Maqedonia

“Zhduket” Ali Ahmeti, njollosen “Ditėt e Naimit”

Bota Sot | 19.10.2012 21:55
“Zhduket” Ali Ahmeti, njollosen “Ditët e Naimit”

Njė natė mė parė, nė hapjen solemne tė manifestimit “Ditėt e Naimit”, nė hollin e Pallatit tė Kulturės nė Tetovė, ku ishin tė vendosura 100 pikturat e piktorit Miftar Mehmeti e qė simbolizojnė 100 vjetorin e pavarėsisė, janė vjedhur dy piktura: portreti i liderit tė BDI-sė, Ali Ahmeti, dhe piktura e demonstratave tė Kosovės, bėjnė tė ditur burime tė policisė sė Tetovės.Sipas Marjan Josifoskit, zėdhėnės i policisė tetovare, rasti ka ndodhur mes orės 20-21, derisa lartė nė sallėn e madhe tė Pallatit zhvillohej festivali i poezisė, ndėrsa vlera e pikturave tė vjedhura konsiderohet diku afėr 500 euro.

“Shumė shpejt duhet tė udhėtojė pėr nė Kosovė dhe sinqerisht nuk kam kohė tė merrem me ripėrsėritjen e pikturės, sidomos pikturės sė demonstratave tė Kosovės, qė ėshtė shumė e komplikuar”, ka deklaruar piktori Miftar Mehmeti, menjėherė pas bėrjes publike tė kėtij akti. Mehmeti ka adresuar nė drejtim tė hajnave njė lutje qė t’i kthehen dy pikturat e vjedhura, por se a do tė ndodhė kjo ėshtė vėshtirė tė besohet.

“Vjedhja e dy pikturave nė Pallatin e Kulturės nė Tetovė ėshtė marrė seriozisht edhe nga policia e cila po punon nė gjetjen e autorėve”, tha zėdhėnėsi i Policisė sė Tetovės.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia