Kosova

Pa zbardhjen e vrasjeve politike nė Kosovė do tė sundojė krimi

Bota Sot | 23.09.2012 18:23
Pa zbardhjen e vrasjeve politike në Kosovë do të sundojë krimi

“Sipas tij, vrasėsi i Ahmet Krasniqit tashme dihet. Ai ėshtė njė ish truprojė e tij”, thotė Ramabaja.

Askush nė Kosovė ende nuk ka marrė guximin kėrkimit tė zbardhjes sė vrasjeve. Pėr herė tė parė nė historinė e re tė shqiptarėve ka pasur njė numėr aq tė madh tė vrasjeve ndėrshqiptare pėr qėllime politike, sa qė vlerėsohet se kjo pjesė e historisė do tė mbetet njolla mė e zezė. Nuk ka njohur historia shqiptare asnjėherė nė tė shkuarėn, qė nė momentin qė shqiptarėt po pėrplaseshin me jetė a vdekje me okupatorin serb, njėrės nga palėt shqiptare luftuese me serbėt, t‘i dilte koha, jo pėr qėrim hesapesh, por tė vriste pėr t’ia hapur rrugėn pushtetit nė tė ardhmen. Fatkeqėsisht kjo ndodhi gjatė luftės sė fundit dhe nė vitet e para pas ēlirimit, kur i ashtuquajturi tabori politik i dalė nga lufta, kėrcėnonte, rrihte dhe vriste, taborin politik paqėsor. Por, ky tabor nuk ishte paqėsor siē identifikohet, ky ishte pikėrisht organizatori i luftės institucionale, i cili i solli Kosovės sukseset mė tė mėdha tė luftės, me thyerjen e kufirit nė Koshare.

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė hėnėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (85) | Kthehu

musugutni se kurishaivogel pleqt ikumnije qi ninjeri temytsh vetun mekan se masnikohe vet vorri kallzon ekta xhakpirsat kanmedal vet mefol seqaeqysh ikanmyt perqa ,,krejt ren ..

llapijani nga gyr @ 24/09/2012 18:43

Derisa qeverisin kriminelėt,nuk do tė ketė zbardhje tė vrasjeve dhe krimeve.Kosova ėshtė shtet i kriminalizuar i bandės qeverisėse.Kosova nuk funkcionon si shtet !

IKRASNIQI @ 24/09/2012 18:39

keto vrasje qe u ben e din mir edhe perendimi, edhe shba,dihen kush jan qka kan ba te gjithe kane emer e mbiemer diten, oren ,edhe minuten se qka kan ba te gjitha i din, po shtrohet pyetja pse ende nuk po i bejn publike,perderisa ti ngrehin politiqaret ton per kerrpeshi nuk do te publikohen emrat e vrasesve dhe kriminelve.nje dit europes dhe shba nuk do te ju duhen me politiqaret ton per me nenshkrue qka tu servohet,atehere do fillon publikimi i emrave qeveria aktuale do te jet ajo qe do te bie me hund per toke,te jeni te sigurt se te gjitha gjerat i din sigurimi i fshehet i shba dhe i dnd i gjermanis.

andi mitrovice @ 24/09/2012 18:35

TO: lemi. O lemi – lemi… shko nė yutube dhe dėgjoje Nazim Bllacėn ē’ka thot. O lemi – lemi Ty e Shaban Arushėn duhet .............

Kaēak @ 24/09/2012 18:15

perpos bandave te ldk askush nuk ka dore ne keto likvidime politike.

lemi @ 24/09/2012 18:01

VEZHGUSIT-Ju zotri me komentin e juaj ju kjart po shifet se ju jeni pro serrb kjo do thot se ju jeni anti komtar turp duhet te keni nese jeni shqiptar edhe pse me ket koment sbesoj se ju jeni shqiptar.

KRRABA @ 24/09/2012 17:15

Eu Fatmir begu shpin mas bregu po kuje pash kuranin aje lodh o i mjer ne baushtell te Austris.Ti me njqind nofka ti je bylmet m......ti je njeri me njimij fytyra ti e ndrron edhe nanen tande per interesa personale ti je anti shqiptar kjo do thot je argat i D........Mos harro se ju qka ekeni ik b..... ne te njejten koh me hordhit qe...... ju herdo kur do ta merrni denimin e merituar ti je i njejti me nofken vezhgusi,hetusi ju jeni mbeturinat e regjimit sh.....,lista esht e hapur dhe herdo kur do vini ne rendin e dites.

SHABAN ARUSHA @ 24/09/2012 16:40

Po ju po ankoheni se PDK i ka vra,ok. E nėse PDK i paska vra, pėrse ju nuk i zbardhni, po po pritni qė, PDK-ja ti zbardh. A keni dėgjuar ndonjė herė qė, vrasėsi ta zbardh krimin? Shum mirė e tha, edhe Qendra.

Prekazi i mėrguar @ 24/09/2012 16:25

Disa nga perfaqsuesit e te ashtuquajteres krahu i luftes duhet mi jau zhduk edhe familjen se per ndryshe nuk ka me pas qetsi, boj apel te populli qe te ngritet e mi zhduk nga faqja e dheut se e kan degjeneru kombin kta tradhtar.

Vezhgusi @ 24/09/2012 16:19

TO: Shaban Arusha; Po dihet qe je rrit ne Mal te Zi, qenke dhanderr Dukagjini, Shaban Arushen e ki taku ne Peje. Nuk po mund e kuptoj se cfare Patrioti je kur e ki marre nofken e atij GJUPIT qe defilojke rrugeve me Arushe. Nga fjalori yt, po verehet qe je ne Mergim, je pendu dhe je nguju afer kompjuterit me ata voglushet qe ki, Dhasht zoti e shpeton

NITI @ 24/09/2012 16:03