Diaspora

Fqinjėt, po na e vjedhin dhe falsifikojnė historinė tonė

Bota Sot | 22.10.2012 19:09
Fqinjët, po na e vjedhin dhe falsifikojnë historinë tonë

Bronx, Nju Jork: Nė kuadrin e pėrgatitjeve qė po bėhen nė Nju Jork, pėr festimet pėr 100 vjetorin e Pavarėsisė sė Shqipėrisė, Akademia e Shkencave dhe e Arteve Shqiptaro-Amerikane nė SHBA, prezantoi tė shtunėn pasdite nė Bronx Nju Jork, punimin shkencor epigrafik dhe promovoi librin "Ilirėt, Trakėt dhe Frigjasit - Epigrahy" tė profesor Bajram Dokajt.
Ky promovim u mbajt nėn kujdesin e kėsaj akademie mė 20 tetor nė njėrin e mjediseve tė lokalit tė njohur pėr veprimtari tė tilla, Govani's nė Bronx – Nju Jork, dhe morėn pjesė disa vetė. Me kėtė prezantim prof. Bajram Doka, tha se kishte pėr qėllim qė edhe kolegeve tė tij, shqiptarė kėtu nė SHBA, t'ju paraqiste kėtė vepėr akademike tė epigrafisė Iliro-Pellazge, si u shpreh ai.
Ai tha se e solli pikėrisht kėtė fundjavė nė Nju Jork, punimin e tij dhe librin e ri, pranė akademisė meqenėse ai ua kishte si "borxh" kėtė paraqitje edhe kolegeve tė tij nė Nju Jork. Siē dihet profesor Doka, nė fund tė gushtit nė Berlin - Kongresin e 14-tė Ndėrkombėtar i Epigrafisė Greke e Latine, kishte dėrguar organizatorėve atje njė falėnderim pėr kontributin nė pėrparimin e shkencės sė Allemanjės sė bekuar dhe u ka dėrguar atyre njė hartė me ngjyra qė “pasqyron pjesėza tė kulturės ilire” qė ta vendosin nė ato mjediset ku ata i mbajnė kolonadat e dijes ku njėra prej tyre e mbėshtet edhe qytetėrimin Iliro-Pellazg...


(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė martėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.comments powered by Disqus
Tjera nga Diaspora