Maqedonia

KE konfirmon se nė rast tė dritės sė gjelbėr nga Kėshilli, Maqedonia nė dhjetor do t'i fillojė negociatat pėr inkuadrim

Bota Sot | 23.10.2012 20:20
KE konfirmon se në rast të dritës së gjelbër nga Këshilli, Maqedonia në dhjetor do t

Komisioni Evropian nuk dėshiron tė zbulojė se si do tė jetė korniza pėr zgjidhjen e emrit nė fazė tė hershme tė negociatave pėr anėtarėsim tė Maqedonisė nė Bashkimin Evropian, nėse nė Samitin e dhjetorit tė Kėshillit tė Unionit pranohet rekomandimi i katėrt pozitiv dhe shteti ynė merr datė pėr bisedime.

"Fillimisht ta presim pėrgjigjen e Samitit tė vendeve-anėtare tė Unionit, e pastaj dė hymė nė detajet teknike pėr zgjidhjen e kontestit tė emrit, u pėrgjgij Petar Sano, zėdhėnės i eurokomisionerit pėr zgjerim Shtefan Fyle, nė pyetjen e korrespondentit tė MIA-s nga Brukseli, pėr atė se si Komisioni planifikon ta menaxhojė zgjidhjen e kontestit tė imponuar nga Greqia lidhur me emrin kushtetues tė Republikės sė Maqedonisė.

Ndėrsa pėrfaqėsues tė lartė tė Unionit pėr MIA-n konfirmojnė se gjithēka ėshtė e gatshme nė Samitin e dhjetorit tė BE-sė qė tė pranohet rekomandimi i katėrt pozitiv njėri pas tjetrit i Komisionit pėr fillimin e bisedimeve pėr anėtarėsim tė Maqedonisė nė BE, Stano e ruan fshehtėsinė e hollėsive nga korniza e parashikuar pėr zgjidhjen e kontestit nė fazėn e hershme tė bisedimeve inkuadruese.

Megjithatė, Petar Stano potencoi se ėshtė e sigurt se nuk do tė lejohet zvarritje e zgjidhjes sė kontestit deri nė fund tė negociatave pėr anėtarėsim tė Maqedonisė nė BE. Ai thotė se janė spekulime pohimet se harku kohor do tė jetė mes gjashtė muaj dhe njė viti e gjysmė dhe hodhi poshtė se KE-ja ka pėrgatitur dokument nė tė cilin dy palėt (Maqedonia dhe Greqia) do tė nėnshkruheshin, ndėrsa i cili do tė jetė obligativ nė afat kohor tė dhėnė tė zgjidhet kontsti i imponuar.

"Nuk do tė mund tė elaboroj ēka do tė thotė zgjidhja nė fazė tė hershme nga negociatat, por sigurisht se nuk do tė lihet ljo ēėshtje qė tė zvarritet deri nė fund tė procesit tė bisedimeve inkuadruese. Nėse Kėshilli cakton datė pėr fillimin e bisedimeve dhe nėse Komisioni merr mandat qė ta zgjidh ēėshtjen rreth kontestit, atėherė do tė dalim me hollėsi konkrete dhe afate kohore", potencoi Stano.

Ndėrkaq, pėrfaqėsues tė lartė tė Komisionit, tė cilėt kėmbėngulin nė anonimitet, pėr MIA-n pohojnė se nė rast tė kalojė rekomandimi pėr Maqedoninė nė Kėshill, vendi ynė do tė mund tė fillojė bisedimer qė nė ditėn e vendimit kur do tė mbahet Samiti, qė do tė thotė mė 13 ose 14 dhjetor.

Nė gjithė kėtė rast mbetet si do tė jetė reagimi i Greqisė, e cila tre herė mė parė nė Samitin e Kėshillit vendos veto ndaj vendimi qė Maqedonia tė fillojė bisedime pėr hyrje nė Union, edhe pse ky shtet ėshtė evidente se ndodhet nėn presion tė madh qė ta lejojė kėtė.comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia