Bota

Studimi: Ngushtohet hendeku gjinor

Bota Sot | 24.10.2012 10:47
Studimi: Ngushtohet hendeku gjinor

Sipas njė studimi tė ri, pothuajse tė gjitha shtetet kanė bėrė pėrparim nė mbylljen e hendekut nė kujdesin shėndetėsor dhe arsimit nė mes tė femrave dhe meshkujve.

Por, gjithashtu, thuhet se femrat janė pėrpjekur mė shumė sesa meshkujt pėr tė gjetur punė mė tė mira dhe paga mė tė mėdha.

Forumi Ekonomik Botėror tha nė raportin e tij vjetor mbi Hendekun Global Gjinor se shtetet nordike kanė dhėnė maksimumin nė mbylljen e hendekut gjinor.

Irani dhe Pakistani janė renditur nė fund.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota