Diaspora

Dy fjalė nga mėrgata

Bota Sot | 16.10.2012 18:58
Dy fjalë nga mërgata

Sado tė flasėsh e tė shkruash pėr mėrgatėn shqiptare tė plotė se jep dot asnjė shkrim e asnjė diskutim, pasi te ēdo e thėnė tė mbetet diēka e pathėnė, te ēdo e shkruar tė mbetet diēka e pashkruar dhe nuk mundemi kurrė ti pėrfshijmė tė gjitha peripecitė e jetės ndėrmjet tė kaluarės dhe tė tashmes me shpresė pėr tė ardhmen. Kur kujtojmė historinė e mėrgatės sonė mbushur plot mall e vuajtje, plot dhimbje e zhgėnjim ėshtė e pamundshme pėr t’ia gjetur njė pėrgjigje nga ndarjet tragjike qė pat brezi tė cilin fati e pėrplasi politikisht nėpėr skaje tė historisė sė shekullit qė lamė pas. Jeta shpirtėrore e mėrgimtareve tanė ėshtė tortura plot dhembje, ėshtė drama e emigracionit masiv qė ata kaluan pėrtej vatrės, pėrtej atdheut, pėr tė hyrė nė mes tė vetmisė e mallėngjimit. Mėrgimtaret shqiptarė shumica prej tyre kanė lėnė pėrgjysmė punėt, mėsimet, studimet dhe janė detyruar tė gjejnė strehim nė ndonjė vend perėndimor ku pėrherė do kanė preokupim barrėn e dheut t’huaj, kulturėn e huaj e shumė faktorė qė rėndojnė mbi jetėn e kurbetit si: nostalgji e mall pėr Atdhe, pėr vendlindje, pėr familje e qė vėshtirė mundė tė kuptohet nga kėndi i atyre qė nuk e kanė provuar njė gjė tillė.

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė mėrkurėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (7) | Kthehu

Po mergimtar edhe mue ma hjeken krejt shkrimin se per koment spo bajm llafe.Dy dit qendroj artikulli im:Riza Budakova Pas shiut gjithmon dalin zvarraniket.Nuk u ka pelqye apo dikush nga te etiketuarit paska qaq servet sa me hjek artikullin.Kjo nuk ngjet as kun vetem per ne mergimtaret;Na shtremruen historin dhe per at edhe shkrova.Se ashte gazeta kombetare ne ket gjendje nuk e kisha besue.Lus qe ket artikull ta ktheni,pergjegjesia eshte e jemja.SH

Shaban @ 23/10/2012 07:11

Daj, jo si kriminela, pak e rande eshte kjo shprehje, por kur spo kemi me u dhan, tash siq dihet edhe spo kemi vertet se kushtet gjithnje e me shum po veshtirsohen, po zhgenjehen dhe interesimi po bie. Ditet po na kalojne shpejt, por edhe te hollat po na hargjohen. Por ja qe sot e paskan botue gazeta Bota sot nje aktivitet ketu dhe mire paskan bere se ka tendenca qe te na shtremberojne historin shum te bujshlme te mergates. Ajo pa dyeshim eshte pjese e historis tone kombetare. H

Halit @ 21/10/2012 20:58

edhe per mergimtaret po shkruhen 90% genjeshtra ,edhe ne po jemi mes juve qe shkruani,ju qe skeni fytyrė na keputet me lotet e korkodilit,lenani rehat se na e gerrditet shqiptarizmen bashkė me ata qe flasin atje ne emer te popullit.para nji jave ,komentet e mia qe smund i kundershtonte as kushi nga kalemxhinjet,pas 20 min u larguan nga faqja e komentuesve,ikni tek prishin pelat ajrin

mergimtari @ 21/10/2012 14:04

Zotri Gazi nuk po e di se ne cilin kufi ke hyre ne Kosove ,por nje gje e di qe per qdo vite udhetoi per ne Kosove dhe kurr askush nuk me ka kerku asgje.A sa i perket mbrenda pere ndonje dokument ose ne lidheje me probleme ligjore kete Harro punet do ti kryen vetem nese i paguan te gjithe"E PA MUNDUR" sepese ne Banka nuk jemi.Te RREJN

daja @ 18/10/2012 22:39

Te flaisim per gyrbetaqer osht shum e veshtir po te flasesh per gyrbetqar osht shum let kur nuk je vet gyrbetqar osht qdo sen me leht po me besoni more vllazen qe ne kosov na permendin per qdo pranver apo ver kur ne bojm hygjym qi thot populli edhe i vershojm rruget e kosoves sikur per tok ashtu edhe nga qielli ma ballona at her flasin per neve politikajt vetem sa te lajn gojen si thot populli un kesaj vere pata fatin te vi ne kosov me vetur edhe besomni pas 3000 km qe bera deri ne kosov qe erdha neper shum kufij hyra nuk me shikoj kush as nji her me besoni qe nuk jepa as kund para e po sa ju afrova kufirit te kosoves prej kabines ku behet sigurimi i automjeteve e deri ne kufi te doganjert vetem shikojshin te me hajn te gjall me tesha tu kerku naj sen me hanger a me pi po edhe pare a kush nuk ppytke si i kalve 3000 km. o vlla e mir se erdhe ne kosov edhe pse isha me femij e ne pik te mengjesit ora 4 mengjes filloj kontrolla ne vetur edhe vetem kerkojshin ana diqka edhe neve RESPEKT.

Gazi. Finland @ 18/10/2012 18:48

Daj edhe une jam zhgenjye kesaj rradhe.jan mbajt dy ngjarje ne Prishtine dhe ne Prizeren dhe nuk kam dijt fare;Bahet pyetja:Si po informohen.Klane klanesh,siq ndodhe me ditet e mergates ne Bruksel.Ma shum ka pase te ardhur nga Prishtina se sa spektator;Per te ardhe dhe akodomue 35 veta qe kishin ardhe eshte desht nje buxhet buykur i madh.Kishin ardh njerez qe nuk jan pjese as e Ministris se Diaspores si organizues,as i Ministris sportit dhe kultures.Edhe gazetes Bota sot ia dergova nje shkrim per nje aktivitet ne Bruksel,me titull:Pas shiut dalin zhapinat e nuk po e boton.H

Halit @ 18/10/2012 09:53

Po eshte shume e dhimbeshme jeta e mergimtareve ku gjithnje mendon per njerzit dhe dheun e vete ku edhe per Guret e rruges .Por kur vim ne KOSOVE po na pritni si te ishim kriminel lufte e jo njerez qe dha shum per Kosove,pa respekt ,pa ligj,vetem malltretime.

dajja @ 17/10/2012 07:16