Maqedonia

Xhaferri: Edhe KE-ja ėshtė kundėr ligjit vetėm pėr ‘Branitellat’

Bota Sot | 12.10.2012 19:55
Xhaferri: Edhe KE-ja është kundër ligjit vetëm për ‘Branitellat’

Argumenteve tė tija pėr mosmiratimin e ligjit pėr ‘Branitellat’, koordinatori i BDI-sė Talat Xhaferri u ka shtuar edhe njė, atė qė theksohet edhe nė Raportin e Komisionit Evropian (KE): “ se duhet tė zhdėmtohen tė gjithė tė dėmtuarit gjatė konfliktit tė 2001 pa mos theksuar njėrėn apo tjetrėn palė’.

Xhaferri gjithashtu ka ritheksuar se propozim ligji ėshtė diskriminues dhe si i tillė nuk i trajton tė gjithė qytetarėt njėjtė, dhe pėr kėtė arsye ky propozim ligj nuk duhet tė kalojė, dhe subjekti qė ai i takon do ti shfrytėzojė tė gjitha mundėsit institucionale, pėr tė parandaluar procesin e miratimit tė kėtij propozim ligji.

“Edhe raporti i fundit pėr progres tė RM-sė pėr aderim nė Bashkimin Evropian, nė mėnyrė tė veēantė e theksoj ēėshtjen e zgjidhjes sė statusit tė atyre qė kanė pėsuar nė vitin 2001, pa dallim se cilės anė i takojnė, ėshtė njė argument plus pėr tė shfrytėzuar ēdo mėnyrė institucionale qė propozim ligji nė kėtė formė siē ėshtė propozuar tė mos kaloj.

Duke theksuar edhe njėherė se ne si BDI jemi tė interesuar qė kjo ēėshtje tė zgjidhet, por kjo ēėshtje tė zgjidhet nė mėnyrė komplementare pėr tė gjithė ata qė kanė pėsuar nė vitin 2001, ashtu siē sugjerohet edhe nė raportin e fundit tė KE-sė, qė kjo ēėshtje duhet tė zgjidhet pėr tė gjithė qytetarėt e RM-s qė kanė pėsuar nė vitin 2001”, tha Talat Xhaferri, BDI.

Pėr dallim nga seanca e parafundit qė u mbajt tė mėrkurėn, ku nė sallė kishte jo mė shumė se tre presona dhe atė kryetarja e Komisionit nė fjalė, njėri nga propozuesit e projekt ligjit dhe Talat Xhaferri nė cilėsinė e deputetit qė ka fjalėn, sot salla e Komisionit pėr punė dhe politikė sociale ishte e stėrmbushur.comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia