Diaspora

Rugova thoshte:"Jemi popull i vogėl, edhe lisat duhet ti bėjmė pėr vete"

Bota Sot | 20.10.2012 18:26
Rugova thoshte:"Jemi popull i vogël, edhe lisat duhet ti bëjmë për vete"

Qendra Kulturore Shqiptare me seli nė Stuttgart tė Gjermanisė, nė Literaturhaus Breitscheidstraße 4, mė 14.10.2012, organizoi promovimin e librit “Nė hap me Rugovėn” tė autorit Adnan Merovci.
Fillimisht pėrmes projektorit u shfaqen dokumente me fotografi nga takime tė rėndėsishme tė Presidentit Rugova me burrėshtetas e funksionar, vendor e ndėrkombėtar. U prezantua video-dokumentari “Njė dekadė nė 18 minuta” Vitor Spaqi, kryetar, pėrshėndeti tė pranishmit. Ndėrsa, moderoi: Gjylije Lecaj, referoi Lekė Preēi dhe autori Adnan Merovci, qė i pėrshėndeti tė pranishmit falėnderoi organizatorėt e "Qendrės Kulturore Shqiptare" dhe shoqatėn "Pavarėsia", por me theks tė veēantė falėnderoj pėrfaqėsuesin e firmės Dibrani -Transport qė e ndihmoi falas transportin e kėtyre librave nė Gjermani, ndėrsa shkėlqyeshėm recitoi: Neriman Bajraktari. Mėrgata jonė tashmė nėpėrmes klubeve, shoqatave e shoqėrive ka krijuar njė kulturė e pėrvojė tė madhe me organizime tė ndryshme siē janė: manifestimet, pėrkujtimet, promovimet…
Nė kėtė promovim libri morėn pjesė mbi 100 bashkatdhetarė, kryesisht veprimtarė: pėrfaqėsuesit e Famullisė Shqiptare tė Shtutgardit, At Marian Lorenci, Zefė Prenga etj., Hafiz Gagica, Nami Ramadani, Kolė Merturi, Dr. Bekim Balidemaj, Asllan Dibrani, Xhafer Leci, kameramani Ahmet Konjusha i RTK-sė, Zeqir Asllani, Selim Vllasi, Baki Mustafi, etj.- disa kishin udhėtuar me qindra kilometra si: Fadil Ruhani nga München-i, Mustafė Shabanaj me shokėt e tyre nga Freiburg-u dhe nga rajone tjera. Hafiz Gagica e zėvendės Konsulli Imer Lladrovci me bashkėshortet e tyre...

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė dielėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

Komentet

Komente (3) | Kthehu

Komentues Vezhgusi.Te gjitha keto fjalet tua jane te pa verteta,nuk din as vet se ēka keni dasht me komentu.por me vjen shume keq se paskeni mbet as me sheher as me barileve.Por shkoni te mjeku shqiptar BekimI ,ti shkrua do barna e ishalla bani ma mire se e paskeni hup rrugen ne oborr.

Dardani @ 22/10/2012 18:02

Eshte me rendesi se sa te vlersojn te tjert e jo ti veten . Historia ka shkru edhe do te shkrun per Persidentin historik , artitektin e Republikes se Kosoves , ai krijoj miq me urtesin e tij duke mos u shmang nga rruga e drejt per liri e pamvarsi,hapi rruge per njohjen e Kosoves ne arenen nderkombetare se pari si problem Evropian e pastaj botror dhe menyren me humane te zgjedhjes se keti problemi , gje qe sot e vlersojn ne gjdo takim figurat kyqe te asaj kohe Prisidenti Klinton , Kryeminstri Blair Presidenti Shirak, Kanzelari Kohl e shume e shume figura tjera , po fati i keq se politika e sotit jo vetem se nuk i ka ato vlera patriotike e humane po eshte shume e ngurt , kariereriste dhe e korruptuar qe vete gabon edhe vete lavderohet per mossukseset .

malsori @ 21/10/2012 13:39

Sa qesharake, edhe Hafiz Gagica aty, shikoni mire dhe lexoni mire, ne prijashtim te doktorrit Rugoves, na tjeret aty ishim te gjithe njerez qe e zinim nga nje ulese e jo me shume, antare te lidhjes komuniste, lavderues, fjalemajme-fjalebibash, dallaverxhi te qytetit, njerez qe sillen e nuk kane qka bajen, vikendeve as naper banesa nuk zan vend nuk u rrihet, as me sheher as me barileve, as me atdhe as me gjarmani, sillen si bishta pas gardhit dhe mundohen ne kurriz te tjeter kujt disi e diqka mu numru neper interneta, me kujtu gyrbetgjit se jemi diku po haj haj hiq kerku. o jo jo jo fjale kumuniste , livdime, po veq me praktik, zhvillim, teknik, zbulime me ecun me tjera zhvillime e jo ma shume me vajtime naper kisha e gjamia si ne kohen e turkise.

Vezhgusi @ 21/10/2012 13:01