Diaspora

Kadri Mani: Demaēi karrierist

Bota Sot | 23.10.2012 18:43
Kadri Mani: Demaçi karrierist

Njerėzit e veprave tė forta nė aspektin kombėtar, shpesh mbesin tė anashkaluar edhe pėr tė gjallė tė tyre. Njė diē e tillė ndodhi edhe me njė njeri, njė tė burgosur, njė publicistė, njė poet, njė veprimtarė dhe thjeshte njė shqiptar i dalluar i ēėshtjes kombėtare nė pėrgjithėsi, dhe asaj tė Kosovės nė veēanti.
Kadri Mani nuk ishte thjeshtė vetėm njė emėr shqiptar, ai ishte njė emėr i veēantė me veprat, dhe me personalitetin e tij, ai nė disa raste nuk u kuptua, apo thėnė me drejt nuk deshėn tė tjerėt ta kuptonin ngase e kishin zili, e kishin inat dhe e urrenin sepse Kadriu e fliste tė drejtėn, e mendonte dhe e shkruante te vėrtetėn, e pėrcillte dhe e dokumentonte faktin, i tillė ishte Kadri Mani, i tillė mbeti ai Burr qė kėto ditė iku pėr nė amshim. Qė nė fillim unė do sjelli njė pjesė tė fjalės sė Kadriut, dhėnė nė intervistėn mikut tonė tė ēmuar z. Zeqir Lushaj: "Kush tė nervozon mė shumė: -Serbia… apo pleqėria?
Pėrgjigje: - As Serbia as pleqėria!! Po na nervozojnė e po na ēmendin shqipfolėsit: kurrė s’kemi qenė nė gjendje mė poshtėruese! Nė gjendje tė pashpresė kur para syve tanė vdesin ose vetėvriten pensionistėt, invalidėt e luftės... Tash kemi rėnė nėn robėrinė vetanake! Nėn robėrinė e tė huajve ka qenė fare lehtė tė luftosh: ia ke sha gjuhėn, ia ke sha himnin, ia ke sha flamurin...
Kurse tash deputetėve tanė-hajna: as nuk mund t’ua shash gjuhėn, as himnin, as flamurin!!! Adem Demaēi karrierist, edhe sot nėpėr autobusėt urbanė llomotitė kundėr Dr. Rugovės! Adem Damaēi e pati propozuar pėr Kryetare tė Kosovės Rada Trajkoviqin”


(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė mėrkurėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (34) | Kthehu

ADEM DEMACI S““ØESHTĖ ASGJĖ TJETĖR VEC SE NJĖ I SĖMUR PSIQIK PRO SERBĖ QĖ U MBAJT KINSE 30VITE BURG NĖ BURGJET E SERBISĖ DHE U LĖSHUA KUQ SI MOLLA NGA BURGU,KURSE FAZLI GRAIQEVSI U MBYT ME TURTURĖ PĖR FLAMUR NGA PO ATA QĖ E BURGOSĖN DEMACIN DHE E LĖSHUAN TĖ LLOMOTIT KUNDĖR TRURIT TĖ KOMBIT SHQIPTARĖ DR IBRAHIM RUGOVĖS.

MERGIMTARI @ 02/11/2012 15:35

adem ballkania u mashtru me ni pension te hashim dhe me nji kerr te bkleme dhe nuk e qel gojen per ti denuar dukurite negative ne shoqerine shqiptare.Kadri mani nuk asht mashtru as me pension as me gojdhanat e xhaxhit enver mugoshes ,keshtu kadria ka vdeke i varfen po me shpirt te paster shqiptari

historiani @ 29/10/2012 14:57

Ky far MANI me asocijon ne manaferra. Perndryshe kurr ne jeten tima nuk kam dexhue per te. Derisa per MANA po. Veq kur ta shifni shtatoren e tij ne njeren nga qendrat e kosoves, sikurse alijenet ta kishin pru ate.

dragoljubi @ 27/10/2012 12:59

NI ADEM DEMAQ E KA KOSOVA, KUSH FOL KUNDER TI OSHT KLYSH SERBIE, SKA KOMENT.

FLAMUR Q @ 26/10/2012 17:40

EU KADRI MANI TLUMT GOJA EMIR PO JA BAN ATI SI I QUJKE SERBT VLLAZEN.

shpendi @ 26/10/2012 17:17

Baca Kadri sa ishte nė Bern thoshte: Nė burgun e Nishit, ma shumė kam hjek nga Hydajet Hyseni sesa nga Policėt dhe puntort e burgut....

Ganiu @ 26/10/2012 16:51

Bota Sot duhet te nxjerr ne internet kete interviste te ketij atdhetare. Keshtu ajo e kryen nje mision kombetar.

a.sopi @ 26/10/2012 15:07

keq kur per njeriun,flitet mirė pasi te ket vdekur ,e per pa njeriun flitet miė per te gjall te tijė!

kujtim skelja @ 26/10/2012 11:52

e dhimbshme per mos thėnė e tmerrshme ,kur degjon se flitet miė per njeriun, vetem pasi te vdes,po ku ishe ti .deri sa zotri mani ishte i gjallė e ju te tjeret qe tani komentoni per njohjen e tijØe nga afer!

kujtim skelja @ 26/10/2012 11:50

Kadri Osmani ka ken nji trim i pa trembun i ceshtje kombtare. Kadria nuk ka luftue per poste e pushtet, ai vdiq pa i dhan kurkush as nje post e lmosh. Kshtu e kan burrat e dheut, qe nuk u shiten as te serbi as tek shqipfosat. Per Adem Demacin pe shohim marifetin e tina, ka ardh nat pik saqi as vet nuk pe din qka po flet ma.

Zeka @ 26/10/2012 08:47