Diaspora

Famullia katolike shqiptare nė - festoi 100 vjetorin e pavarėsisė sė Shqipėrisė

Bota Sot | 21.10.2012 18:45
Famullia katolike shqiptare në - festoi 100 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë

Shtutgard - Po i afrohemi njė shekulli, ditės shumė tė pritur , e tė lumtur dhe e paharruar, pėr Vlorėn heroike pėr Shqipėrinė, pėr Kombin tonė tė shenjtė dhe Flamurin e sajė , mbas pesė shekujsh robėrie , patrioti i menēur i kombit tonė , heroi i popullit Ismail Qemali Vlora, shpalli pavarėsinė e Shqipėrisė dhe ngriti tė lirė dhe me krenari flamurin kuq e zi, qė ngriti i madhi Skėnderbe 5 shekuj ma herėt me tė njėjtin qėllim simbolin e lirisė pėr pavarėsinė e Shqipėrisė.
Nė saje tė 100 vjetorit tė pavarėsisė mbare kombėtare shqiptare, Famullia Katolike Shqiptare e Gjermanisė me qendėr nė Shtutgard organizoj meshėn solemne pėr tė falėnderua tė madhin Zot edhe elitėn kombėtare pėr arritjet, sukseset dhe sakrificat e pėrgjithshme njė shekullore nė shėrbim tė binomit "Fe e Atdhe".
Ky eveniment u mbajt nėn juridiksionin e At Marjan Lorencit dhe kėshillit tė Famullisė me datėn: 14. Tetor 2012 ne ora 12:00. Edhe kėta qytetarė tė Republikės sė Kosovės,qė jetojmė dhe punojmė nė Gjermani, ne rrethin e Shtutgardit ,tashmė e kurorėzuan njė fazė tė historie kombėtare, me veprimtarinė e vet , pėr tė brumosur aktivitetet,si ato kulturore,artistike e deri te ato politike, e pse jo edhe fetare,duke u qasur pėrmes Shoqatave,Klubeve dhe bashkėsive fetare qė kanė qenė,janė dhe do vazhdojnė se ekzistuari nė tė ardhmen, gjithnjė pėr tė mirėn dhe pėrkujdesjen ndaj edukatės,traditės,kulturės dhe frymėzimit pėr tė mbetur shqiptar,pėr ta penguar asimilimin dhe dukuritė tjera nė dobinė e kombit shqiptarė...

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė hėnėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.comments powered by Disqus
Tjera nga Diaspora