėr emėrimin e Komisionit pėr Ndihmė Shtetėrore.

Me kėrkesė tė Ministrisė sė Shėndetėsisė, Qeveria ka aprovuar vendimin pėr ndarjen e 200.000 euro pėr trajtimet mjekėsore jashtė institucioneve publike shėndetėsore.

Ėshtė miratuar edhe Rregullorja pėr Komisionin Qeveritar pėr njohjen dhe verifikimin e statusit tė dėshmorėve tė kombit, invalidit, veteranit, pjesėtarit apo tė internuarit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. BS

Komentet

Komente (13) | Kthehu

Vetem te deshtuarit ne aspektin politik shoqror e familjar perkrahin vv sepse ketu esht me let te lehet si qenet se sa te punosh si njeri ne fakt per bashkim kombetar ne menyr inderekte punon vetem zoti kryeministri duke punuar per zhvillimin e shtetit ton qe te jet ne gara me shtetet fqinje vetem keshtu arrihet Bashkimi kombetar shqipria sesht gjermani

Hani i elezit @ 05/10/2012 14:03

Zef Doda -- mfal se harrova te pershendes se po bahem nervos nganjeher me disa qe vetem provokojn e nuk i shofin sendet se jan verbu mendojn qe gjithmon shkon kungulli mbi uj .KLM e mire u pafshim ne Bashkimin ter Kombetar.

Atedheu @ 05/10/2012 13:15

O Zef burri mos u merr me kta njerz qe jan te stimuluar me ideologjin e thaqit se po shihet qfar dije kan mu keta si psh : Podujeva kurr ne jet ska punu e i merr njesoj 80 euro si aj profesori qe 45 vite ka punuar e qebesa me qato 80 euro duhet me jetuar si te mundet se nuk ka as vllazen e as djem ne ne Zvicerr apo Gjermani me i ndihmuar pak me krahasim me Podujeven qe ato 80 euro ika veq me dal tanditen me pi kafe prej nje lokali ne nje tjeter e per me mbajt familjen e ka vllaun apo djalin ne Zvicerr apo Gjermani e ktu flet pallavra.

Atedheu @ 05/10/2012 13:03

Po de shum mir si nje Academik profesor si nje qoban qe kurr ne jet te vet ska punu penzionet e njejta kshtu nuk ka kund ne bot ,pensioni duhet te jet pension e ndihma sociale esht nje ndihm socijale nuk perzihen keto me nje brum.

Atedheu @ 05/10/2012 12:46

valla une nuk e adhuroj kryminstrin po i lumte me duket prape ka me i fitu votat me keto rritje te lumte thaqiiii

riki_b_ @ 05/10/2012 11:49

vetem perpara zotri kryminister kur fol dikush per tye keq ti i ke punet mas miri jemi betuar qe deri ne penzjon do te mbetesh nje her kryminister njeher kryetar veq vazhdo te miret i ke pas vetes kurse per shpijuna mos ja vno veshin

vushtrria @ 04/10/2012 20:54

Gabim je Podujeva se nuk jam anti kerkujė por anti gėnjeshtarve tė pėrditshėm.Unė jam mirė nė Ch por nė kosovė i kam mė shum se 100 antarė tė njė vllazėrije.Prandej kam tė drejtė tė flas nga CH dhe ku do me qenė.Specat mė kanė rritė dhe ende sod i ngrani me dėshirė,por ka se nuk kanė as speca sa tė duan.Tė mijt kanė FlM zotit.Ju ende ju besoni se kjo do tė ndodhė.Fjala e jote u ndėgjoftė nė qiell.U prishėn nė mes veti dhe doli kjo gjė tė rrisim rrogat.KLM

Zef Doda Ch @ 04/10/2012 20:26

kjo ka qen dasht moti tja rris pensionet pensionistve ,por ket e ka ber pershkak se esht duke ju rrezikuar karriga ketij diktatori

axha mus @ 04/10/2012 19:30

@Doda,je anti THAQIST i betuar pa asnje arsye.Me mire te rriten pagat.apo te ulen ,ndoshta edhe per pake muaj,,edhe me heret nuk besonte kushe qe thaqi do rris pagat 50%,por e beri...mos krahaso pagen CH,dhe rendin shtetror te KS kur dihet qe jemi shtet i fresket pa pervoj,CH me shekuj dhe kane pervoj ne ket drejtim..barkun plot,nenshtetsi CH,i rehatur me familje ne CH,..po vuan shume per KS e shqiptar...trim mbi trima..shko ha buke e speca ne ks,ndaje fatin me komb bashke..

podujeve @ 04/10/2012 18:56

Po po me siguri qenka afrue koha e zgjedhjeve,dhe deri sa tė kryhen nuk kanė kohė me jau rritė,e kur tė kryhen janė shpenzue tė hollat.Nėse me tė vėrtetė po,duhet tė fillojnė nga nėndori me rritje tØpagave.O populli fukare kėshtu mashtorhet gjithmonė.Gėnjeshtrat e rradhės.

Zef Doda Ch @ 04/10/2012 18:33