“Zhduket” Ali Ahmeti, njollosen “Ditët e Naimit” - Bota Sot
“Zhduket” Ali Ahmeti, njollosen “Ditët e Naimit”

Maqedonia

E shtunë, 27 gusht 2016

“Zhduket” Ali Ahmeti, njollosen “Ditët e Naimit”

Më: 19 tetor 2012 Në ora: 21:55

Një natë më parë, në hapjen solemne të manifestimit “Ditët e Naimit”, në hollin e Pallatit të Kulturës në Tetovë, ku ishin të vendosura 100 pikturat e piktorit Miftar Mehmeti e që simbolizojnë 100 vjetorin e pavarësisë, janë vjedhur dy piktura: portreti i liderit të BDI-së, Ali Ahmeti, dhe piktura e demonstratave të Kosovës, bëjnë të ditur burime të policisë së Tetovës.Sipas Marjan Josifoskit, zëdhënës i policisë tetovare, rasti ka ndodhur mes orës 20-21, derisa lartë në sallën e madhe të Pallatit zhvillohej festivali i poezisë, ndërsa vlera e pikturave të vjedhura konsiderohet diku afër 500 euro.

“Shumë shpejt duhet të udhëtojë për në Kosovë dhe sinqerisht nuk kam kohë të merrem me ripërsëritjen e pikturës, sidomos pikturës së demonstratave të Kosovës, që është shumë e komplikuar”, ka deklaruar piktori Miftar Mehmeti, menjëherë pas bërjes publike të këtij akti. Mehmeti ka adresuar në drejtim të hajnave një lutje që t’i kthehen dy pikturat e vjedhura, por se a do të ndodhë kjo është vështirë të besohet.

“Vjedhja e dy pikturave në Pallatin e Kulturës në Tetovë është marrë seriozisht edhe nga policia e cila po punon në gjetjen e autorëve”, tha zëdhënësi i Policisë së Tetovës.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test