Maqedonia

Maqedonia nė prag tė zgjedhjeve tė parakohshme?!

Bota Sot | 03.10.2012 09:29
Maqedonia në prag të zgjedhjeve të parakohshme?!

LSDM-ja opozitare ėshtė e pėrgatitur pėr zgjedhje tė parakohshme parlamentare kurdo qė tė mbahen ato, megjithatė lideri i saj Branko Cėrvenkovski paralajmėroi se nė rast se nė zgjedhje shkohet pa ndryshime nė Kodin Zgjedhor dhe pa pastrim tė listės zgjedhore, atėherė Gruesvki planifikon falsifikim tė zgjedhjeve dhe qeveria e dalė nga ato, nuk do tė ketė legjitimitetin e opozitės.
“Mund tė them se LSDM-ja ėshtė e pėrgatitur pėr zgjedhje tė parakohshme parlamentare nė cilindo moment. Nė momentin kur do tė bėhen ndryshimet nė Kodin Zgjedhor dhe do tė pastrohet lista zgjedhore, menjėherė nė tė njėjtėn ditė le tė shpėrndahet parlamenti dhe mund tė shkojmė nė zgjedhje tė parakohshme parlamentare”, deklaroi Branko Cėrvenkovski, kryetar i LSDM-sė.
Ndėrkohė i pyetur se nė nė rast se nuk kryhen kėto ndryshime? Cėrvenkovski me pėrgjigje.
“Nė rast se nuk kryhen kėto ndryshme, do tė thotė Gruevski dėshiron tė falsifikojė zgjedhjet. Nė zgjedhjet qė synon tė falsifikojė Gruevski, legjitimitet nuk do tė japim, dhe madje, jo vetėm ne nga LSDM-ja, por asnjė parti politike opozitare pėrfaqėsuese nė parlament”, u pėrgjigj Cėrvenkovski.
Cėrvenkovski njoftoi dorėzimin nė Kuvend, nga grupi parlamentar i LSDM-sė, tė nismės pėr votėbesim tė qeverisė, e cila sipas kushtetutės dhe afateve tė theksuara, duhet tė mbahet mė sė voni tė premten. Ndėrkohė, duke komentuar zėrat pėr njė nismė tė ngjashme edhe nga ana e qeverisė, ai u shpreh se kjo ėshtė thjesht njė tentativė pėr shmangie nga ballafaqimi me kritikat e argumentuara tė opozitės.
“Lidhur me qėllimet tona, kjo nuk ndryshon absolutisht asgjė, sepse kėtė edhe deshėm tė arrinim. Nė skenė publike deputetėt e VMRO-DPMNE-sė dhe BDI-sė tė votojnė besimin e qeverisė dhe nė kėtė mėnyrė tė zbardhet dhe tė demaskoj kėtė kaos qė e bėjnė prej dy muajsh. Do tė tregohet dhe dėshmohet se bėhet fjalė pėr marrėveshje pėr krizė me pasoja tė rėnda pėr Maqedoninė. Dallimi i vetėm nė atė rast, do tė ishte shmangia e debatit nė Kuvend, dhe ajo do tė nėnkuptonte se Gruevski i shmanget ballafaqimit me kritikat e argumentuara qė do t’i drejtoj opozita”, theksoi Branko Cėrvenkovski, kryetar i LSDM-sė.
Kėto komente Cėrvenkovki i bėri pas takimit qė realizoi me pėrfaqėsuesit e frontit opozitar nga tė cilėt mori mbėshtetjen e plotė pėr nismėn e votėbesimit tė qeverisė. Gjatė takimit, u konstatua gjithashtu se partnerėt e koalicionit qeveritar VMRO-DPMNE dhe BDI gjatė dy muajve tė kaluar pėrmes njė konfrontimi tė paramenduar, pėrmes njė teatri qė bėnė nė skenėn politike, rrezikuan marrėdhėniet ndėretnike dhe kredibilitetin e institucioneve tė shtetit, duke u radhitur tė punojnė kundėr paqes dhe stabilitetit nė shtet. Bedri Rexhallaricomments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia