Maqedonia

Lėshohen nė fuqi tetė kilometra tė reja tė largpėrēuesit prej 110 KV Vrutok-Pollog-Tetovė

Bota Sot | 21.10.2012 19:40
Lëshohen në fuqi tetë kilometra të reja të largpërçuesit prej 110 KV Vrutok-Pollog-Tetovë

SHA MEPSO sot la nėn mbushje largpėrēuesin e ri tė sapondėrtuar prej tetė kilometrave nga 110 kilovat Vrutok-Pollog-Tetovė. Me pėrfundimin e kėtij rikonstruimi sot lėshohet nė fuqi largpėrēuesi prej 110 kilovat i cili e furnizon Tetovėn dhe rrethin e saj me energji elektrike nga TEC Osllomej dhe HEC Vrutok.

Nė aktivitetet pėrfundimtare tė largpėrēuesit tė rikonstruuar sot morėn pjesė zėvendėskryeministri pėr Ēėshtje Ekonomike Vlladimir Peshevski, ministri i Ekonomisė, Valon Saraēini dhe drejtori i pėrgjithshėm i MEPSO-s, Dejan Boshkovski.

"Punimet nė kėtė largpėrēues janė pjesė e zbatimit tė strategjisė pėr zhvillimin e energjetikės nė Maqedoni. Ajo qė ėshtė karakteristike ėshtė ajo qė punimet ndėrtimore i kryen EMO nga Ohri dhe kjo bėhet me cilėsinė mė tė lartė. Investimet tė cilat i bėn ELEM dhe investimet e paralajmėruara dhe tė zbatuara tė MEPSO-s janė dėshmi pėr zbatimin e strategjisė energjetike tė shtetit qė do tė hap vende tė reja tė punės", deklaroi zėvendėskryeministri Peshevski.

Lėshohen nė fuqi tetė kilometra tė reja tė largpėrēuesit prej 110 KV Vrutok-Pollog-Tetovė

Me vendosjen nė fuqi tė dy sistemeve tė kėtij largpėrēuesi pritet nė mėnyrė afatgjate tė zgjidhen nevojat me furnizimin elektrik tė Tetovės dhe vendeve pėrreth, tė pėrmirėsohet besueshmėria nė sistem dhe rastet me pėrēuesin me ēka do tė ulen edhe humbjet e energjisė elektrike nė rrjetin pėrēues. Gjatėsia e pėrgjithshme e kėtij largpėrēuesi dysistemor ėshtė 33 kilometra, do tė vendosen gjithsej 133 shtylla tė ēelikta me grilla, ndėrsa vlera investuese e projektit ėshtė 3 milionė euro.

"Bėhet fjalė pėr rikonstruimin e parė tė largpėrēuesit prej 110 kilovat qė ėshtė nė funksion pothuajse 60 vjet. Deri mė tani kanė pėrfunduar 16 kilometra nga traseja e re dhe sipas paralajmėrimeve largpėrēuesi nė tėrėsi do tė jetė gati dhe do tė vendoset nė funksion deri nga mesi i vitit 2013", paralajmėroi ministri Saraēini.

Pollogu ėshtė rajon me rritjen mė tė shpejtė tė konsumit tė energjisė elektrike nė Maqedoni, ndėrsa njėherėsh edhe rajon me vjetėrsinė mė tė madhe mesatare tė pėrēuesve nga rrjeti pėrēues me tė cilin operon MEPSO. Me kėto investime vlera e sė cilave tejkalon 11,8 milionė euro, SHA MEPSO do tė sigurojė nė afat tė gjatė dhe nė mėnyrė tė vazhdueshme furnizim me energjinė elektrike dhe stabilitet tė sistemit elektroenergjetik pėr Tetovėn dhe rrethinėn e saj.comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia