Kosova

Vlerėsohet kontributi i NATO-sė nė Kosovė

Bota Sot | 03.10.2012 15:59
Vlerësohet kontributi i NATO-së në Kosovë

Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, priti sot nė takim njė delegacion tė Komisionit tė Dimensionit Civil tė Sigurisė, tė Asamblesė Parlamentare tė NATO-s, tė udhėhequr nga kryesuesi i kėtij Komisioni, Lord Jopling. Presidentja Jahjaga theksoi se Kosova ka shėnuar pėrparim tė madh nė tė gjitha fushat dhe pas pėrmbylljes sė pavarėsisė sė mbikėqyrur Kosova i ka marrė tė gjitha pėrgjegjėsitė e saj, duke garantuar tė drejtat e barabarta pėr tė gjitha komunitetet qė jetojnė nė vend.

Presidentja Jahjaga tha se ky ėshtė njė sukses i pėrbashkėt i institucioneve, qytetarėve tė Kosovės dhe i bashkėsisė ndėrkombėtare.

Presidentja tha se NATO ka luajtur dhe vazhdon tė luajė njė rol tė rėndėsishėm nė Kosovė dhe gėzon respektin dhe nderimin e tė gjithė qytetarėve si institucioni mė i besueshėm.

Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga tha se Kosova ėshtė dėshmuar si faktor paqeje dhe stabiliteti nė rajon dhe si promovuese e fqinjėsisė sė mirė, duke qenė e hapur pėr bashkėpunim me tė gjitha shtetet e rajonit.

Presidentja Jahjaga e falėnderoi NATO-n pėr ndihmėn qė i ka dhėnė dhe po i jep FSK-sė, nė arritjen e Kapaciteteve tė Plota Operacionale duke e bėrė njė institucion shumė tė rėndėsishėm nė shėrbim tė vendit.

Lord Jopling, nė emėr tė delegacionit tė Asamblesė Parlamentare, falėnderoi Presidenten Jahjaga pėr takimin. Ai tha se aspiratat pėr integrim evropian dhe euroatlantik pėr tė gjitha shtetet e Ballkanik janė tė ndėrlidhura.

Ai theksoi rėndėsinė e pajtimit dhe besimit ndėrmjet tė gjithė njerėzve nė Kosovė, dhe vlerėsoi tė arriturat nė vend nė rrugėn e integrimeve euroatlantike, si dhe u interesua pėr procesin e dialogut ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė nėn ndėrmjetėsimin e Bashkimit Evropian si rrugė tė normalizimit.

Edhe Zėvendėskryeministri dhe Ministri i Drejtėsisė, Hajredin Kuēi, sot ka pritur nė takim njė delegacion tė Asamblesė Parlamentare tė NATO-sė, tė kryesuar nga Lordi Tomas Michael Jopling. Me kėtė rast, Zėvendėskryeministri Kuēi ka vlerėsuar kontributin e rėndėsishėm qė po e jep NATO pėrmes KFOR-it nė Kosovė, pėr tė pasur njė ambient tė sigurt dhe tė qetė pėr tė gjithė qytetarėt dhe kontributin nė avancimin e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės ( FSK), nė arritjen e kapaciteteve tė plota operacionale.

Zėvendėskryeministri e ka njoftuar delegacionin e NATO-sė me zhvillimet e pėrgjithshme nė Kosovė dhe angazhimet e Qeverisė nė pėrmbushjen e prioriteteve tė saja, ku sipas tij janė: integrimet euro-atlantike, sundimi i rendit dhe ligjit, zhvillimi ekonomik, integrimi i plotė i veriut tė Kosovės etj.

Po ashtu, Zėvendėskryeministri Kuēi e ka njoftuar delegacionin e NATO-sė pėr punėt qė janė duke i bėrė institucionet e Kosovės nė avancimin e lirive dhe tė drejtave tė minoritetet qė jetojnė nė Kosovė.

Nė anėn tjetėr, ka kėrkuar qė NATO tė mbėshtes Kosovėn pėr tu bėrė pjesė e Procesit tė Partneritetit pėr Paqe (PfP), si hapė i rėndėsishėm nė rrugėn drejtė anėtarėsimit nė kėtė organizatė dhe pėrfshirjen e FSK-sė nė programe dhe iniciativa rajonale qė i kontribuojnė paqes dhe stabilitetit.

Ndėrsa, pėrfaqėsuesit e Asamblesė Parlamentare tė NATO-sė, kanė vlerėsuar progresin e bėrė nė Kosovė dhe kanė inkurajuar qė tė gjitha ēėshtjet e hapura tė zgjidhen me dialog.comments powered by Disqus
Tjera nga Kosova