Maqedonia

Nis zbatimi nė faza i sistemit pėr sigurimin elektronik

Bota Sot | 07.10.2012 15:45
Nis zbatimi në faza i sistemit për sigurimin elektronik

Sistemi pėr sigurim elektronik do tė funksionojė deri nė fund tė vitit deri kur nė disa etapa do tė vendosen katėr shėrbimet e para elektronike pėr tė siguruarit, firmat dhe institucionet shėndetėsore, vendosi Qeveria.
Zėdhėnėsi qeveritar Aleksandar Gjorgjiev kumtoi se deri nė fund tė vitit 2012 do tė mundet nė mėnyrė elektronike tė regjistrohet dhe ēregjistrohet sigurimi shėndetėsor, me ēka firmat pėrmes rrugės elektronike do ta njoftojnė Fondin pėr Sigurim Shėndetėsor pėr ndryshimet eventuale.
“Nė mėnyrė elektronike do tė zbatohen regjistrimet dhe ēregjistrimet pėr mjekun e zgjedhur, qė do t'u mundėsojė punonjėsve shėndetėsor ta njoftojnė FSSH se janė zgjedhur pėr mjek amė tė ndonjė qytetari, firmat do tė mund nė mėnyrė elektronike tė aplikojnė pėr dhėnien e kartelave shėndetėsore elektronike dhe nė mėnyrė elektronike do tė kontrollohet statusi i sigurimit tė dhėnė shėndetėsor, qė do tė mundėsojė verifikim tė lehtė nėse pacientėt janė tė siguruar, ndėrsa ata do tė vizitojnė mjek pa pasur tė sjellin kartonė tė kaltėr”, ka deklaruar Gjorgjiev.
Kėto katėr shėrbime janė pjesė e fazės sė parė tė projektit "Sigurim elektronik", ndėrsa nga viti 2013 do tė fillojė edhe faza e dytė nė tė cilėn do tė vendosen shėrbime nė dobi tė tė siguruarve, si parashtrim tė kėrkesave pėr kthimin e mjeteve pėr ndihmėse ortopedike...
Gjorgjiev kumtoi se nė sistemin pėr sigurim shėndetėsor elektronik do tė jenė funksionalė mbi 20 shėrbime tė cilat nė mėnyrė etapore do tė vendosen nė gjashtė muajt e ardhshėm dhe kjo do t'u kursejė kohė dhe para tė siguruarve sepse nuk do tė ketė nevojė tė presin para sporteleve.
Krahas kėsaj, do tė ketė shpėrndarje tė barabartė tė lėndėve, sepse njėsia rajonale me mė pak lėndė do t'i marrė edhe lėndėt e papėrfunduara tė tjetrės, njėsi mė e ngarkuar rajonale.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia