Kosova

Papua New Guinea ka njohur zyrtarisht Kosovėn

Bota Sot | 03.10.2012 11:53
Papua New Guinea ka njohur zyrtarisht Kosovën

MPJ e Kosovės ėshtė njoftuar zyrtarisht nga kryeministri Peter O'Neill se Papua New Guinea e ka njohur pavarėsinė e Republikės sė Kosovės.
Republika e Kosovės ka fituar njė njohje tė re. Kėtė njohje e ka shpallur kryeministri i Papua New Guinea dhe ėshtė konfirmuar nga Ministria e Jashtme e Kosovės.
Ministria e Jashtme e Kosovės ka marrė njoftimin zyrtar pėr njohje nga ky shtet.
„Ne sot jemi informuar zyrtarisht, pėrmes Ambasadės sonė nė Tokoi se Qeveria e Papua New Guinea ka marr vendim pėr tė njohur pavarėsinė e Kosovės. Kryeministri i kėtij shteti, Peter O'Neill kėtė vendim tashmė e ka bėrė publik. Ne shumė shpejt do tė lidhim marrėdhėnie diplomatike me kėtė shtet“, ka thėnė Artan Behrami, kėshilltar i ministrit Enver Hoxhaj.

Komentet

Komente (10) | Kthehu

Paske hjekė keq pėr ti mbledhė kėto data o mik Destan Begu por kohėve tė fundit disa janė anuluar,dhe as ju nuk jeni nė dijeni se a janė tė sakta krejt,edhe pse tė gjitha jua kemi uruar sepse janė nė interes tė pėrbashkėt.Megjithate na gjithnji kemi qenė kundėrshtarė politikė por mbetėm dhe jemi miqė qe afro 2 vite.Edhe unė tė pėrshėndes dhe tė tė fala edhe ju keni prej neve me familje.Ak+W=BK Trojet O mik Destan Begi

Zef Doda Ch @ 03/10/2012 22:55

Pershendetje miku im Zef Doda.Prej se je ba AKZ-VV, krejtesisht e ke humbe optimizmin dhe besimin,hahaha,prandej po te duket se askush nuk na ka njohe per nji vit,andaj po ti perkujtoj:11.10.2011-Kuvajti,23.012012-Gana, 10.02.1012- Haiti, 10.02.2012-Uganda,23.03.2012- Sao Tome dhe Principe, 25.04.2012- Brunei,01.06.2012-Republika e Ēadit,dhe tani,Papua New Guinea.Dmth.8 njohje i kemi mbrenda 1 viti. Miku im Zef Doda,neve na nevoiten edhe 5 vjet,me kete trend te njohjeve,dhe i fitojme 2/3 e votave ne asamblen parlamentare te OKB-se.Ndoshta per mua e disa te tjere,qe e kemi kullote,jane shum 5 vjet,por per Kosoven,jan si 5 dite,ngase para shqiptareve eshte ardhmerija e kesaj bote, edhe nese Serbija i shtjerre gurtnet duke e frenuar.Pershendetje,te fala familjes.

Destan Begu @ 03/10/2012 21:39

@Zef Doda ch,T“pershendes edhe une.Ngajhere njeri fol edhe prej zemres tplaste.Shkretojme ndojhere me komentet tona por prap mbesim miqe te internetit pa marre parasysh bindjet apo mendimet e ndryshme.kalofsh mire.

prizrenasi bonn gjer @ 03/10/2012 17:57

Te pershendes i nderuari Prizrenasi Bonn Gjermani.Unė zakonisht u gėzohėm ketyre gjėrave meqė jam a politikė.Por o mik sa here na thanė se u pranuam nga ky ose ai shtet e na bėrju urime,dhe nė fund ende nuk dihet numri i saktė.Jam i mendimit se ende asnjė nuk ėsht shtua qe njė vit.Prandej kemi mbetė si qobani dhe ujku.O ra ndėr dele ujku dhe shko njerzit nė ndihėm por vetėm mashtronte,e nė fund kur i ra as kushi nuk shkoi.Unė ma shum gėzohem kur i ndėgjoj miqėt e vjetėr qė prap janė besnik tė kėsaj Gazete se sa mashtrimeve pėr tė pėrfitue njerėz afėr partive tė tyre.Tė pėrshendes mik i nderuar Prizrenasi Bonn Gjermani dhe ditė tė mirė.E falenderojm Papua New Guineva.KLM

Zef Doda Ch @ 03/10/2012 17:02

@fati(vjene)komenti im nuk kishte te bente me nje person ,ne kete rast me ju,por ne pergjithesi si komb.Jemi shume mosbesues,merremi shume me thashetheme, ja kalojme edhe prokuroreve kur ndodhe nje vrasje,e zbardhim rastin me komente.Qdo parti ne opozite shef vetem zi kundrejte qeverise edhe ne qoftese eshte ne te mire te Kosoves.Kjo vlene per te gjitha partite,edhe pdk-ja zi e terr shihte kur ishte opozite.Kjo deshmon se veshtire se ne Shqiptaret do ta ndertojme nje Shtet te forte.Njeri nderton tjetri rrezon vitet kalojne po sikur ne Shqiperi.Shqiperia feston 100 vjetorin e pavaresise kurse asnje aeroplan luftarak nuk e ka,asnje helikopter,perveq spitalit ushtarak me duket nje e kane,edhe ate per transport .Qfare Shteti mi thua Shqipnise,te njejtes rruge edhe Kosova,sepse jemi nje,Shqiptar inatqi,xheloza,fjale shume e pune pak,korrupcionin tradite institucionale.Ne vete si popull e ushqejme korrupcionin,provo jepi ne Austri mito policise,denohesh me burg ose me lek.KLM

prizrenasi bonn gjer @ 03/10/2012 16:49

@prizrenasi bonn gjer, ama edhe ti po e tepron. More po kemi frike te gezohemi, a e din se sa here kane thene na njohti ai e ky dhe ne fund doli rrene, mos ia nxirr fundin edhe ti, se nuk eshte pune xhelozie ketu. Papua New Guinea i falenderohemi Zotit per njohjen nga ju (nese eshte e vertete) KLM.

Fati (Vjene) @ 03/10/2012 16:21

Gezohi o shqiptare,kjo njohje eshte per Kosoven e jo per Pdk-ne.Urime Kosove.Nuk duhet ta kemi inatin e vjehrres:per inat te nuses me vdekte djali.Juve te VV ju kisha pyetur,qfare po bene VV qe Kosova te njihet nderkombetarish sa me shume?Edhe Skender Hyseni kur ka qene minister ka bere pune te jashtezakonshme,prap se prap e keni kritikuar.Kush duhet sipas jush te vije ne pushtet qe ta lavdoni punen e tije?Xhelozia eshte semundje kronike te ne Shqiptaret.Njeri me u ngjite bregut perpjete tre vete e kapin per kembe te mos ngjitet se ata mbeten poshte, e jo ta ndihmojne,kjo eshte logjika jone.Unin e kemi,ja une ja askush.Keshtu kurre nuk do hyjme ne EU,dhe ne NATO.KLM

prizrenasi bonn gjer @ 03/10/2012 15:08

...NJE LAJM QE VESHTIRE MUND TA BESOJ SE KEMI NJOHJE NGA KY SHTET!? ...

RUGOVASI GJERMANI @ 03/10/2012 15:00

Sapo e degjojme nje te vertete, na del se para saj e kemi degjuar nje rrene. +1-1=0. Kot s“ju beson me askush, Ku mbet njohja e Togo-s? Haha. Mesalla mesalla qeni po ha dardha, sepeti po rrjedh, Hoxhaj po mbledh. Hehe.

Fati (Vjene) @ 03/10/2012 12:51

Pleqnija e faneshės.Ishim pesė,leu Gjini e vdiq Gjoni e mbetėm pesė se pesė.Nja na pranon tjetra nuk na pranon kemi mbetė me tė njejtin numėr qe 1 vit.

Zef Doda Ch @ 03/10/2012 12:28