Kosova

Kacin thotė se duhet tė ndriēohet fati i tė pagjeturve

Bota Sot | 04.10.2012 13:38
Kacin thotë se duhet të ndriçohet fati i të pagjeturve

Raportuesi pėr Serbinė nė Parlamentin Evropian, Jelko Kacin, ėshtė nė pėrfundim tė vizitės sė tij dy-ditore nė Prishtinė, ku ėshtė diskutuar pėr fatin e personave tė pagjetur, nė nivelet mė tė larta.

Ai ėshtė takuar dje me zv/shefin e EULEX-it, Andy Sparks, si dhe me zv/kryeministrin Sllobodan Petroviq, ndėrsa sot ka zhvilluar takime me kryeminsitrin Hashim Thaēi dhe udhėheqėsin e zyrės sė Bashkimit Evropian nė Kosovė, Samuel Zhbogar.

“Besoj se fati i personave tė pagjetur duke tė ndriēohet pėr hir tė procesit tė pajtimit dhe hapjes sė njė kapitulli tė ri nė marrėdhėniet ndėrmjet kosovarėve dhe serbėve. Kjo definitivisht duhet tė jetė njė nga temat qė duhet tė diskutohet nė dialogun e nivelit politik ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit”, ka thėnė Kacin.

Mė tutje ai ka shtuar se familjet duhet ta dinė tė vėrtetėn se ēka ka ndodhur me tė afėrmit e tyre.

Nė Kosovė, 13 vjet pas luftės, ende nuk dihet pėr fatin e rreth 1700 personave tė pagjetur.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Kosova