Studimi: Ngushtohet hendeku gjinor - Bota Sot
Studimi: Ngushtohet hendeku gjinor

Bota

E shtunë, 27 gusht 2016

Studimi: Ngushtohet hendeku gjinor

Më: 24 tetor 2012 Në ora: 10:47

Sipas një studimi të ri, pothuajse të gjitha shtetet kanë bërë përparim në mbylljen e hendekut në kujdesin shëndetësor dhe arsimit në mes të femrave dhe meshkujve.

Por, gjithashtu, thuhet se femrat janë përpjekur më shumë sesa meshkujt për të gjetur punë më të mira dhe paga më të mëdha.

Forumi Ekonomik Botëror tha në raportin e tij vjetor mbi Hendekun Global Gjinor se shtetet nordike kanë dhënë maksimumin në mbylljen e hendekut gjinor.

Irani dhe Pakistani janë renditur në fund.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test