Kosova

E fshehta e protestave tė “Vetėvendosjes”

Bota Sot | 23.10.2012 18:42
E fshehta e protestave të “Vetëvendosjes”

“Vetėvendosje” s’po ofron alternativė joshėse pėr tė formuluar ofertėn e saj pėr shumė ēėshtje politike, ekonomike, etj, e pėr tė rritur elektoratin.

“Vetėvendosje” gjithnjė e mė shpesh do synoj protestat nė rrugė. E jo vetėm nė parlament. Janė disa fakte qė e shtynė “Vetėvendosjen” tua mėsyjė protestave.
1. Nė zgjedhjet e fundit pėr kryetar komune nė Ferizaj dhe Kaēanik, “Vetėvendosje” rezultoi tė marr vota tė pamjaftueshme nga elektorati. Pėrkundėr fushatės dhe pėrpjekjeve kjo parti s’fitoi asgjė. U tha qė do mbush hambarėt me vota, por u kthye me thasė bosh. As nuk mori karrigen e kryetarit tė komunės, e as s’hyri nė koalicion pėr tė qenė pjesė e pushtetit. Rėnia qė pėsoi “Vetėvendosje” nė kėto zgjedhje janė fakti kryesor qė po e nxit kėtė parti tė jetė e zėshme me protesta rruge. E ka vetėm njė qėllim. Tė rris elektoratin e saj. Pa protesta nė rrugė kjo parti ėshtė nė rrezik tė shkatėrrohet...

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė mėrkurėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (18) | Kthehu

VV po rritet, shih protesten te gjithe te ri, rinia kurre nuk ka gabuar me vizionin e saj, kemi deshmi te `68, '81, `89 dhe `97. Qysh ka thene rinia eshte bere. Kjo ju pengon shume njerezve. Disa komentues po flasin pergjithesisht si ky @haliti, sepse nuk ua mban te flasin me emer e mbiemer kush na qenka "faqezi". Mos Hashim Thaē tradhtari na qenka faqebardhe? Mos SHIK-u qe vrau vellezer tone qenka faqebardhe? Njeriu, ne Kuvend para te gjithe opinionit publik tha se, nuk ka vrare VV aske, pse nuk u ēua askush ta replikoje? Pse ti nuk shkove ne prokurori ta denoncosh? Je bere bajat me akuza kuturu. Emrin e Mbiemrin o jaran dhe drejt e ne prokurori e mos mba ligjerata te kota ketu. KLM.

Fati (Vjene) @ 24/10/2012 13:29

pierdhu thonė ca me gjuhen drejtua genjeshtarve.sa u votua ne ato 2 komuna?!,nese per ju 24% e votuesve janė popull,atėherė rrnoni se keshtu e doni,por realiteti Øėshtė se pjesa ma e madhe ėshtė aq shumė e zhgenjyer sa qe se don as 1minut ta humb me si ju,si dhe ua keni fut friken se vetem ju jeni me ameriken e keta te tjeret kunder ,e vertetė mendojnė se po i humbin ata qe na ēliruan,se tanet i humbem-kush ne tokė e kush pas kafshates se gojes.

kujtim skelja @ 24/10/2012 09:26

kriminel e faqezi asnjeher nuk reformohen por mbeten ata qe ishin ujku vetem kimen e ndrron e zantin jo kurr,nuk dallojn asgje nga keta qe jan ne pushtet skan asnje fije dallimi te njet ishin edhe jan, populli nuk han bari i njef bijt e tij kush ishin mos u merakosni shum ju komentues se kur i ka ardh fundi serrbis me ate zullumin e saj te madhe edhe ketyre ka me ju ardh shum shpejt kam besim te zoti edhe te gjaku i atyre qe asht derdh per ket tok.

haliti @ 24/10/2012 09:07

rrugaqav kurr ska me ja jep voten populli.

gaca @ 24/10/2012 08:33

@ Zeus Pellazgu Une skisha per te qene dhe aq i sigurte ne ate qe thua ti.

Shkelzen @ 24/10/2012 05:05

ju kisha lutur z.ilir,mos i mashtro ata tė vv-sė qė e kanė pėrkrahjen e studentėve nga zvicėra,jo,jo zotėri,me hudhje gurė mbi policė shqipėtarė,me tentim tė "pushtimit"tė qeverisė ajo ėshtė e popullit,nuk ėshtė as e kr.e as e partive tjera,kėso sjellje shofim vetem nė sht.arabe,nė zvicėr kursesi...

pjeter budi @ 24/10/2012 01:38

Mendoj se Vetėvendosja po rikonfogurohet nė tėrsi nė dy drejtime edhe nė Kuvend edhe nė rrugė. Antarsimi i tė rinjve nė Wetėvendosje po i frigon tė gjitha partit politike. Wetvendosja ėshtė levizje patriotike ekstremiste qė e don atdheun dhe popullin shqiptarė sikurse tani qė kemi nė Serbi dhe Maqedoni ekstremistat nė pushtetė. Quditrishtė po e quajnė Wetėvendosjen si ekstremista por nuk po i pengon askujtė qė tė bisedojnė me qeverin ekstremiste tė Serbijes dhe Maqedonies.Wetėvendosja po tentohet tė shtypet nga regjimi i Thaqit por ajo nė tė kundėrten po rritetėme njerzė tė rinjė qė janė Europian tė rinjė dhe kjo po i pengon partive qė tani po e vjedhin popullin dhe shtetin.

ken30 @ 24/10/2012 00:29

ILIRI @ MOSE GENJE,se per diaspor nuk mundet te thuhet asgje se cilen levizje apo parti e perkrh me shume.

ZEUS PELLAZGU,@ @ 23/10/2012 22:23

Gjithmone kundershtaret e pushtetit janė quejt armiq, pa marrė parasysh se kush ka qenė ne pushtet apo qfarė ka qenė ai.Ēka vlen kur pas shumė vitesh dikush thotė paskan pasė te drejtė?

Arifi @ 23/10/2012 21:42

@Ilir te gjelbertit e Gjermanise kan bere veprime te ngjajshme spontane-individuale ne te kaluaren por asnjehere te organizuar ne form proteste,sepse as qe do te lejohej nje protest e tille.Dhe gjithnji pas veprimeve te tilla edhe ne gjermani ka pas arrestime e gjoba te konsiderueshme .Njeherit asnje polici shteti qofte edhe nga shteti me liberal ne bot nuk do te lejonte qe qeveria,institucioni apo kushdo tjeter te flaket me tomate,ngjyre apo cka do tjeter.Me nje veprim te tille cenohet rend dinjiteti i tjetrit si dhe shkaktohen deme materiale e qe policia eshte e obliguar qe mundesisht te parandaloj ekscese te tilla qoft edhe duke perdor forcen propercionale.

geni @ 23/10/2012 21:34