Sporti

Bolt pritet si hero ne Zelandėn e re

Bota Sot | 09.10.2012 21:54
Bolt pritet si hero ne Zelandën e re

Usain Bolt ėshtė pritur mjaft mirė nė Zelandėn e Re. 26-vjeēari pas pushimeve nė Australi udhėtoi pėr vendin ishullor dhe pėr rekordmenin botėror nė 100 dhe 200 merta, performuan rreth 350 persona duke shfaqur dhe njė pjesė tė traditės sė kėtij vendi. Xhamajkani nuk duket tip qė frikėsohet kollaj, por bėn shaka kur shprehet se njėri nga performuesit e trembi atė.

“Ai mė friksoi pak. Ajo ishte e frikshme, por ishte gallat. Do tė mė pėlqente tė bėja diēka tė tillė por tė shohim”.

Bolt mori pjesė gjithashtu nė njė klinikė trajnimi me 8 tė rinj nga Zelanda e Re dhe ishte pjesmarrės nė seancėn stėrvitore me ekipin e basketbollit nga ky vend. “Njeriu i erės” nė Olimpiadėn e Londrės pasi mbrojti me sukses medajlet e fituara nė Pekin 2008, pėrfitoi nga rasti pėr tė konfirmuar edhe njė herė objektivat e tij pėr tė ardhmen.

“Ėshtė njė ndjenjė e mrekullueshme, kur je nė pistėn e garimit dhe e di qė asnjeri nuk do tė tė mundė. Thjesht ėshtė fantastike. Unė punoj dhe stėrvitem shumė dhe mund tė them se gjithēka ka tė bėjė me pėrqėndrimin dhe pėrkushtimin qė tregon. Nė Olimpiaden e Rios do tė pėrpiqem tė realizoj njė triplet historike”.

Usain Bolt do t’i rikthehet stėrvitjeve nė fund tė kėtij muaji dhe pėr momentin synimi i tij mė i afėrt ėshtė triumfi nė kampionatin botėror tė atletikės i cili do tė zhvillohet vitin e ardhshėm, nė Moskė.comments powered by Disqus
Tjera nga Sporti