Kosova

E15, Mustafa:Platformė tė Bisedimeve me Serbinė

Bota Sot | 21.10.2012 16:53
E15, Mustafa:Platformë të Bisedimeve me Serbinë

Muhamet Mustafa, udhėheqės i grupit E15, i cili dha dorėheqje me 12 tetor tė kėtij muaji, nga koalicioni pėr Kosovėn e Re, nė njė njoftim pėr media, ka kėrkuar sot qė pėr Bisedimet me Serbinė tė nxjerrėt urgjentisht njė platformė e re pėr bisedimet me Serbinė.
Ky grup konsideron se ėshtė koha qė tė zhvillohen bisedime midis Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė, tė cilat do tė adresonin procesin e ndėrtimit tė marrėdhėnieve fqinjėsore me perspektive tė normalizimit tė marrėdhėnieve midis dy shteteve fqinje nė procesin e integrimit nė bashkėsinė evropiane.
E15, pėrmes kėtij njoftimi vlerėson se Rezoluta e aprovuar nė Kuvendin e Kosovės me 18 tė kėtij muaji lidhur me kėtė ēėshtje dėshmon pėr qėndrimin konstruktiv tė Kosovės pėr zgjidhjen me dialog tė tė gjitha ēėshtjeve qė pengojnė marrėdhėniet fqinjėsore me Serbinė, por aprovimi i saj pa respektuar procedura tė nevojshme tė Kuvendit e dėmton punėn e Kuvendit dhe rolin e tij me Kushtetutė, krijon tensione tė panevojshme politike nė punėn e tij e jashtė tij.
“Kjo praktikė ndikon keq nė krijimin e njė procesi tė arritjes sė pajtueshmėrisė mė tė madhe midis pozitės, opozitės dhe akterėve tė tjerė pėr tė marrė vendime cilėsore e tė pėrgjegjshme lidhur me ēėshtjet mė tė rėndėsishme tė zhvillimeve demokratike nė vend”, thuhet nė deklaratėn e lėshuar pėr media nga E15.
E15 konsideron se Rezoluta e aprovuar nė Kuvend nuk pėrcakton kornizėn e domosdoshme tė kėtyre bisedimeve.
“Qeveria duhet tė paraqesė sa mė shpejtė Platformėn pėr kėto bisedime nė Kuvend. Bisedimet duhet tė adresojnė realizimin e te drejtave njerėzore tė pakicave nė tė dy vendet sipas parimit tė reciprocitetit, ku Kosova duhet tė qėndrojė nė Kornizat e Planit tė Ahtisarit dhe tė sigurojnė shformimin e strukturave paralele nė veri tė Kosovės me prioritet. Pjesė e procesit tė rregullimit tė marrėdhėnieve fqinjėsore duhet tė jetė kthimi i mbetjeve mortore dhe sqarimi i fatit te personave tė pagjetur pas luftės. Zbulimi dhe dėnimi i pėrgjegjėsive tė krimeve tė luftės paraqet njė nga ēėshtjet mė tė rėndėsishme pėr ndėrtim tė besimit dhe pajtimit reciprok. Shumė me rėndėsi ėshtė edhe rregullimi i marrėdhėnieve ekonomike, tregtia e lirė dhe sigurimi i lėvizjes sė lirė tė njerėzve dhe mallrave. Gjithashtu duhet tė adresohet edhe zhdėmtimi i dėmeve nė pasurinė publike e private, si pasojė e luftės dhe dėmeve tė shkaktuara nga regjimi okupues serb nė sistemin e pensioneve, kthimin e kursimeve devizore, kompensimin e dėmeve nė buxhetin e Kosovės dhe tė pagave tė humbura pėr shkak tė largimit diskriminues tė shqiptarėve nga puna ne sektorin publik nė vitet 90-ta. Kėto kanė qenė vendime, akte tė shtetit serb dhe ai duhet t’i zhdėmtojė viktimat e atij regjimi”, thuhet nė njoftimin e grupit E15.
E15, e konsideron me rendėsi vitale pėrgatitjen e mire tė institucioneve tė Kosovės pėr kėto bisedime, njė pėrgatitje qė i kontribuon pėrmbajtjes dhe suksesit tė kėtyre bisedimeve dhe ndėrton konsensus bazik nė shoqėrinė tone.

Komentet

Komente (5) | Kthehu

sa platforma po doni mej ba vetoni nji mustafa nji avnia nji koqo danaj nji akademia shkencav shqiptare kater platforma veq avni klinaku levizja per bashkim eka ba nji lexoni banulla esht per nji platform qe nuk shkon ne favor te okupatorve pansllavist platforma ma emir per kombin shqiptar esht RIBASHKIMI KOMBTAR PA NDARJE DHE KEMBIM TERRITORI TE TROJEV ANTIKE TE DARDANIS ILIRIDES QAMRIS ULQINIT KRAJES EDHE 8OO VENDBANIMVE NISH SANGJAK PLLAN PROKUP LUGIN E PRESHEVES BUJANOVCIT MEDVEGJES KTO KRAHINA SHQIPTARE KTO ASI KENA FAL AS SHIT AS DOTI FALIM E SHESIM per mustafen e di qe si iri ukan komunist ukan partiak eka ba kryeminister thaqin me vota te vjedhta ukan pushtet ukan karrjerist uni si iri enjoh prej telivizionit tung banulla

banulla Lipjan @ 21/10/2012 23:00

Ti Banulla, ke identite te rrejshem dhe je pjese e kuzhinave qe po e ndyejne Kosoven dhe nuk e lene me pa dite. Fakti se je qyqar dhe fshehes keshtu tregon per mjerimin tend. Nese do debat me mua dil me identitet publik dhe bisedojem ku te duash, ne media dhe ne gjykate! Kaq per ty dhe te tjeret qe jane vene ne sherbim te ekipeve mnorbide ne Kosove!

mmustafa @ 21/10/2012 21:02

BANULLA LYPJAN une nuk e njoh per person te till si diferencus, e pse eshte shkolluar ne at koh nuk mundemi me e klasifikue si te till

Guri i madh @ 21/10/2012 20:50

@BANULLA ma mir eshte mos me shkru hiq per nje person qe nuk e njeh

rrugaqi behet mbret @ 21/10/2012 19:20

von ju ka dal gjumi juve partiakav karrjeristav diferencusve komunistav rusofilav bive te udbashav te oznav kosav platform per bisedime duhet me ba veq ata qe skan kerku pushtet mei sundu shqiptart fleni hala o kekeca

BANULLA LYPJAN @ 21/10/2012 18:43