Diaspora

Vetėvendosje reagon ndaj gazetės zvicerane

Bota Sot | 04.09.2012 02:02
Vetëvendosje reagon ndaj gazetës zvicerane

Lėvizja Vetėvendosje, qendra nė Zvicėr, ka reaguar ndaj gazetės zvicerane, e cila nė edicionin e sė dielės, nė shtojcėn e sportit, ka botuar flamurin shqiptar tė kohės sė komunizmit.
Nė reagimin e Vetėvendosjes thuhet:
“E nderuara redaksi e Blick-ut,
Nė edicionin e djeshem tė gazetės Sonntagsblick, nė shtojcėn e sportit, mė saktėsisht nė faqen 15, keni shtypur flamurin shqiptar, i cili ka ndryshuar qė nga 07. Prill 1992.
Flamuri kombėtar i Shqipėrisė qė nga data e lartėpėrmendur nuk ka yll mbi shqiponjėn dykrenare. Me shtypjen e ketij flamuri nė gazetėn e juaj, ju ia rikujtoni komuniteti shqiptar diktaturėn komuniste, qė zgjati mbi 50 vite nė Shqipėri.
Duke ditur sė jeni njėra ndėr gazetave mė tė lexuar nė pjesėn gjermane tė Zvicrės, ju lutemi tė demantoni kėtė gabim nė edicionin e rradhės dhe tė keni mė shumė kujdes nė tė ardhmem”.
Vetėvendosje po ashtu u ka kėrkuar me shkrim ambasadave tė Shqipėrisė, Kosovės dhe Maqedonisė qė tė reagojnė kundėr kėtij gabimi nė gazetėn BLICK.

Komentet

Komente (9) | Kthehu

zvicra dont ta provokoj kombetaren ton para lojes, mos u jipni o trima, beni ato ta hajn yllin.

bujar struga @ 09/09/2012 05:50

Mire qe ka reague, reagim i arsyeshem. Ndersa ketu nuk duhet te krijojme poena politik. Reagimet e tilla jane obligime kometare dhe kete duhet ta beje qdo shqiptare, i vetedijshem

Isaki @ 07/09/2012 11:34

kty u dasht me reagu ambasada e shqipris ne zvicerr te ciles i vlen fjala dhe asht i autorizuar per vepra politike

fazi @ 04/09/2012 15:41

@Vezhguesi-Sh dhe @SHABAN ARUSHA pse edhe kur eshte ne rregull padyshim VV-ja, ju prape e psh... ne to?! A jeni te mpire derrase a ēka eshte puna e juaj? ĒKA ESHTE TEPER ESHTE TEPER.

Fati (Vjene) @ 04/09/2012 13:09

shaban arusha ja ka futur kot ne ket koment icili thot reagon ai icili eka mizen ner kapuq shaban me sap ty te pasken hy ner kapuq bubrrecat e kuq ose nuk shef perte hunde sate se vetvedosjaasht partia ma komtare ne ter shqiptari pershendetje

sokoli @ 04/09/2012 13:05

I pershendes Levizjen Vetevendosje ne Zvicer po nje ashtu edhe ne Kosove,reagimi i Vetevendosjes eshte i qelluar dhe me vend.I lus te gjitha institucionet e Kosoves qe te reagojn ne qdo shkrim dhe qdo thash e thena qe e komentojn.Pa marr parasysh se cilit Komb i perket Komentuesi ishte kene mire se edhe Partit tjera dhe si p.sh.Pozita dhe Opozitate reagojn. Reagoni Reagoni ne qdo shkrim dhe qdo Koment i cili e lendo Kombin Shqiptar sidomos ata ne Diaspor pershendetje nga Baca Bet.

Baca Bet @ 04/09/2012 11:05

E shoh te arsyeshum reagimin e Vetvendosjes se keshtu duhet te reagohet e jo me i shtie vesht ne lesh se dikur behet von,si punt me qeverin e Kosoves lesho pe qaty e qytu shihe tash tu leshu pe erdh koha e dialogut me serbin per veriun.

zena-nga-llapi @ 04/09/2012 09:54

Kush reagon ay i cili e ka mizen ner kapuq...V.V i perket te se kaluares per at arsye ka reaguar me shpejtesi...

SHABAN ARUSHA @ 04/09/2012 09:47

Sikur nuk kanė tjera punė (probleme) kėta tė vetvendosjes, por tė reagojnė pėr kėtė veprim tė gazetės zvicerane. Shpreasoj qė Redakėsia e kėsaj gazeta, pas kėtij reagimi, ta shkarkojė nga detyra kryeredaktorin, ndėrsa, autorin e kėti "skandali" gjithėsesi po. Pėrndryshe, "Vetvendosja" ka pėr t'i sulmuar me domate e vezė.

vėzhguesi-Sh. @ 04/09/2012 07:50