Maqedonia

Maqedoni, gjuha shqipe nė Kuvend e kufizuar

Bota Sot | 09.10.2012 17:25
Maqedoni, gjuha shqipe në Kuvend e kufizuar

Konfirmimi nga Nėnkryetarja shqiptare e Kuvendit maqedonas, Suzana Saliu

Nėnkryetarja shqiptare e Kuvendit tė Maqedonisė Suzana Saliu ka konfirmuar publikisht se nuk mund tė udhėheqė seancėn plenare nė Gjuhėn shqipe. Saliu, e cila ėshtė kuadėr e BDI-sė qeveritare, thotė se pengesė pėr udhėheqjen shqip tė seancave kuvendore janė dallimet qė kanė me partnerin e tyre tė koalicionit VMRO-DPMNE nė interpretimin e amendamentit 5 tė Kushtetutės qė rregullon pėrdorimin e gjuhėve. Me kėtė ajo ka konfirmuar nė mėnyrė indirekte vėrejtjet e opozitės shqiptare se pėrdorimi i gjuhės shqipe nė Kuvendin e Maqedonisė ėshtė i kufizuar.

Pėr shkak tė pamundėsisė qė séance tė udhėhiqet nė gjuhėn shqipe, ėshtė bllokuar séance e 42 e Kuvendit tė Maqedonisė. PDSH opozitare ka bllokuar seancėn plenare tė Kuvendit. Nė mungesė tė kryetarit tė Kuvendit Trajko Veljanovski, i cili ėshtė nė udhėtim zyrtar, kjo seancė duhej tė udhėhiqej nga njėri prej nėnkryetarėve. Mirėpo PDSH ka insistuar qė seancė ta udhėheqė nėnkryetarja shqiptare edhe atė nė gjuhėn shqipe.

Sipas ligjit aktual, gjuha shqipe nė Kuvend pėrdoret nga deputetėt dhe ministrat nė seanca plenare, si dhe nga kryetarėt dhe anėtarėt e Komisioneve kuvendore. Mirėpo pėrdorimi i gjuhės shqipe mohohet gjatė udhėheqjes sė seancave plenare. Nėnkryetarja aktuale e Kuvendit Suzana Saliu ka thėnė se nė rast se tejkalohen dallimet, ajo ėshtė e gatshme tė drejtojė seancėn plenare.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia